Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Tantiemy z internetu mogą zaszkodzić usługom streamingowym?

|
selectedselectedselected

Konfederacja Lewiatan jest zaniepokojona projektem implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym do polskiego systemu prawnego. Chodzi o zaproponowane rozwiązania w zakresie tzw. tantiem od internetu.

 

Tantiemy z internetu mogą zaszkodzić usługom streamingowym?
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Projekt przedstawiony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po konsultacjach publicznych zawiera rozwiązania, które wykraczają poza ramy dyrektywy DSM. W szczególności dotyczy to wprowadzenia nowych, niezbywalnych praw do wynagrodzenia dla niektórych wykonawców utworów audiowizualnych i muzycznych z tytułu eksploatacji tych utworów w Internecie. Objęcie usług streamingu obowiązkiem wnoszenia opłat do organizacji zbiorowego zarządzania reprezentujących twórców i wykonawców rodzi poważne zagrożenia dla rynku kreatywnego i cyfrowych treści. Stanowisko Lewiatana popierają Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji oraz Związek Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska.

Proponowane rozwiązania w zakresie tzw. „tantiem od internetu” wyprowadzają Polskę na peryferia europejskiego i światowego rynku muzycznego i audiowizualnego, grożąc zahamowaniem rozwoju krajowej oferty, która w ostatnich latach dynamicznie rosła i przynosi coraz większe przychody wszystkim uczestnikom łańcucha wartości.

- Proponowane przepisy powinny zostać usunięte z obecnego projektu, a prace nad ewentualnym objęciem usług streamingu dodatkowymi obciążeniami powinny być poprzedzone rzetelną analizą rynku i rozważeniem wszystkich ekonomicznych skutków przyjętych rozwiązań  - podkreśla Eliza Turkiewicz, ekspertka departamentu rynku cyfrowego Konfederacji Lewiatan.

Jednocześnie istnieje konieczność respektowania swobody zawierania umów oraz sprawiedliwej równowagi praw i interesów, zgodnie z dyrektywą DSM. Proponowane przepisy budzą również obawy co do zgodności z tymi zasadami.

W obliczu kar za opóźnienie w implementacji dyrektywy DSM, Konfederacja Lewiatan apeluje o powrót do koncepcji natychmiastowego przyjęcia jedynie niezbędnych przepisów, wyłączając pozostałe kwestie do odrębnego procesu, opartego na solidnych podstawach empirycznych.

Reklama

 

Zobacz także: Biznes ucieka z tego kraju – boi się wojny. USA wyciągają rękę z miliardami dolarów

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Reklama
Reklama