Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: RPP podnosi stopy procentowe i wysyła sygnał do dalszych podwyżek

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: RPP podnosi stopy procentowe i wysyła sygnał do dalszych podwyżek | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej podniosła na ostatnim decyzyjnym posiedzeniu w tym roku stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego o 0,50 pkt proc., zgodnie z naszymi oczekiwaniami, jak i konsensusem rynkowym.

W rezultacie, stopy podstawowe stopy procentowe znajdą się na poziomie odpowiednio:

  • Stopa referencyjna: 1,75% wobec 1,25% obecnie;
  • Stopa lombardowa: 2,25% z 1,75% obecnie;
  • Stopa depozytowa: 1,75% z 1,25% obecnie;
  • Stopa redyskontowa weksli: 1,80% z 1,30% obecnie;
  • Stopa dyskontowa weksli: 1,85% z 1,35% obecnie;

W wyniku dzisiejszej decyzji aktualna stopa referencyjna wzrosła do poziomu najwyższego od października 2014 r.

Prosto z rynku: RPP podnosi stopy procentowe i wysyła sygnał do dalszych podwyżek - 1Prosto z rynku: RPP podnosi stopy procentowe i wysyła sygnał do dalszych podwyżek - 1

Uzasadnieniem kontynuacji podwyżek stóp procentowych jest wzrost inflacji, która w ocenie Rady utrzyma się na podwyższonym poziomie również w nadchodzącym okresie. Kontynuacja ożywienia krajowej aktywności gospodarczej, oczekiwane utrzymywanie się korzystnej sytuacji na rynku pracy, a także prawdopodobnie dłuższe oddziaływanie zewnętrznych szoków na dynamikę cen, utrzymują ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu NBP w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej. Dzisiejsza decyzja ma na celu zmniejszenie tego ryzyka, a także ograniczenia oczekiwań inflacyjnych. W naszej ocenie niepewność co do perspektyw gospodarki w obliczu nowej mutacji koronawirusa, ogłoszona przez rząd tarcza antyinflacyjna oraz spadki cen części surowców na rynkach międzynarodowych mogły być wykorzystane przez część członków RPP do spowolnienia tempa podwyżek stóp względem listopada, kiedy stopy procentowe wzrosły o 75 pkt. baz.

Reklama

 

Nowym elementem komunikatu jest stwierdzenie, iż „decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą nadal nakierowane na obniżenie inflacji do poziomu zgodnego z celem inflacyjnym NBP w średnim okresie, przy uwzględnieniu kształtowania się sytuacji koniunkturalnej, tak aby zapewnić średniookresową stabilność cen, a jednocześnie wspierać zrównoważony wzrost gospodarczy po globalnym szoku pandemicznym. Ocena Rady dotycząca skali łącznego zacieśnienia monetarnego niezbędnego dla realizacji powyższych celów będzie uwzględniała napływające informacje dotyczące perspektyw inflacji oraz wzrostu gospodarczego, w tym perspektyw sytuacji na rynku pracy”. Naszym zdaniem fragment ten nosi znamiona „forward guidance”, co jest pewnym novum w komunikacji Rady Polityki Pieniężnej, która do tej pory unikała tego typu deklaracji. Odbieramy to jako zapowiedź kontynuacji podwyżek stóp procentowych. Rada nie zapowiedziała jednak docelowego poziomu stóp procentowych, co nie zaskakuje w obliczu wysokiej niepewności dotyczącej perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji. Taka forma przekazu może jednak wzmocnić dokonane podwyżki stóp procentowych i silniej wpłynąć na oczekiwania inflacyjne.

 

Dzisiejsza decyzja RPP to kolejny krok w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, który będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach

W naszej ocenie kolejna podwyżka stóp możliwa jest już w styczniu, a jej skala może być podobna do dzisiejszej. Dokładniejsza ocena skali i terminu kolejnych decyzji będzie możliwa jednak po jutrzejszej konferencji prezesa NBP. Terminy i skala kolejnych podwyżek obarczone są niepewnością, niemniej jednak cykl podwyżek będzie kontynuowany, a retoryka komunikatu RPP oraz wypowiedzi przedstawicieli RPP w ostatnich tygodniach sugerują chęć skoncentrowania podwyżek w czasie. Szczególnie, że inne banki centralne regionu Europy Środkowo-Wschodniej kontynuują cykl podwyżek stóp wcześniej i bardziej dynamicznie zacieśniały warunki monetarne, wynikiem czego była presja na osłabienie złotego. Dla wsparcia kanału kursowego i umocnienia złotego nie wykluczamy możliwości interwencji walutowej, szczególnie jeśli nasili się awersja do ryzyka na rynkach globalnych.  Ostatnie tygodnie wskazały, iż bank centralny jest skłonny do wzmocnienia skuteczności podwyżek stóp procentowych poprzez umocnienie złotego.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Bank Millennium

Bank Millennium

Bank Millennium SA – bank komercyjny z siedzibą w Warszawie utworzony w 1989 roku jako Bank Inicjatyw Gospodarczych SA.


Reklama
Reklama