Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Prosto z rynku: Przyspieszenie wzrostu sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej w sierpniu!

|
selectedselectedselected
Prosto z rynku: Przyspieszenie wzrostu sprzedaży detalicznej i produkcji budowlanej w sierpniu!
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rekordowy wzrost cen w sprzedaży detalicznej

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna sprzedaż detaliczna w przedsiębiorstwach zatrudniających powyżej 9 osób zwiększyła się w sierpniu o 10,7% r/r wobec wzrostu o 8,9% w lipcu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego równego naszej prognozie (10,0%). Sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych zwiększyła się w sierpniu o 5,4% r/r wobec wzrostu o 3,9% w lipcu. Oznacza to, że deflator sprzedaży detalicznej wyniósł w sierpniu 5,0% r/r wobec 4,8% w lipcu, zrównując się ze swoją rekordową wartością z lutego 2007 r. Po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych sprzedaż detaliczna w cenach stałych zwiększyła się w sierpniu o 0,4% m/m, a w rezultacie jej poziom był o 2,6% wyższy niż w lutym 2020 r., a więc w ostatnim miesiącu, w którym pandemia nie wywierała jeszcze istotnego wpływu na sprzedaż.

Zmienia się struktura odłożonego popytu

W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje utrzymująca się wysoka dynamika sprzedaży detalicznej liczonej w cenach w stałych w kategorii „tekstylia, odzież, obuwie” (spadek 3-miesiecznej średniej ruchomej do 22,2% r/r w sierpniu wobec 28,1% w lipcu). Jednocześnie sierpniowe dane potwierdziły wyraźne obniżenie dynamiki sprzedaży na tle ostatnich miesięcy w kategoriach „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (spadek 3-miesiecznej średniej ruchomej do 3,5% r/r w sierpniu wobec 18,7% w lipcu) oraz „meble, RTV, AGD” (1,2% wobec 3,6%).

W połączeniu z opublikowanymi w ubiegłym miesiącu wynikami badań koniunktury GUS, zgodnie z którymi wskaźnik „obecne dokonywanie ważnych zakupów” obniżył się w sierpniu do najniższego poziomu od kwietnia br. może to sugerować, że tzw. odłożony popyt przesuwa się obecnie z relatywnie drogich dóbr trwałego użytku o niskiej częstotliwości zakupów (m.in. samochody, meble, elektronika) w kierunku relatywnie tanich dóbr trwałych o wyższej częstotliwości zakupu (m.in. odzież i obuwie). Warto przy tym zauważyć, że czynnikiem pozytywnym dla sprzedaży detalicznej w kategorii „tekstylia, odzież, obuwie” był relatywnie chłodny sierpień. Podtrzymujemy naszą ocenę, zgodnie z którą kolejne miesiące przyniosą dalsze wygasanie efektu odłożonego popytu na sprzedaż detaliczną.

Silny wzrost produkcji budowlano-montażowej

Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w sierpniu o 10,2% r/r wobec wzrostu o 3,3% w lipcu, kształtując się powyżej konsensusu rynkowego (7,5%) i naszej prognozy (8,4%). Istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki produkcji budowlano-montażowej pomiędzy lipcem a sierpniem był efekt statystyczny w postaci korzystnej różnicy w liczbie dni roboczych (w sierpniu ich liczba była o 2 dni większa w 2020 r., podczas gdy w lipcu była o 1 mniejsza niż przed rokiem).

Po oczyszczeniu z wpływu czynników sezonowych produkcja budowlano-montażowa zwiększyła się w sierpniu o 1,6% m/m i pozostaje ona nadal wyraźnie niższa niż w lutym 2020 r. (o 7,5%). Jednocześnie jest to pierwszy wzrost odsezonowanej produkcji budowlano-montażowej po dwóch miesiącach z rzędu jej spadków. Tym samym zrealizował się nasz scenariusz, zgodnie z którym obserwowany w ostatnich miesiącach spadek produkcji budowlano-montażowej był jedynie zakłóceniem cyklu i powróci ona do trendu wzrostowego (por. m.in. MAKROpuls z 20.08.2021).

Kolejne sygnały ożywienia w budownictwie

Reklama

W strukturze danych na szczególną uwagę zasługuje utrzymujący się silny wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej w kategorii „roboty budowlane specjalistyczne” (29,7% r/r w sierpniu wobec 17,1% w lipcu), obejmującej m.in. przygotowanie terenu pod budowę. Stanowi to wsparcie dla naszego scenariusza zakładającego ożywienie w budownictwie w kolejnych kwartałach. Istotnym czynnikiem ryzyka dla naszego scenariusza jest natomiast kształtowanie się inwestycji publicznych, w tym inwestycji na kolei, powiązane z opóźnieniami w zatwierdzeniu Krajowego Planu Odbudowy przez Komisję Europejską.

Dzisiejsze dane o sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej, w połączeniu z opublikowanymi wczoraj danymi o produkcji przemysłowej (por. MAKROpuls z 20.09.2021), stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w Polsce zwiększy się w III kw. br. o 5,4% r/r wobec wzrostu o 11,1% w II kw. Jednocześnie dane są neutralne dla złotego i rentowności polskich obligacji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Tematy

inflacja sprzedaż detaliczna odzież turecka sprzedaż detaliczna pkd sprzedaż detaliczna rolnicza sprzedaż detaliczna sprzedaż detaliczna co to sprzedaż detaliczna pkd sprzedaż detaliczna materiałów budowlanych pkd podatek od sprzedaży detalicznej sprzedaży detalicznej ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej system sprzedaży detalicznej zwrot ze sprzedaży detalicznej program do sprzedaży detalicznej systemy sprzedaży detalicznej punkt sprzedaży detalicznej podatek od sprzedaży detalicznej ustawa programy do sprzedaży detalicznej zwrot ze sprzedaży detalicznej druk ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej pdf ustawa o sprzedaży detalicznej dynamika sprzedaży detalicznej metody sprzedaży detalicznej o podatku od sprzedaży detalicznej punkty sprzedaży detalicznej limit sprzedaży detalicznej bez kasy fiskalnej formy sprzedaży detalicznej podatek od sprzedaży detalicznej zawieszony kierownik sprzedaży detalicznej zwroty ze sprzedaży detalicznej księgowanie sprzedaży detalicznej podatek od sprzedaży detalicznej 2020 szkółka krzewów ozdobnych konior - punkt sprzedaży detalicznej bielsko-biała przyczyny zawieszenia poboru podatku od sprzedaży detalicznej obligacje skarbowe oferowane w sieci sprzedaży detalicznej na skorupce każdego kurzego jajka dostępnego w sprzedaży detalicznej podatek od sprzedaży detalicznej 2019 ciekły azot sprzedaż detaliczna sprzedaż detaliczna przykłady podatek od sprzedaży detalicznej - kogo dotyczy prosty program do sprzedaży detaliczne projekt ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej rcl ewidencja sprzedaży detalicznej bez kasy fiskalnej darmowy program do sprzedaży detalicznej podatek od sprzedaży detalicznej 2018
Reklama
Reklama