Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji

|
selectedselectedselected
Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

ŚWIAT: Wczorajsza półtoragodzinna próba dialogu prezydenta Francji E.Macrona z prezydentem Rosji W.Putinem zakończyła się niepowodzeniem i powtórzeniem przez W.Putina konieczności skutecznej demilitaryzacji Ukrainy.

HUF:

MNB podwyższył tygodniową stopę depozytową o 75pb do 5,35%, bardziej niż oczekiwano (40pb), aby przeciwdziałać obserwowanemu w ostatnich dniach silnemu osłabieniu forinta. Na Węgrzech tygodniowa stopa depozytowa pełni funkcją efektywnej stopy procentowej. Ustalana przez węgierską RPP stopa bazowa wynosi obecnie 3,4% i według wcześniejszych wypowiedzi Rady ma zbiegać do tygodniowej stopy depozytowej. Niewykluczone, że na niedecyzyjnym posiedzeniu w przyszłym tygodniu podwyższony zostanie górny limit dla tygodniowej stopy depozytowej, wynoszący 5,4%. Służyłoby to zapewnieniu dodatkowej przestrzeni do podwyżek.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 1Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 1

EUR:

Stopa bezrobocia w strefie euro w styczniu spadła do 6,8%, najniższego poziomu w historii. Systematyczna poprawa sytuacji na europejskim rynku pracy wynika przede wszystkim z kontynuacji silnego ożywienia gospodarczego po pandemii. Jak na razie zacieśnianie rynku pracy w strefie euro nie wytwarza istotnej presji płacowej. W wielu państwach (np. Włochy, Hiszpania, Francja) w dalszym ciągu liczba bezrobotnych pozostaje relatywnie wysoka. Według danych Eurostatu w styczniu w Polsce stopa bezrobocia osiągnęła swoje historyczne minimum i z wynikiem 2,8% była drugą najniższą w UE (tuż za Czechami).

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 2Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 2

EUR:

Minutes z posiedzenia Rady Prezesów EBC w lutym wskazały na wzrost obaw przed wysoką inflacją oraz większą wolę przeciwdziałania narastaniu presji inflacyjnej. W dokumencie powtórzono, że zdaniem EBC bilans ryzyka dotyczący inflacji jest skierowany w górę w związku z perspektywami dla cen energii. Część członków zwracała uwagę na niepewność związaną z modelami ekonometrycznymi, za pomocą których ekonomiści EBC przygotowują prognozy. Niektórzy członkowie twierdzili też, że rośnie prawdopodobieństwo spełnienia warunku z forward guidance, tzn. utrzymywania się inflacji w średnim terminie na poziomie ok. 2%. Podkreślano różnice między normalizacją polityki pieniężnej (wycofaniem akomodacyjnej polityki pieniężnej) a zacieśnianiem monetarnym (zaostrzeniem polityki poprzez podwyżki stóp). Minutes nie dostarczyły więc wielu nowych informacji względem komunikacji tuż po posiedzeniu EBC i ostatnich wypowiedzi przedstawicieli banku (przede wszystkim I.Schnabel oraz P.Lane’a). Wybuch wojny na Ukrainie jest czynnikiem, który jeszcze silniej podbije inflację oraz ograniczy wzrost gospodarczy przy zdecydowanie większej niepewności. W takim otoczeniu EBC prawdopodobnie zastosuje podejście „wait and see” i będzie odsuwał w czasie podjęcie decyzji o momencie zakończenia skupu aktywów w ramach QE, czekając by rozjaśniła się sytuacja geopolityczna.

EUR:

Inflacja PPI w strefie euro w styczniu wzrosła do 30,6% r/r (kons.: 26,9 % r/r) wobec 26,3% r/r w grudniu. Główną przyczyną kolejnego wzrostu cen produkcji sprzedanej są podwyżki cen w energetyce – o 11,6% m/m i o 85,6% r/r. Prawie dwukrotny wzrostów kosztów produkcji w energetyce w ciągu roku wynika m.in. z kryzysu gazowego oraz będącego m.in. jego następstwem wzrostu cen praw do emisji CO2. „Inflacja bazowa” PPI (inflacja PPI z wyłączeniem energii) wzrosła w styczniu do 11,7% r/r. W dużej mierze za wzrost cen w ramach tej kategorii odpowiada wzrost cen dóbr pośrednich (o 20,2% r/r, efekt zatorów w globalnych łańcuchach dostaw).

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 3Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 3

USA:

Zamówienia fabryczne w styczniu wzrosły o 1,4% (kons. 1,2% m/m), co dzięki silnej rewizji w górę danych za grudzień oznacza dziewiąty z rzędu wzrostowy miesiąc. W styczniu wysokie wzrosty zamówień kontynuował sektor transportowy (w tym motoryzacja). Rosły również zamówienia w branży maszynowej przy wyhamowaniu w branży metalowej. Dane wskazują na utrzymujący się wysoki popyt na towary przemysłowe i są dobrym prognostykiem dla amerykańskiej produkcji przemysłowej.

Reklama

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 4Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 4

USA:

Prezes Fed J.Powell drugiego dnia odbywającego się co pół roku zeznania przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów powtórzył wypowiedzi z wczoraj i nie dostarczył nowych, istotnych rynkowo informacji.

USA:

Liczba wniosków o zasiłek do bezrobotnych w tygodniu kończącym się 26 lutego wyniosła 215 tys. (kons. 235 tys.). Średnia czterotygodniowa spadła o 6 tys. do 230 tys., co wskazuje na dalszą poprawę sytuacji na amerykańskim rynku pracy.

TUR:

Inflacja w lutym wyniosła 54,4% r/r wobec 48,7% r/r w styczniu. W największym stopniu drożały transport, meble i wyposażenie mieszkania oraz żywność. Za tak wysoką inflację w przeważającej mierze odpowiada zeszłoroczny kryzys walutowy oraz prowadzenie mocno nieortodoksyjnej polityki pieniężnej przez TCMB. Inflacja PPI w styczniu przebiła już „setkę” i wyniosła 105,0% r/r.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 5Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 5

SWI:

Reklama

Inflacja CPI w lutym wyniosła 2,2% r/r i była najwyższa od 2008. W ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł 0,7% m/m i wynikał przede wszystkim z wyższych cen energii (paliw oraz ogrzewania). Inflacja w Szwajcarii pozostaje wysoka jak na standardy tego państwa, ale na tle innych gospodarek jest niezwykle niska. Wynika to m.in. z siły franka szwajcarskiego.

Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 6Przegląd wydarzeń ekonomicznych na świecie: Stopa bezrobocia w strefie euro; Zamówienia fabryczne i przemysłowe w USA; Inflacja i stopy procentowe w Turcji - 6

EUR:

Finalny PMI dla sektora usługowego w lutym wyniósł 55,5 pkt. (flash 55,8 pkt.) wobec 51,1 pkt. w styczniu. Taki wynik potwierdza silną poprawę koniunktury wynikającą z poluzowania obostrzeń pandemicznych. Europejskie firmy usługowe otrzymują więcej zamówień oraz zwiększają zatrudnienie. Odnotowują także coraz silniejszą presję cenową (zarówno po stronie cen czynników produkcji jak i sprzedaży).

UKR:

NBU zdecydował się na odłożenie w czasie decyzji o zmianie stóp procentowych (obecnie 10%) ze względu na trwającą wojnę. Według prezesa NBU K.Shevchenko ukraiński system bankowy pozostaje stabilny, a NBU dostarcza bankom konieczną płynność. W dalszym ciągu kurs hrywny pozostaje ustalony na stałym poziomie, a większość transakcji FX jest zabroniona. NBU przekazał część zysku (19 mld UAH) do budżetu państwa. NBU podaje, że do 2 lutego otrzymał równowartość ponad 6 mld UAH na wparcie armii.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy Makroekonomiczne PKO Banku Polskiego

Analizy makroekonomiczne tworzone przez ekonomistów PKO Banku Polskiego.


Reklama
Reklama