Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zaburzenia w handlu i prowadzeniu biznesu w Ukrainie - import produktów z branży drzewnej do Polski

|
selectedselectedselected
Zaburzenia w handlu i prowadzeniu biznesu w Ukrainie - import produktów z branży drzewnej do Polski  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Udział Ukrainy w całkowitej wartości polskiego importu jest niewielki – kraj ten odpowiada za 1,5% dostaw i są to głównie metale i rudy metali oraz artykuły spożywcze. W strukturze importu meble i wyroby z drewna stanowią 11,2% wartości.

Ukraina odpowiadała za 9,5% wolumenu importu produktów branży drzewnej do Polski w 2021.

W strukturze importu tej grupy towarowej widać mniejszy udział płyt drewnopochodnych aniżeli w przypadku Białorusi i Rosji, większy jest natomiast udział wyrobów stolarskich i ciesielskich dla budownictwa – głównie wielowarstwowych podłóg drewnianych (CN 441875; 71% wolumenu importu pochodzi z Ukrainy) oraz opakowań z drewna – głównie palet (CN 441520; 31%). Ukraina odpowiada również za 5% wartości importu mebli do Polski.

Agresja rosyjska ogranicza zdolność ukraińskich firm do realizacji dostaw,

wpływa również na działalność polskich firm posiadających zakłady produkcyjne na terytorium Ukrainy (kilka dużych polskich firm z sektora drzewno-meblarskiego posiada fabryki w Ukrainie). Z doniesień medialnych wynika, że niektóre firmy już po kilku dniach od eskalacji działań wojennych wstrzymały lub zamknęły pracę fabryk. Firmy sygnalizują również odpływ pracowników i trudności w transporcie. Niewykluczone są również zaburzenia w zaopatrzeniu w surowce i energię.

Zaburzenia w handlu i prowadzeniu biznesu w Ukrainie - import produktów z branży drzewnej do Polski  - 1Zaburzenia w handlu i prowadzeniu biznesu w Ukrainie - import produktów z branży drzewnej do Polski  - 1

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Analizy Sektorowe, Monitoring branżowy, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Zobacz najnowszą analizę sektorową

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 


Reklama