Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

edukacja a rynek pracy

W marcu 2020 r. ogłoszono w Polsce stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii w związku z rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, zwanej COVID-19.

W nawiązaniu do oceny stanu sytuacji epidemicznej wprowadzano rozwiązania zapobiegające i przeciwdziałające rozprzestrzenianiu się wspomnianego wirusa i zwalczające wywołaną nim chorobę. Działania te odnosiły się także do rynku pracy. Wśród nich było m.in. umożliwienie wykonywania pracy poza miejscem jej stałego wykonywania, czyli pracy zdalnej. Zaprezentowane w niniejszym opracowaniu dane zostały pozyskane podczas badania „Popyt na pracę".

Badanie popytu na pracę realizowane jest metodą reprezentacyjną z częstotliwością kwartalną. Obejmuje ono podmioty gospodarki narodowej i ich jednostki lokalne zatrudniające przynajmniej 1 osobę, zgodnie z zakresem podmiotowym badania. Z badania tego wynika, że w końcu drugiego kwartału 2021 r. liczba zajętych miejsc pracy była niemal taka sama jak w końcu drugiego kwartału 2020 r.

 grafika numer 1 grafika numer 1Zlikwidowane miejsca pracy W drugim kwartale 2021 r. zlikwidowano 58,5 tys. miejsc pracy. Było to o 37,4% mniej niż w drugim kwartale 2020 r. Należy jednak zauważyć, że skala likwidacji związana z rozprzestrzenianiem się COVID-19 odnosiła się do niemal 15% zlikwidowanych miejsc pracy w ogóle.

Reklama

 grafika numer 2 grafika numer 2

Likwidacja miejsc pracy miała miejsce we wszystkich klasach wielkości jednostek. Większy niż średnio w Polsce udział miejsc pracy zlikwidowanych w związku z sytuacją epidemiczną był w jednostkach, w których pracowało do 9 osób. W pozostałych klasach wielkości jednostek udział ten był niższy niż średnio w Polsce.

 grafika numer 3 grafika numer 3

Likwidacja miejsc pracy w związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 miała miejsce głównie w sektorze prywatnym. Biorąc pod uwagę rodzaj działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) można stwierdzić, że struktura miejsc pracy zlikwidowanych z powodu sytuacji epidemicznej w sekcjach była podobna do struktury miejsc pracy zlikwidowanych w ogóle. Na przykład miejsca pracy zlikwidowane w sekcji handel; naprawa pojazdów samochodowych∆ stanowiły około 22% miejsc pracy zlikwidowanych w całej gospodarce, a miejsca pracy zlikwidowane w tej sekcji w związku z sytuacją epidemiczną około 20% ogółu miejsc pracy zlikwidowanych z tego powodu. W drugim kwartale 2021 r. zlikwidowano w kraju w związku z sytuacją epidemiczną znacznie mniej miejsc pracy niż miało to miejsce w analogicznym okresie roku ubiegłego.

 grafika numer 4 grafika numer 4

Reklama

Praca zdalna w okresie zagrożenia epidemicznego Zaistniała w marcu 2020 r. sytuacja epidemiczna wpłynęła na ograniczenie działalności podmiotów gospodarki narodowej w dotychczasowej postaci. Przejawiało się to z jednej strony likwidacją miejsc pracy, a z drugiej – otwarciem się pracodawców na formy zatrudnienia pozwalające na zachowanie dystansu społecznego. Jedną z takich form jest praca zdalna. W końcu czerwca 2021 r. udział osób, które pracowały zdalnie w związku z sytuacją epidemiczną w ogólnej liczbie pracujących objętych badaniem „Popyt na pracę” wyniósł 6,8% i było to o 3,4 p. proc. mniej niż w końcu czerwca 2020 r. W drugim kwartale skala wykorzystania pracy zdalnej w sektorze prywatnym była mniejsza niż w sektorze publicznym.

 grafika numer 5 grafika numer 5

W skali całej gospodarki wykorzystanie pracy zdalnej w celu ograniczenia zagrożenia epidemicznego pozostało największe w jednostkach zatrudniających powyżej 49 osób. Udział pracujących zdalnie w jednostkach tej wielkości wyniósł 8,5%, było to o 2,7 p. proc. mniej niż w drugim kwartale 2020 r. W jednostkach zatrudniających do 9 osób pracę zdalną świadczyło 3,8% pracujących, natomiast w jednostkach od 10 do 49 osób 4,8%.

 grafika numer 6 grafika numer 6

Praca zdalna spowodowana sytuacją epidemiczną była wdrożona przez pracodawców w poszczególnych regionach w różnej skali.

Reklama

 grafika numer 7 grafika numer 7

W stopniu znacząco wyższym niż średnio w Polsce przejście na pracę zdalną miało miejsce w regionie warszawskim stołecznym. Około co 5 pracujący wykonywał tam pracę zdalnie w następstwie zaistniałej sytuacji epidemicznej. Wśród pozostałych regionów zastosowanie omawianej formy pracy w realiach zagrożenia epidemicznego w najmniejszym stopniu miało miejsce w regionie warmińsko-mazurskim, gdzie pracę zdalną z powodu zagrożenia COVID-19 wykonywało 1,3% pracujących.

 

 grafika numer 8 grafika numer 8

Wykonywanie pracy zdalnej w drugim kwartale 2021 r. było zróżnicowane w zależności od rodzaju działalności. Na przykład w sekcji informacja i komunikacja praca zdalna była wykonywana przez niemal 57% pracujących. W sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa oraz działalność profesjonalna, naukowa i techniczna tą formą pracy z powodu pojawienia się choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2 zostało objętych po około 27% pracujących. Pracujący, którzy w związku z sytuacją epidemiczną korzystali z zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem do lat 8 Ustawą z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych pracującym rodzicom oraz opiekunom prawnym została stworzona możliwość skorzystania z zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły. W drugim kwartale 2021 r. z tego prawa skorzystało w Polsce 1,3% pracujących, z czego zdecydowana większość pracowała w sektorze prywatnym.

Reklama

 grafika numer 9 grafika numer 9

 

Spośród pracujących, którzy w związku z sytuacją epidemiczną korzystali z zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły najwięcej pracowało w jednostkach z liczbą pracujących powyżej 49 osób – 43,9%.

 grafika numer 10 grafika numer 10

Skala wykorzystania opieki nad dzieckiem z omawianego powodu była w regionach dość zbieżna. Udział liczby pracujących rodziców oraz opiekunów prawnych korzystających z prawa opieki nad dzieckiem z powodu sytuacji epidemicznej wahał się od 1,0% w regionie lubuskim do 1,6% w regionie zachodniopomorskim. Według przeprowadzonego badania relatywnie najwięcej, bo 3,8% pracujących nie wykonywało pracy z powodu opieki nad dziećmi w sekcji pozostała działalność usługowa. Liczebnie największą część pracujących, którzy skorzystali z prawa do opieki nad dziećmi z powodu rozprzestrzeniania się COVID-19 stanowili rodzice i opiekunowie prawni pracujący w sekcji handel; naprawa pojazdów samochodowych∆ oraz przetwórstwo przemysłowe. Analiza struktury pracujących, którzy w związku z sytuacją epidemiczną korzystali z zasiłku opiekuńczego na czas opieki nad dzieckiem do lat 8 z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego, szkoły według sekcji PKD wskazuje, że pracownicy sekcji handel; naprawa pojazdów samochodowych oraz przetwórstwo przemysłowe stanowili łącznie niemal 37% wszystkich korzystających z tego zasiłku.

Reklama

 

 grafika numer 11 grafika numer 11

Pracujący, którzy w związku z sytuacją epidemiczną korzystali z wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego z powodu objęcia kwarantanną lub izolacją W drugim kwartale 2021 r. w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej kontynuowano formy czasowego odosobnienia ze względu na podejrzenie zakażenia między innymi w postaci kwarantanny oraz izolacji. Pracujący, którzy według stanu na 30 czerwca 2021 r. korzystali z wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego z powodu objęcia kwarantanną lub izolacją stanowili 1,4% ogółu pracujących. Takie przypadki odnotowano w podobnej skali zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

 grafika numer 12 grafika numer 12

Skala wykorzystania tej formy czasowego odosobnienia (m.in. kwarantanna czy izolacja) ze względu na podejrzenie zakażenia była w drugim kwartale 2021 r. wyższa niż w drugim kwartale 2020 r. Taka sytuacja miała miejsce niezależnie od wielkości jednostki.

Reklama

 grafika numer 13 grafika numer 13

 

Kwarantanna lub izolacja pracujących miała miejsce we wszystkich regionach, przy czym relatywnie w największym stopniu korzystano z nich w regionach: śląskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz pomorskim. W regionach tych pracujący, którzy według stanu na 30 czerwca 2021 r. korzystali z wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego z powodu objęcia kwarantanną lub izolacją stanowili po 1,7% pracujących. Biorąc pod uwagę rodzaje działalności można stwierdzić, że w końcu czerwca 2021 r. największy udział pracujących objętych obowiązkiem kwarantanny lub izolacji odnotowano w sekcji budownictwo oraz w sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Podsumowanie Wirus SARS-CoV-2 zaczął się rozprzestrzeniać w Polsce w pierwszym kwartale 2020 r. Wyniki niniejszego badania pokazują, że w kolejnych kwartałach sytuacja w zakresie zagospodarowanych i niezagospodarowanych miejsc pracy kształtowała się odmiennie niż we wcześniejszych latach drugiej dekady XXI w. Po okresie znacznego zmniejszenia się tych miejsc w 2020 r., w pierwszym oraz drugim kwartale 2021 r. liczba pracujących obrazująca obsadzone miejsca pracy, wróciła do poziomu z drugiego kwartału 2019 r.

 grafika numer 14 grafika numer 14

Kwarantanna lub izolacja pracujących miała miejsce we wszystkich regionach, przy czym relatywnie w największym stopniu korzystano z nich w regionach: śląskim, zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim oraz pomorskim. W regionach tych pracujący, którzy według stanu na 30 czerwca 2021 r. korzystali z wynagrodzenia za czas choroby lub zasiłku chorobowego z powodu objęcia kwarantanną lub izolacją stanowili po 1,7% pracujących. Biorąc pod uwagę rodzaje działalności można stwierdzić, że w końcu czerwca 2021 r. największy udział pracujących objętych obowiązkiem kwarantanny lub izolacji odnotowano w sekcji budownictwo oraz w sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Podsumowanie Wirus SARS-CoV-2 zaczął się rozprzestrzeniać w Polsce w pierwszym kwartale 2020 r. Wyniki niniejszego badania pokazują, że w kolejnych kwartałach sytuacja w zakresie zagospodarowanych i niezagospodarowanych miejsc pracy kształtowała się odmiennie niż we wcześniejszych latach drugiej dekady XXI w. Po okresie znacznego zmniejszenia się tych miejsc w 2020 r., w pierwszym oraz drugim kwartale 2021 r. liczba pracujących obrazująca obsadzone miejsca pracy, wróciła do poziomu z drugiego kwartału 2019 r.

Czytaj więcej