Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

QE

 

Co to jest QE?

QE to angielski skrót od wyrażenia Quantitative easing tłumaczonego w Polsce jako „poluzowanie polityki pieniężnej” czy też „luzowanie ilościowe” (ostatnie tłumaczenie jest bardziej dosłowne). Jest to instrument w posiadaniu banków centralnych, które odpowiedzialne są między innymi za emisję pieniądza, a więc wypuszczanie na rynek coraz większej jego ilości zgodnie z daną polityką monetarną i założeniami inflacyjnymi. W Polsce bankiem centralnym odpowiadającym za politykę pieniężną jest Narodowy Bank Polski. Szczególne uprawnienia decyzyjne posiada za to Rada Polityki Pieniężnej, działająca bezpośrednio przy Narodowym Banku Polskim. Najprościej definiując poluzowywanie polityki pieniężnej można jako dodatkowe dodrukowywanie pieniędzy, a więc zwiększanie jego stopy podaży.

Poluzowanie polityki pieniężnej przez FED

Luzowanie ilościowe, chociaż jest terminem stricte ekonomicznym, stało się powszechnie popularne w związku z globalnym kryzysem ekonomicznym z ostatniego kwartału 2007 roku, zapoczątkowanym przez upadek ogromnego banku inwestycyjnego, Lehman Brothers. Niedługo po wybuchu kryzysu finansowego, w marcu 2009 roku, System Rezerw Federalnych (znanych też jako FED), postanowił zastosować ryzykowną politykę finansową, bazującą na zwiększeniu podaży pieniądza w rynku, lecz przy jednoczesnym wykupie obligacji państwowych. FED przyjął strategię, by sztucznie zwiększoną przez siebie podaż pieniądza na amerykańskim rynku zainwestować w giełdę (głównie New York Stock Exchange). Działanie to przyczyniło się do załagodzenia kryzysu i jest oceniane bardzo dobrze przez zdecydowaną większość ekonomistów.

Quantitative easing – dodruk pieniędzy

Dzięki dodrukowi pieniędzy w Stanach Zjednoczonych, jak wynika z badań z 2012 roku, zaoszczędzono utracie aż dwóch milionów miejsc pracy. Trudno więc przeceniać rolę tego instrumentu banków centralnych. Należy jednak pamiętać, że Quantitative easing nie jest narzędziem do normalnego stosowania. Jego zastosowanie powinno przypadać wyłącznie na okresy kryzysu gospodarczego. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do niespotykanego spadku wartości danej waluty.