Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ponad połowa specjalistów ds. finansów rozważa zmianę pracy w ciągu roku

|
selectedselectedselected
Ponad połowa specjalistów ds. finansów rozważa zmianę pracy w ciągu roku | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

53% specjalistów ds. finansów rozważa zmianę pracy w ciągu roku, ponad połowa spodziewa się podwyżki wynagrodzenia, i jednocześnie uważa, że łatwo jest znaleźć nową pracę. Natomiast większość menedżerów średniego szczebla deklaruje, że odczuwa symptomy wypalenia zawodowego a osoby pracujące w modelu stacjonarnym odczuwają znacznie mniejszą satysfakcję ze swojej pracy niż osoby pracujące w modelu zdalnym lub hybrydowym i chętniej poszukują nowych możliwości zatrudnienia - wynika z najnowszego raportu “Finance and the Great Reshuffle” opracowanego wspólnie przez PwC Polska oraz AICPA & CIMA.

 

Uczciwość i przejrzystość to najbardziej pożądane cechy lidera (dla 75% respondentów). Dla specjalistów ds. finansów istotne są szczere i wartościowe rozmowy oceniające/rozwojowe i konstruktywne informacje zwrotne. Jednocześnie brak poczucia sensu wykonywanej pracy, odpowiedniego umocowania czy możliwości rozwoju umiejętności i podnoszenia kwalifikacji prowadzi do silnej chęci zmiany pracy, nawet bardziej niż wypalenie zawodowe czy brak podwyżki wynagrodzenia. Wśród tych, którzy mają wysokie poczucie sprawczości, kontroli i odpowiedzialności w stosunku do wykonywanych przez siebie zadań, tylko co szósty planuje zmienić pracę. Aż 83 proc. respondentów twierdzi, że na znaczeniu zyska umiejętność szybkiego uczenia się nowych kompetencji.

“Firmy muszą rozwijać i utrzymywać stabilny zespół wysoko wykwalifikowanych ekspertów posiadających zdolności strategiczne i angażować ich w znaczący sposób w proces przekształcania organizacji. Jednak walka o talenty jest coraz trudniejsza - firmy nie konkurują ze sobą jedynie w podobnych dziedzinach. Technologia jest obecna wszędzie i niezbędna w niemal każdej gałęzi biznesu. Młode talenty chcą być niezależne i mieć zapewnioną możliwość realizacji własnych projektów. Najwyższy czas przygotować rozwiązania wychodzące naprzeciw ich oczekiwaniom, tworząc intrapreneurship, centra technologiczne czy bootcampy, które wspierają innowacyjność pracowników” - mówi Michał Grzybowski, partner PwC Polska, lider People & Organization w regionie CEE

Reklama

 

Z badania wynika, że specjaliści ds. finansów coraz częściej zmieniają pracę oraz odczuwają potrzebę zdobywania nowych umiejętności i dostosowywania się do współczesnego świata biznesu. Niemal jedna czwarta ankietowanych osób (24%) twierdzi, że chce zmienić pracę w ciągu roku, natomiast 29% nie wyklucza takiej możliwości. Utrata połowy pracowników działu finansowego w ciągu najbliższych 12 miesięcy stanowiłaby dla firm poważne wyzwanie. Jednocześnie ponad połowa respondentów (52%) zauważa wzrost rotacji pracowników w swoich organizacjach, a 54% uważa, że znalezienie nowej pracy jest łatwe lub bardzo łatwe.

„Dla biznesu, transformacja technologiczna oznacza wzrost rentowności. A co oznacza dla pracowników? Największą liczbę dużych transformacji zaobserwowali uczestnicy badania z sektora GBS (89% vs średnio 71%). Rzeczywiście - bardzo często centra GBS są rynkowym liderem w przeprowadzaniu tego typu zmian. Działania te przynoszą korzyści dla pracowników: dają doskonałe możliwości podnoszenia kwalifikacji, a także czynią pracę ciekawszą, dzięki eliminacji powtarzalnych zadań poprzez usprawnienie i automatyzację procesów. Dzięki temu specjaliści ds. finansów mogą skupić się na bardziej efektywnej pracy, w której mogą lepiej wykorzystać swoją wiedzę w celu zwiększania wartości realizowanych zadań dla biznesu. Z drugiej strony, transformacje często wiążą się ze znacznym wysiłkiem organizacji i jeśli nie są odpowiednio zarządzane, mogą prowadzić do wypalenia u pracowników” - mówi Aleksandra Stelmach-Gryszka, dyrektor PwC Polska, Organisational Transformation.

 

Jednym z kluczowych obszarów poruszonych w raporcie jest komfort psychiczny. 39% to łączny odsetek osób, które odczuwają objawy wypalenia zawodowego. W badaniu 41% respondentów deklarujących, że ich firma przechodziła w ostatnim czasie dużą transformację, zgłasza objawy wypalenia zawodowego. Chęć odejścia z pracy wśród osób zgłaszających objawy wypalenia zawodowego jest znacznie wyższa niż u osób, które nie zgłaszają objawów wypalenia zawodowego (37% vs 24%). Jednocześnie 69% ankietowanych stwierdziło, że preferuje hybrydowy model pracy, łączący biuro i dom. Osoby mające możliwość korzystania z tego rozwiązania wykazują najniższą skłonność do zmiany pracy - (21%). Najbardziej skorelowane z wypaleniem zawodowym są trzy czynniki: niezadowalające relacje z przełożonymi (82% respondentów chcących zmienić pracę z tego powodu odczuwa objawy wypalenia), przeciążenie pracą (77%) oraz brak poczucia celu (70%).

Reklama

 

Pracodawcy dysponują narzędziami pozwalającymi im poradzić sobie z narastającymi zmianami na rynku pracy. Firmy powinny skupić się na budowaniu swojego pozytywnego wizerunku jako pracodawcy, oferować atrakcyjne wynagrodzenia i zapewnić możliwości rozwoju i elastyczność w zakresie organizacji pracy. Pozwoli to ograniczyć rotację pracowników. Kolejnym krokiem jest stworzenie bezpiecznego środowiska pracy oraz zapewnienie pracownikom komfortu psychicznego. Wypalenie zawodowe jest coraz poważniejszym zagrożeniem, za którym stoją brak poczucia spełnienia zawodowego pracowników oraz brak poczucia sensu wykonywanej pracy. Żeby pracownicy mogli dostrzec związek między swoimi indywidualnymi wynikami a rezultatami osiąganymi przez firmę, managerowie muszą być w stanie przełożyć wizję organizacyjną na zadania i cele członków swoich zespołów. Zapewnienie wsparcia ze strony menedżerów średniego szczebla oraz umożliwienie podnoszenia kwalifikacji to kolejne instrumenty pozwalające ograniczyć ryzyka związane ze zmianami na rynku pracy.

 

 

O badaniu

Reklama

Badanie przeprowadzono w okresie sierpień-listopad 2022 r. Obejmuje opinie 270 specjalistów ds. finansów, pracujących głównie w obszarze controllingu, raportowania, planowania i analizy finansowej (FP&A) lub księgowości. Respondenci pracują głównie w dużych organizacjach (ponad 500 mln euro obrotu) zlokalizowanych w Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Bułgarii, Austrii i Rumunii, reprezentujących sektory takie jak usługi biznesowe, technologie, finanse, produkcja, dobra konsumpcyjne, farmacja czy opieka zdrowotna.

 

Informacje o AICPA & CIMA

AICPA® & CIMA®, które wspólnie tworzą Association of International Certified Professional Accountants, działają na rzecz globalnej profesji finansowej w imieniu 689 000 członków i studentów American Institute of CPAs® (AICPA) i The Chartered Institute of Management Accountants® (CIMA) ze 196 krajów i terytoriów. Jesteśmy światowym liderem w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Poprzez propagowanie tytułów Certified Public Accountant (CPA) i Chartered Global Management Accountant (CGMA) oraz innych specjalistycznych kwalifikacji, profesjonalną edukację i tzw. świadome przywództwo (ang. thought leadership) wspieramy naszych członków i zaangażowanych profesjonalistów i dzielimy się z nimi wiedzą oraz możliwościami na osiągnięcie pozycji liderów w kształtowaniu stabilniejszej przyszłości sprzyjającej włączeniu społecznemu i zrównoważonemu rozwojowi.

American Institute of CPAs (AICPA), będący największą na świecie organizacją reprezentującą profesję biegłego rewidenta, wyznacza dla swoich członków standardy etyczne oraz obowiązujące w Stanach Zjednoczonych standardy audytorskie w odniesieniu do spółek prywatnych, organizacji charytatywnych, a także władz federalnych, stanowych i lokalnych. Opracowuje również i ocenia Uniform CPA Examination i tworzy zasób talentów dla profesji rachunkowości publicznej.

Reklama

The Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) jest czołową i jednocześnie największą światową organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej. CIMA ściśle współpracuje z pracodawcami i sponsoruje nowatorskie badania, nieustannie aktualizując swój program nauczania, dzięki czemu pozostaje pierwszym wyborem przy rekrutacji liderów biznesu z wykształceniem z zakresu finansów.

 

Informacje o PwC Polska

W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 155 państwach. Zatrudniamy ponad 327 tysięcy osób, które dostarczają naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura w 7 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i Warszawie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6000 osób, w tym 2000 w zespołach technologicznych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PwC Polska null

PwC Polska

W PwC naszym celem jest budowanie społecznego zaufania i odpowiadanie na kluczowe wyzwania współczesnego świata. Jesteśmy siecią firm działającą w 156 krajach. Zatrudniamy ponad 295 tysięcy osób, które dostarczają naszym klientom najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa biznesowego, technologicznego, podatkowo-prawnego oraz audytu. W Polsce PwC posiada biura w 8 miastach oraz Financial Crime Unit w Gdańsku i Warszawie, dwa Centra Usług Wspólnych w Katowicach i Opolu oraz oddział PwC IT Services w Lublinie. Polskie spółki PwC zatrudniają ponad 6000 osób, w tym 2000 w zespołach technologicznych.


Reklama
Reklama