Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Whisky i blockchain. Czy nowa technologia pomoże w walce z podrabianiem alkoholi?

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ostatnim czasie poinformowano o interesującym przedsięwzięciu. Ma ono na celu zmniejszenie strat ponoszonych przez państwo w wyniku procederu podrabiania alkoholi. Nie jest to jedyne przedsięwzięcie tego rodzaju. Technologia blockchain znajduje coraz większe zastosowanie w walce z fałszowaniem luksusowych produktów w różnych branżach.

 

26 marca portal internetowy poświęcony branży alkoholowej „The Drink Business” poinformował o planach wykorzystania technologii blockchain przez firmę o wieloletniej tradycji, produkującą whisky.

Ailsa Bay jest to marka szkockiej whisky premium. Marka ta jest własnością William Grant & Sons (WG&S) – firmy założonej w 1887 r. Roczne przychody firmy wynoszą około 80 mln USD. Zgodnie z informacjami zawartymi w artykule, firma WG&S nawiązała współpracę ze spółką z branży blockchain arc-net, aby rozwijać nowe produkty i system, który pozwoli na śledzenie całego procesu wytwarzania i dostarczania towaru, począwszy od zakładu produkcyjnego, a skończywszy na sklepach.

Prawdopodobnie posunięcie to ma związek z problemem podrabiania alkoholu, z którym zmaga się Wielka Brytania. Przedsięwzięcie to umożliwi także spółce zbieranie danych dotyczących preferencji obecnych i potencjalnych klientów poprzez wykorzystanie systemów lokalizacji, aby określić gdzie produkty są nabywane.

Reklama

Według danych EUIPO (Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej), Wielka Brytania każdego roku traci prawie 220 mln funtów z powodu podrabiania napojów alkoholowych. W końcówce 2016 r. butelki podrabianej szkockiej whisky o wartości blisko 1 mln funtów zostały usunięte z rynku, co jednak określono jako „zaledwie wierzchołek góry lodowej”.

 

Blockchain, złoto i diamenty

Wykorzystanie technologii blockchain do śledzenia luksusowych i drogich produktów w celu zapewnienia ich autentyczności staje się coraz bardziej popularne. Jednym z przykładów jest wprowadzenie w lutym tego roku przez Rosyjskie Ministerstwo Szkolnictwa i Nauki platformy do śledzenia diamentów opartej na technologii blockchain.

Warto dodać, że w kwietniu ubiegłego roku wiodące firmy związane z rynkiem złota i diamentów nawiązały współpracę z gigantem technologicznym IBM, aby opracować sieć blockchain w celu śledzenia pochodzenia surowców oraz losów końcowego produktu w postaci biżuterii. Wspomniana inicjatywa nosi nazwę The TrustChain Initiative i stanowi partnerstwo między IBM a następującymi firmami: Asahi Refining – firmą zajmującą się obróbką metali szlachetnych, Helzberg Diamonds – dostawcą biżuterii, Leach Garner – dostawcą metali szlachetnych, The Richline Group – wytwórcą biżuterii oraz niezależnym serwisem weryfikacji UL. Przedsięwzięcia to ma na celu zwiększenie transparentności łańcucha dostaw.

 

Czytaj także: IBM dostarcza blockchain dla branży jubilerskiej

IBM, który pracuje nad rozwiązaniami dla wykorzystania technologii blockchain na poziomie korporacyjnym, wejdzie we współpracę z sektorem jubilerskim i stworzy bezpieczny system śledzenia łańcucha dostaw. Dotyczyć będzie to takich wyrobów jubilerskich jak diamenty, złoto i inne metale szlachetne. S.. Czytaj
IBM dostarcza blockchain dla branży jubilerskiej

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama
Reklama