Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zagrożone inwestycje w Krajowym Planie Odbudowy

|
selectedselectedselected
Zagrożone inwestycje w Krajowym Planie Odbudowy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Przedsiębiorcy, pomimo zgłoszenia do Krajowego Panu Odbudowy wielu inwestycji, od maja 2021 roku nie mają informacji o faktycznym jego kształcie, w tym o zmianach które w nim nastąpiły w toku negocjacji z Komisją Europejską – uważa Konfederacja Lewiatan.
  • Brak informacji o zasadach finansowania zwrotnego oraz wiarygodnej pespektywy przyjęcia KPO przez rządy państw UE, przy coraz krótszym czasie na jego wdrożenie, stawia pod coraz większym znakiem zapytania realizację zaplanowanych inwestycji.

   Zagrożone inwestycje w Krajowym Planie  - 1   Zagrożone inwestycje w Krajowym Planie  - 1

Pracodawcy z niepokojem obserwują, w jaki sposób rząd konsultuje przepisy dotyczące systemu wdrażania Programów Operacyjnych i KPO. Projekt ustawy wdrożeniowej oraz projekt zmian w przepisach obowiązujących otrzymali z krótkim, 14 dniowym terminem konsultacji. To nie były konsultacje, o które prosili w 2021 roku, w tym na forum Rady Dialogu Społecznego. Przedsiębiorcy wielokrotnie zgłaszali postulat włączenia ich w prace nad tymi aktami na jak najwcześniejszym etapie. Tak się jednak nie stało i projekty trafiły do konsultacji na ostatnim możliwym etapie.

- Zdajemy sobie sprawę z wagi braków w KPO, na które wskazuje Komisja Europejska w odniesieniu do wdrażania rekomendacji (CSR) dla Polski z 2019 i 2021 roku. Deficyty w tym zakresie, także w odniesieniu do reformy sądownictwa, nie są dla nas zaskoczeniem. Jednak trudno nam zrozumieć całkowity brak dostępu do treści KPO, w zakresie jaki został uzgodniony i nie budzi zastrzeżeń KE. Brak przejrzystości działania rządu w tym obszarze budzi nasze zaniepokojenie. Jest ono tym większe, że akty wykonawcze ustanawiają zasady, które mają fundamentalne znaczenie dla możliwości realizacji poszczególnych inwestycji – mówi Marzena Chmielewska, dyrektorka departamentu funduszy europejskich Konfederacji Lewiatan.

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie wykazu inwestycji kwalifikujących się do objęcia wsparciem bezzwrotnym w ramach inwestycji, określa wprost inwestycje wpisane do części pożyczkowej KPO, dla których przeznaczono środki bezzwrotne. Ta decyzja nie została poprzedzona jakąkolwiek analizą wykonalności wiązek ujętych w części pożyczkowej w zależności od sposobu finansowania.

Ten projekt wskazuje 6 wiązek inwestycyjnych z części pożyczkowej Krajowego Planu Odbudowy, które mają być finansowane w formie bezzwrotnej. Wybór tych 6 wiązek nie został w projekcie w żaden sposób uzasadniony lub wyjaśniony. Odbywa się poza trybem konsultacji publicznych. Co gorsza, nie uwzględnia opinii i postulatów dotyczących sposobu finasowania konkretnych wiązek lub inwestycji zgłaszanych przez środowiska przedsiębiorców od czasu przekazania Komisji Europejskiej projektu KPO, w maju 2021 roku.

Reklama

- W tej sytuacji, wobec braku informacji o zasadach finansowania zwrotnego, braku wiarygodnej pespektywy przyjęcia KPO przez rządy państw członkowskich UE i przy coraz krótszym czasie na jego wdrożenie, uważamy że inwestycje w nim założone stają pod coraz większym znakiem zapytania – dodaje Marzena Chmielewska.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Tematy

przewodniczący komisji europejskiej siedziba komisji europejskiej polski komisarz w komisji europejskiej wybór przewodniczącego komisji europejskiej szef komisji europejskiej kto jest przewodniczącym komisji europejskiej komisji europejskiej wiceprzewodniczący komisji europejskiej kadencja komisji europejskiej kompetencje komisji europejskiej przedstawicielstwo komisji europejskiej rozporządzenie komisji europejskiej komunikaty komisji europejskiej funkcje komisji europejskiej skarga do komisji europejskiej staż w komisji europejskiej raport komisji europejskiej budynek komisji europejskiej szefowa komisji europejskiej praca w komisji europejskiej komunikat komisji europejskiej 2020/c 91 kto wchodzi w skład komisji europejskiej strona komisji europejskiej przedstawicielstwo komisji europejskiej w polsce kurs euro komisji europejskiej pijany szef komisji europejskiej członkowie komisji europejskiej skład komisji europejskiej krajowy plan odbudowy krajowy plan odbudowy projekty kpo wzór kpo kreczmer kpo odpady mpm-12-kpo-10 kreczmer kpo kpo bp mpm-12-kpo-06 klimatyzator mpm 12-kpo-06 kpo dx 5000 instrukcja pdf kpo 5000 wzór kpo prezydent komisji europejskiej biała księga komisji europejskiej zielona księga komisji europejskiej wybory do komisji europejskiej uprawnienia komisji europejskiej politycy zasiadający w komisji europejskie szefowie komisji europejskiej przewodniczący komisji europejskiej 2019 decyzje komisji europejskiej regulamin komisji europejskiej kto wybiera przewodniczącego komisji europejskiej struktura komisji europejskiej historia komisji europejskiej zmiana czasu ankieta komisji europejskiej dyrekcje generalne komisji europejskiej artykul 7 komisji europejskiej zadania komisji europejskiej komisarz komisji europejskiej wybory przewodniczącego komisji europejskiej zalecenia komisji europejskiej przewodniczący komisji europejskiej 2015
Reklama
Reklama