Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Pozytywne niespodzianki z gospodarki krajowej. Poznaj dane o sprzedaży detalicznej i budowlance w Polsce

|
selectedselectedselected
Pozytywne niespodzianki z gospodarki krajowej. Poznaj dane o sprzedaży detalicznej i budowlance w Polsce | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsze dane z gospodarki krajowej przyniosły kolejne pozytywne niespodzianki - in plus zaskoczyła zarówno sprzedaż detaliczna jak i produkcja budowlano montażowa. W sprzedaży detalicznej świąteczna końcówka roku – pomimo wysokich cen – może być całkiem niezła ze względu na posiadany przez klientów bufor finansowy oraz akceptację wyższych cen. W budowlance - mimo pozytywnego zaskoczenia - daleko jeszcze do przedpandemicznego trendu. W powrocie na właściwe tory przeszkadzają m.in. wysokie ceny materiałów budowlanych.

W środę NBP opublikuje dane o podaży pieniądza M3. Oczekujemy, że roczna dynamika M3 wyniesie 8,3% r/r (konsensus: 8,3% r/r, poprzednio: 8,6% r/r). Powrót do normalnych sezonowości i normalnych dynamik. Na plus wysoka kreacja kredytu.

W Niemczech czeka nas indeks instytutu Ifo - oczekiwany jest spadek listopadowego indeksu do 96,5 pkt. wobec 97,7 pkt. miesiąc wcześniej.

Za Oceanem środa będzie bardzo intensywnym dniem - poznamy PKB za III kwartał (II odczyt, wstępny wynik: 2,0% r/r), dane o wydatkach i dochodach Amerykanów, zamówieniach na dobra trwałego użytku, sprzedaży nowych domów, zasiłkach dla bezrobotnych oraz finalny indeks Uniwersytety Michigan (wstępny wynik: 66,8 pkt.). Ponadto FOMC udostępni minutes z ostatniego posiedzenia.

Dobre dane z budowlanki

Produkcja budowlano-montażowa sprawiła lekką niespodziankę i wzrosła w październiku o 4,2% r/r (nasza prognoza: 2,2% r/r, konsensus: 3,3% r/r). Ogólny obraz budowlanki pozostaje bez zmian - ta wciąż czeka na wyraźne rozpędzenie (obecna skala jest wyraźnie mniejsza niż w poprzednich cyklach), w czym przeszkadzać mogą m.in. wysokie ceny materiałów.

Sprzedaż nie zwalnia

Reklama

Wzrost w cenach stałych o 6,9% r/r to niezły wynik sprzedaży i zbliżamy się do trendu. Można mieć wątpliwości odnośnie kontynuacji trendów sprzedaży w ujęciu bottom-up, ale naszym zdaniem te wątpliwości wzajemnie się znoszą (samochody odrobią, reszta dóbr trwałych jest prawdopodobnie wybujała). W szerszym ujęciu na konsumpcji powinny kłaść się cieniem problemy z dochodem rozporządzalnym. Poskutkuje to spowolnieniem dynamiki konsumpcji w 2022 roku. Świąteczna końcówka roku może być jednak całkiem niezła i to pomimo wysokich cen. Wygląda na to, że konsumenci mają bufory finansowe, aby w tym dość szczególnym okresie zaakceptować wyższe ceny.

Czytaj więcej: https://makroekonomia.mbank.pl/165650-sprzedaz-nie-zwalnia 

Garść newsów makroekonomicznych

Glapiński (NBP): "Tak jak mówiłem, na obecne osłabienie złotego wpływa kilka czynników, ale z pewnością nie należy do nich sytuacja gospodarcza Polski. Bo ta sytuacja jest po prostu bardzo dobra. Dlatego chciałbym podkreślić, że dalsze osłabianie kursu złotego nie byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki, ani też z prowadzoną przez NBP polityką pieniężną. Przypomnę również, że kurs naszej waluty jest płynny, przy czym NBP zastrzega sobie prawo do prowadzenia interwencji na rynku walutowym. To standardowa praktyka stosowana przez wiele banków centralnych na świecie, zwłaszcza w małych otwartych gospodarkach. Nic się w tej kwestii nie zmieniło ". Źródło: wywiad dla Interii, cytaty za PAP Biznes

Szpunar (NBP): "Perspektywy wzrostu gospodarki światowej pozostają dobre, jednak są one obarczone sporym ryzykiem w dół. Ryzyko to związane jest z niedoborami niektórych produktów, wysokimi cenami energii oraz podwyższoną globalną inflacją. O ile niedobory będą zapewne z czasem zanikały, o tyle wysoka inflacja i ceny surowców mogą stanowić poważniejsze zagrożenie dla wzrostu". Źródło: artykuł dla portalu Obserwatorfinansowy.pl, cytaty za PAP Biznes

Hardt (RPP): "Podwyżki stóp procentowych w Polsce muszą być kontynuowane, a ich docelowy poziom może być obniżony przez stabilizującą oczekiwania inflacyjne komunikację NBP i bardziej drożny kanał kursowy" Źródło: Twitter

Twitter Post

Reklama

https://mobile.twitter.com/LukaszHardt/status/1463123862607089664 

Morawiecki: "Wdrożymy kilka takich rozwiązań wraz z naszym pakietem antyinflacyjnym, które doprowadzą do relatywnego zmniejszenia cen na stacjach paliw. Natomiast nie będziemy robić tego, na ten moment, na pewno poprzez nakładanie ceny maksymalnej". Źródło: PAP Biznes

PMI: Wczorajsze ankiety koniunktury z gospodarki światowej przyniosły niemal wyłącznie pozytywne zaskoczenia (wyjątek stanowił usługowe PMI w USA -tam odnotowano spadek wskaźnika). Koniec roku zapowiada się zdecydowanie lepiej niż jak dotychczasowo przewidywano.

Twitter Post

https://twitter.com/mbank_research/status/1463063923159093248 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama