Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Split payment. Czym jest? jak działa? Jak szybko odzyskać VAT? Wady i zalety. Obowiązki dla firm i banków

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Komisja  Europejska wydała zgodę na wprowadzenie od stycznia 2020 r. mechanizmu podzielonej płatności (MPP)w VAT jako obowiązkowego. Obowiązkowy split payment  będzie dotyczył sektorów, w których historycznie występuje  najwięcej oszustw w VAT np. branża paliwowa, handel elektroniką, stalą, złomem. Ma to na celu uszczelnienie systemu podatkowego oraz ograniczenie nadużyć i wyłudzeń.

Split payment – czym jest?                                                                                      

Split payment, czyli model podzielonej płatności (MPP) dotyczy podatku VAT. Został on wdrożony ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z dnia 1 sierpnia 2017 roku a obowiązuje od 1 lipca 2018 roku. Jest stosowany dobrowolnie i dotyczy  jedynie transakcji dokonywanych na rzecz innych podatników, czyli w relacjach : Firma – Firma (B2B). Główna idea sprowadza się do zastosowania systemu płatności, w którym kwota podatku VAT, wydzielona z należnej sprzedawcy kwoty brutto wynagrodzenia, trafia na wyodrębniony rachunek bankowy (rachunek VAT), o ograniczonej dostępności dla sprzedawcy. Ma to zapewnić większą stabilność wpływów z tytułu VAT oraz zapobieganie unikaniu płacenia VAT.

 

Split payment – jak działa?                                                                                         

Reklama

*Mechanizm Podzielonej Płatności dotyczy tylko transakcji, w których u nabywcy towaru lub usługi, powstaje podatek naliczony podlegający odliczeniu.                                            

*Mechanizm Podzielonej Płatności ma także  zastosowanie do zapłaty dokonywanej przed dokonaniem dostawy towarów lub wykonaniem usługi, pod warunkiem otrzymania przez  nabywcę faktury na taką płatność.                                                                                                      

* Bank lub SKOK  zobowiązani są do prowadzenia dla posiadacza rachunku rozliczeniowego rachunku VAT . Otwarcie i prowadzenie rachunku VAT nie wymaga zawarcia odrębnej umowy.                                                                                                                

*Nabywca nie rozdziela płatności – dokonuje jednego przelewu w polskich złotówkach przy użyciu dedykowanego komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub SKOK. W komunikacie przelewu należy podać: numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność, numer NIP dostawcy lub usługodawcy, kwotę brutto oraz kwotę podatku VAT. Płatności za zobowiązania z faktury dokonywane  są na dwa rachunki bankowe: wartość netto - na rachunek bankowy dostawcy (lub w inny sposób); VAT - na specjalny rachunek VAT dostawcy.

 

Split payment - jakie obowiązki dla przedsiębiorców i banków?

Reklama

Ustawa, która daje możliwość zastosowania mechanizmu podzielonej płatności (split payment), nakłada na przedsiębiorców obowiązek posiadania i prowadzenia specjalnego rachunku VAT obok rachunku rozliczeniowego.

Banki obsługujące przedsiębiorców mają z kolei obowiązek, aby rachunek VAT otwierać do każdego konta rozliczeniowego. Taki sam obowiązek mają spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i).

Na wniosek posiadacza rachunku, bank lub SKOK może otworzyć jeden rachunek VAT dla kilku rachunków rozliczeniowych.

Gdy płatność zostanie dokonana z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności na rzecz podatnika innego niż wskazany na fakturze zakupowej - podatnik, na rzecz którego dokonano płatności, odpowiada solidarnie wraz z dostawcą za nierozliczony przez dostawcę podatek.

Split payment –jakie korzyści?                                                                                                                     

Reklama

* Przyspieszony zwrot VAT-w przypadku, gdy podatnik wraz z deklaracją złoży do urzędu skarbowego wniosek o zwrot nadwyżki podatku na swój rachunek VAT, US będzie zobowiązany do dokonania zwrotu VAT w ciągu 25 dni (bez możliwości przedłużenia terminu).                                               

*Brak stosowania podwyższonych odsetek od zaległości w VAT - ustawa przewiduje rezygnację ze stosowania podwyższonych odsetek za zaległości w VAT powstałych za okres, za który podatnik w złożonej deklaracji podatkowej wykazał kwotę podatku naliczonego, której 95% wynika z faktur, zapłaconych z zastosowaniem Mechanizmu Podzielonej Płatności (z wyłączeniem sytuacji, gdy zaległość podatkowa przekracza dwukrotność podatku naliczonego).                                                                                                                                  

*Brak sankcji VAT i zasady solidarnej odpowiedzialności- na podatnika wybierającego split payment nie będzie nakładana sankcja VAT (do kwoty podatku naliczonego wynikającej z otrzymanej faktury zapłaconej z zastosowaniem MPP), nie znajdą także zastosowania przepisy dotyczące solidarnej odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe sprzedawcy.                                                                                                                                                                                                                                                      *Zmniejszenie kwoty zobowiązania podatkowego - jeżeli zapłata zobowiązania podatkowego z tytułu podatku następuje w całości z rachunku VAT w terminie wcześniejszym niż termin określony dla zapłaty podatku, kwotę zobowiązania podatkowego z tytułu podatku do zapłaty można obniżyć o kwotę wyliczoną według wzoru:

 

S = Z x R x N/360

Reklama

 S –kwota, o którą obniża się kwotę zapłaty zobowiązania podatkowego z tytułu podatku, wyrażoną w zaokrągleniu do pełnych złotych,

Z –kwota zobowiązania podatkowego z tytułu podatku wynikająca z deklaracji podatkowej przed obniżeniem tego zobowiązania,

 R –stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego obowiązująca na dwa dni robocze przed dniem zapłaty podatku,

N –liczba dni od dnia, w którym zlecono przelew, z wyłączeniem tego dnia, do terminu określonego dla zapłaty podatku, włącznie z tym dniem.

Podatek jest w całości płacony z rachunku VAT w terminie wcześniejszym niż określony dla zapłaty podatku, to należny do zapłaty podatek można obniżyć o wyliczoną kwotę. Wskutek tego mniejszy jest podatek do zapłaty.

Reklama

 

Split payment – co dalej?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby na czas od 1 marca 2019 roku do 28 lutego 2022 roku Polska wprowadziła obowiązkowy split payment. Obecnie Ministerstwo Finansów opracowuje zmiany w przepisach, które wprowadzą obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (MPP) od stycznia 2020 roku. Będzie on dotyczyć wybranych branż, w tym:                                                                                              

- robót budowlanych, wykończeniowych, instalacyjnych i konstrukcyjnych;                                  

- dostawy wyrobów ze stali, komputerów, laptopów smartfonów, konsol do gier wideo, telewizorów, cyfrowych aparatów fotograficznych i kamer wideo, paliwa napędowego  i opałowego, węgla, biżuterii, niektórych części do samochodów i motocykli. Sprzedawcy będą zamieszczać na swoich fakturach informację o stosowaniu obligatoryjnego mechanizmu podzielonej płatności. Będzie to ułatwieniem dla nabywców aby nie mieli wątpliwości, iż w przypadku danej faktury są zobowiązani dokonać zapłaty z zastosowaniem split payment.

 

Reklama

                                                                                                                                                                                                                                                                             

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Janek Gajewski

Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.


Reklama
Reklama