Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Urejlity - kosmiczne diamenty znalezione w Afryce!

|
selectedselectedselected
Urejlity - kosmiczne diamenty znalezione w Afryce! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Podczas badań nad meteorytem zespół naukowców znalazł diamenty niepochodzące z Ziemi.


Ekipa badaczy pod kierownictwem Fabrizio Nestoli i Cyrene Goodrich zbadała rzadki rodzaj kamiennego meteorytu – urejlit, znaleziony w Maroku i Sudanie. Urejlity posiadają unikalny skład mineralogiczny, który różni się od innych kamiennych  meteorytów i często zawierają duże ilości grafitu i nanodiamentów, które powstały pod wpływem długotrwałego ciśnienia wewnątrz protoplanety. 

Pochodzenie diamentów w ureilitach jest w środowisku naukowym w dalszym ciągu przedmiotem dyskusji. Dlatego też naukowcy zdecydowali się na zbadanie trzech ureilitów z diamentami, stosując podejście multimetodologiczne, wykorzystując skaningową mikroskopię elektronową, mikro dyfrakcję rentgenowską, transmisyjną mikroskopię elektronową i spektroskopię mikro-Ramana. Wyniki badań pokazały, że powstawanie zarówno mikro-diamentów, jak i nanodiamentów w ureilitach można wyjaśnić zdarzeniami uderzeniowymi na małej planetozymali, co nie wymaga długich czasów wzrostu przy wysokich ciśnieniach statycznych w ciele wielkości Merkurego lub Marsa. W praktyce oznacza to, że diamenty mogły powstać w wyniku zderzenia dwóch planet lub zderzenia planety z ogromną asteroidą.

Diamenty z kosmosu


Pochodzenie diamentów w meteorytach ureilitowych jest obecnie tematem interesującej dyskusji w geologii planetarnej.  Ostatnie badania na temat diamentów sugerują ich powstawanie przy ciśnieniach statycznych większych niż 20 GPa w dużym  ciele planetarnym, podobnie jak diamenty uformowane głęboko w płaszczu Ziemi. Prowadząc badania naukowcy zbadali fragmenty trzech ureilitów zawierających diament (dwa z ureilitu polimiktowego Almahata Sitta i jeden z ureilitu z grupy głównej NWA 7983). W NWA 7983 znaleziono połączenie dużych diamentów monokrystalicznych (do co najmniej 100 µm), nanodiamentów, nanografitu i nanometrycznych ziaren metalicznego żelaza, kohenitu, troilitu i prawdopodobnie schreibersytu. 

Współistnienie dużych diamentów monokrystalicznych i nanodiamentów w silnie szokowym ureilicie można wytłumaczyć  katalizowaną przemianą z grafitu podczas uderzenia uderzeniowego charakteryzującego się szczytowymi ciśnieniami, które mogą wynosić nawet 15 GPa przez stosunkowo długi czas (rzędu 4 do 5 s). Tworzenie się dużych kryształów diamentu mogło zostać wzmocnione przez efekt katalityczny metalicznej cieczy Fe-Ni-C współistniejącej z grafitem podczas tego zdarzenia szokowego.

Myślisz nad inwestycją w diamenty? Sprawdź ofertę sklepu FlyingAtom.gold. Diamenty inwestycyjne z ich oferty posiadają certyfikaty najlepszych międzynarodowych instytutów gemmologicznych. Diamenty inwestycyjne FlyingAtom Gold.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Reklama
Reklama