Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rynek drobiu w Polsce: eksport i produkcja spadają, ceny rosną [PERSPEKTYWY 2023]

|
selectedselectedselected
Rynek drobiu w Polsce: eksport i  produkcja spadają,  ceny rosną [PERSPEKTYWY 2023] | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Z danych Eurostatu wynika, że produkcja drobiu w Polsce, mierzona masą ubojów, w 1-3q22 zwiększyła się o 7,7% r/r. Za większość wzrostu odpowiadał okres od kwietnia do lipca, kiedy produkcja silnie odbudowywała się po ubiegłorocznych spadkach, wywołanych grypą ptaków. Od września notuje się już spadki ubojów w relacji rocznej, głównie dotyczy to indyków. Spadki potwierdzają dane GUS o krajowej produkcji mięsa w firmach zatrudniających 50 os. i więcej – w okresie wrz-lis’22 była niższa ok. 8% r/r. Przy zmniejszonym zasięgu grypy ptaków, przyczyn spadków można upatrywać w rosnących kosztach produkcji. Obawy związane z rosnącymi kosztami ogrzewania kurników, mogły ograniczyć wstawienia. Presja kosztów po stronie pasz wciąż była wysoka. Relacja cen kurcząt do cen mieszanki pełnoporcjowej w listopadzie ukształtowała się na poziomie wyższym tylko o 2,6% r/r.
  • Wciąż kontynuowany jest spadek produkcji drobiu u najważniejszych producentów w UE. Głównie we Francji (-10% r/r w 3q22), Niemczech (-3,7%), Włoszech (-14%) czy też na Węgrzech (-12%), gdzie grypa ptaków mocno uszczupliła podaż. HPAI w drugiej połowie listopada pojawiła się też w Polsce, po tym jak nasz kraj, na początku tego miesiąca, odzyskał status kraju wolnego od grypy ptaków.

Rynek drobiu w Polsce: eksport i  produkcja spadają,  ceny rosną [PERSPEKTYWY 2023] - 1Rynek drobiu w Polsce: eksport i  produkcja spadają,  ceny rosną [PERSPEKTYWY 2023] - 1

 

SPADA RÓWNIEŻ EKSPORT

  • Spadki krajowej produkcji wpływają ograniczająco na polski eksport drobiu – we wrześniu i październiku łącznie sprzedaż zagraniczna mięsa i podrobów zmalała o 2,6% r/r, niemniej w ujęciu wartościowym eksport wciąż dynamicznie rósł z uwagi na wyższe ceny. Większej sprzedaży zagranicznej sprzyjała luka podażowa na niektórych rynkach unijnych.

Rynek drobiu w Polsce: eksport i  produkcja spadają,  ceny rosną [PERSPEKTYWY 2023] - 2Rynek drobiu w Polsce: eksport i  produkcja spadają,  ceny rosną [PERSPEKTYWY 2023] - 2

 

CENY DROBIU WCIĄŻ WYŻSZE

  • Przeciętna cena skupu drobiu w lis’22 była wyższa o 52% r/r, choć w większym stopniu niż ceny kurcząt (+40% r/r) wzrosły ceny skupu indyków (+70% r/r). Tzw. „afera paszowa” odbiła się ujemnie na cenach mięsa, jednak jej wpływ na rynek był jedynie krótkookresowy. Spadek dynamiki cen w warunkach kurczącej się podaży oznacza, że większego znaczenia w kształtowaniu cen na rynku zaczynają nabierać czynniki popytowe.
  • Wyniki finansowe w przetwórstwie mięsa drobiowego w 3q22 wciąż były dobre. Według PONT wynik finansowy branży PKD 10.12 w 3q22 wzrósł o 114% r/r. W 4q22 relacje cen mięsa do cen żywca uległy jednak pogorszeniu (firmom coraz trudniej przenosić wyższe ceny drobiu na odbiorców), co sugerować może nawet spadki zysków w relacji rocznej.

Rynek drobiu w Polsce: eksport i  produkcja spadają,  ceny rosną [PERSPEKTYWY 2023] - 3Rynek drobiu w Polsce: eksport i  produkcja spadają,  ceny rosną [PERSPEKTYWY 2023] - 3

Reklama

 

PERSPEKTYWY 2023

Oczekujemy, że przeciętna cena skupu drobiu w 2023 ukształtuje się na poziomie nieznacznie wyższym niż w 2022 (zmiana w zakresie od -4% do +6% r/r). W 1h23 ceny zanotują spadki r/r, niemniej spadki produkcji będą utrzymywać je na podwyższonym poziomie. Wysoki poziom inflacji oraz spowalniająca gospodarka będą czynnikami oddziałującymi w kierunku spadków konsumpcji. Drób może zyskać względem droższej wieprzowiny i wołowiny w czasie spowolnienia, niemniej, popyt na droższe elementy tuszki może się obniżyć. Spadek zapotrzebowania może dotyczyć w dużej mierze sektora HoReCa, gdyż konsumenci mogą ograniczać wydatki na gastronomię.

 

***Materiał pochodzi z raportu Agro Nawigator 4/2022 Analizy Sektorowe, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk:

Pobierz raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama
Reklama