Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Rok pod znakiem wzrostów – wyzwań i szans. Barometr ofert pracy

|
selectedselectedselected
Rok pod znakiem wzrostów – wyzwań i szans. Barometr ofert pracy | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w samym listopadzie ponownie wzrósł i osiągnął kolejne maksimum. Druga połowa br. nie była łatwa, ale mimo wszystko okazała się wyjątkowo owocna dla rynku wakatów. Internetowych ofert zatrudnienia było coraz więcej i przybywały one coraz szybciej.

Rok pod znakiem wzrostów – wyzwań i szans. Barometr ofert pracy - 1Rok pod znakiem wzrostów – wyzwań i szans. Barometr ofert pracy - 1

Na wykresie zaprezentowano dane wyrównane sezonowo (bez zmian sezonowych). Wartości oznaczają zmianę w pkt. proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca: ⤤ wzrost, ↔ brak zmian, ⤥ spadek (stopa bezrobocia podawana jest z miesięcznym opóźnieniem).

Wartości wskaźnika:

Listopad 2021: 359,7 pkt.
Październik 2021: 337,4 pkt.

Reklama

W końcu bieżącego i początku przyszłego roku pracodawcy pozostają jednak w rosnącej niepewności odnośnie dalszego kształtowania się sytuacji epidemicznej, nowych ograniczeń sanitarnych oraz roli w tym wszystkim nowego wariantu koronawirusa – „omikron”. Negatywnie na tę trudną sytuację wpływa również wyhamowanie tempa szczepienia populacji. Konsekwencją zmian związanych z epidemią i sytuacji na rynku pracy jest bardzo wysoka i utrzymująca się inflacja. Jest nie tylko najwyższa w ostatnich 20. latach, ale też wyjątkowo trudna do zahamowania, gdyż jest skutkiem zaburzeń zewnętrznych, w znacznej mierze niezależnych od krajowej polityki pieniężnej. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych, biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w październiku pozostała na poziomie sprzed miesiąca równym 5,7%.

W samym listopadzie, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia notujemy w zdecydowanej większości województw. Relatywnie najwięcej wakatów przybyło w woj. zachodniopomorskim, mazowieckim oraz podlaskim. Mniej niż przed miesiącem ofert pracy było w woj. dolnośląskim oraz lubuskim. Choć ogólnie ogłoszeń ukazało się więcej niż przed miesiącem, nieco szybciej przybywało ich w woj. o niższej stopie bezrobocia.

Wbrew pogarszającym się warunkom sanitarnym oraz napiętej sytuacji gospodarczej Polscy pracodawcy nadal aktywnie rekrutują

Od czerwca ub. r. obserwujemy odbudowę zredukowanych w pierwszych miesiącach po wprowadzeniu ograniczeń epidemicznych wakatów. Notorycznie raportujemy, iż liczba ukazujących się w Internecie ofert pracy jest obecnie istotnie większa niż w okresie przed epidemią. Najlepiej pod tym względem wypadają zawody o charakterze technicznym oraz „budowlanka”. Jeśli budownictwo kryzys kowidowy dotknął w niewielkim stopniu, to grupa zawodów technicznych „wystrzeliła” w górę, głównie dzięki łatwemu przejściu w tryb pracy zdalnej oraz rosnącemu zapotrzebowaniu na produkty i usługi teleinformatyczne. W zawodach usługowych z kolei wakatów w tym okresie przybyło relatywnie najmniej. Należy również wskazać, iż ze względu na wyjątkową podatność usług na ograniczenia sanitarne nie wykluczamy, iż działania osłonowe skierowane przeciw czwartej fali zakażeń spowodują tutaj wyraźną redukcję wakatów, tak jak to było podczas pierwszej i drugiej fali.

W zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych najbardziej widoczne są efekty polaryzacji grupy na zawody, które „zyskały” na koronawirusie oraz zawody, których sytuacja jeszcze bardziej się pogorszyła. Do tych drugich zaliczamy głównie te związane z reklamą oraz sprzedażą. Jeśli dla tej drugiej kategorii przyczyny spadków są zrozumiałe i związane z ograniczeniami sanitarnymi oraz częściowym przejściem handlu w online, to dla tej pierwszej przyczyny spadków nie są do końca jasne. Być może są one związane z przemianami strukturalnymi w kierunku mniejszego wykorzystania tradycyjnego marketingu, a większego – narzędzi informatycznych. W związku z tym oferty pracy mogą „lądować” w kategorii e-commerce. W zawodach związanych z pracą w dziale zakupów oraz prawem obserwujemy nieco więcej wakatów niż przed epidemią. W pozostałych kategoriach wakatów jest istotnie więcej niż w pierwszym kwartale ub. r. Ponadto w większości przypadków obserwujemy mocne odbicie od koniunkturalnego dna oraz powrót na ścieżkę wzrostu. Najlepszym przykładem jest branża bankowa, w której kurczenie się skali wakatów trwało od pierwszej połowy 2018 roku. Obecnie, po odbiciu w czerwcu ub. r. poziom ukazujących się w Internecie ofert zatrudnienia jest znacznie powyżej wartości sprzed 2018 roku, w którym po raz ostatni dla tej branży obserwowaliśmy solidne wzrosty.

Wśród grupy ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych od czerwca ub. r. obserwujemy wyraźny i coraz szybszy wzrost

W niektórych zawodach wakatów jest nawet kilkukrotnie więcej niż przed przełomowym 2020 r. Najwięcej przybyło ich dla przedstawicieli handlu internetowego, w badaniach, teleinformatycznej administracji oraz budownictwie. Należy również wskazać, iż w tych zawodach – z wyjątkiem ostatniej z tych kategorii – nadal rośnie odsetek wakatów umożliwiających wykonywanie pracy w trybie zdalnym, co jest wyjątkowo istotne, zwłaszcza w okresie trudnej sytuacji sanitarnej. Na wzmiankę zasługuje także kategoria ofert dla programistów. W przeciwieństwie do administracji teleinformatycznej napływ wakatów nie był tak szybki i regularny. Po solidnych wzrostach w drugiej połowie 2020 roku przez cały I kwartał br. obserwowaliśmy ochłodzenie popytu na programistów, po którym kategoria z powrotem wróciła na ścieżkę wzrostu.

W zawodach usługowych w listopadzie spadki notujemy jedynie w turystyce

Reklama

Spośród możliwych ich przyczyn wyróżniamy głównie dwie. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest reakcja pracodawców na niepewność odnośnie dalszego kształtowania się sytuacji epidemicznej, nowych ograniczeń sanitarnych oraz roli w tym wszystkim nowego wariantu koronawirusa. Druga przyczyna ma charakter bardziej złożony i wiąże się z nasyceniem rynku tego typu pracownikami. Z jednej strony obecne warunki zarówno sanitarne, jak i gospodarcze nie sprzyjają powstaniu nowych placówek turystycznych. Z drugiej strony mocna kampania rekrutacyjna trwająca od początku br. prawdopodobnie wyczerpała większość możliwości, gdyż z tej branży w pierwszej połowie br. pochodziła rekordowa liczba wakatów. Wzrost popytu na usługi hotelarsko-gastronomiczne, spowodowany między innymi niezrealizowanymi ambicjami wakacyjnymi w ubiegłym roku, przełożył się wtedy na ponad kilkukrotny wzrost liczby ukazujących się w Internecie ofert zatrudnienia. W pozostałych zawodach usługowych ofert ukazało się więcej niż przed miesiącem. Relatywnie najwięcej przybyło ich w branży edukacyjnej, medialnej, zdrowotnej oraz spedycyjnej. Obiecująco wygląda sytuacja w tej pierwszej branży oraz szeroko pojętej logistyce. W tych zawodach obserwujemy wyraźny wzrost, trwający od samego początku odbudowy rynku wakatów, po pierwszym uderzeniu koronawirusa. Branża medialna jako jedna z nielicznych, nadal pozostaje na poziomie nieco niższym niż przed epidemią. Ponadto należy zaznaczyć, iż w trakcie poprzednich fal koronawirusa liczba wolnych miejsc pracy wyraźnie tutaj malała.

Zegar rynku ofert pracy

Rok pod znakiem wzrostów – wyzwań i szans. Barometr ofert pracy - 2Rok pod znakiem wzrostów – wyzwań i szans. Barometr ofert pracy - 2

Wykres został podzielony na 4 części obrazujące stan rynku ofert pracy, zinterpretowany na wykresie. Na osi poziomej odznaczono zmiany stopy bezrobocia w skali roku a na osi pionowej – Barometru Ofert Pracy. Strzałka na krzywej oznacza aktualną sytuację, a jej zwrot – przewidywany kierunek przyszłych zmian.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC - Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych

BIEC jest instytucją prywatną świadczącą usługi w zakresie analiz makroekonomicznych, głównie dla gospodarki polskiej.
Opiera ona swoją działalność na ponad 20-letnim doświadczeniu założycieli, właścicieli i autorów projektów badawczych firmy w zakresie badania poziomu aktywności gospodarki, konstruowania wskaźników wczesnego ostrzegania, wskaźników wyprzedzających oraz prognozowania.
Misją naszej firmy jest internetowy outsourcing makroekonomiczny tj. dostarczanie za pośrednictwem internetu, jak najbardziej aktualnych informacji, analiz, prognoz i raportów makroekonomicznych.


Tematy

rynek pracy w Polsce Polski rynek pracy rynek pracy definicja co to jest rynek pracy rynek pracy synonim oświatowy rynek pracy wrocław oświatowy rynek pracy przetestuj rynek pracy współczesny rynek pracy lokalny rynek pracy dualny rynek pracy rynek pracy i jego elementy gus rynek pracy rynek pracy w polsce prezentacja co to rynek pracy elastyczny rynek pracy otwarty rynek pracy europejski rynek pracy rynek pracy makroekonomia ukryty rynek pracy rynek pracy co to rynek pracy praca licencjacka rynek pracy w polsce i w unii europejskiej rynek pracy w irlandii rynek pracy 2021 lokalny rynek pracy definicja edukacja a rynek pracy rynek pracy w polsce 2021 rynek pracy po pandemii czynniki wpływające na rynek pracy rynek pracy co to jest rynek pracy w czasie pandemii rynek pracy i bezrobocie rynek pracy 2021 zapotrzebowanie dofinansowanie dla matek powracających na rynek pracy 2021 Pracodawcy RP rynek pracy grafika kalkulator wynagrodzeń koszty pracodawcy koszty pracodawcy kalkulator koszty pracodawcy kalkulator wynagrodzeń koszt pracodawcy obowiązki pracodawcy koszt pracodawcy kalkulator pracodawcy kalkulator kosztów pracodawcy opinie o pracodawcy koszt pracodawcy składki zus pracownika i pracodawcy 2021 prawo pracodawcy obowiązki pracodawcy w zakresie bhp prawa pracodawcy ppk obowiązki pracodawcy prawa i obowiązki pracodawcy kalkulator pracodawcy całkowity koszt pracodawcy do kiedy pit od pracodawcy zaświadczenie o dochodach od pracodawcy podstawowe obowiązki pracownika i pracodawcy w zakresie bhp określa pit od pracodawcy umowa zlecenie koszty pracodawcy obowiązek pracodawcy kalkulator wynagrodzeń dla pracodawcy referencje od pracodawcy kalkulator wynagrodzeń pracodawcy składki zus pracodawcy referencje od obecnego pracodawcy zus pracodawcy zgłoszenie dziecka do ubezpieczenia u pracodawcy wzór lekki stopień niepełnosprawności przywileje dla pracodawcy pismo do komornika od pracodawcy wzór zus pracodawcy 2021 składki pracodawcy zmiana pracodawcy karta pobytu kalkulator wynagrodzeń koszty pracodawcy 2021 koszty pracodawcy 2021 wzór zawiadomienie pracodawcy o przejściu na emeryturę wypowiedzenie z winy pracodawcy umowa o pracę koszty pracodawcy umowa o pracę i umowa zlecenie u innego pracodawcy 2021 prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy
Reklama
Reklama