Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

BGK

Narodowy Bank Polski po niedługiej przerwie wznowił swoją aktywność w ramach trwającego od marca programu luzowania ilościowego (QE), który polega na skupowaniu obligacji skarbowych i gwarantowanych przez Skarb Państwa. NBP dokonuje zakupów za wyemitowane, lub jak mawia się potocznie - „dodrukowane”, specjalnie do tego celu pieniądze. W środę doszło do kolejnej, tym razem stosunkowo niewielkiej, serii skupu obligacji. Nie zmienia to jednak faktu, że nasz bank centralny w ramach ratowania gospodarki wyemitował pieniądze, których wartość przekracza 8% długu publicznego.

 

W środę odbyła się pierwsza w tym miesiącu i trzynasta z kolei seria skupu aktywów przez NBP w ramach operacji otwartego rynku o łącznej wartości 685 mln złotych. 560 mln złotych zostało przeznaczone na skup obligacji skarbowych, zaś za pozostałe 125 mln PLN skupiono obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (są one gwarantowane przez Skarb Państwa).

 

Oznacza to, że jak dotąd NBP za wyemitowane do tego celu pieniądze skupił z rynku wtórnego papiery dłużne o łącznej wartości 103,9 mld złotych, co stanowi 8,2% wartości długu publicznego.

Reklama

Na tę kwotę składa się 52,7 mld PLN wydane na skup obligacji skarbowych (emitowanych przez Ministerstwo Finansów), 32,4 mld PLN wydanych na skup obligacji BGK (76% wszystkich wyemitowanych w ramach funduszu przeciwdziałania skutkom pandemii) oraz 18,9 mld PLN przeznaczonych na skup gwarantowanych przez państwo obligacji emitowanych przez Polski Fundusz Rozwoju (30% wyemitowanych w ramach „Tarczy Finansowej”).

 

Co istotne, obligacje emitowane przez PFR i BGK nie są wyszczególniane w tegorocznym deficycie budżetowym.

 

Tak duża aktywność NBP na rynku obligacji w ramach programu QE jest bodźcem stymulującym inflację (poprzez zwiększenie podaży pieniądza) i obniżającym rentowność polskich obligacji skarbowych (10y: 1,35%).

URL Artykułu

Reklama

 

Czytaj więcej