Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

PKO Bank Polski mecenasem wystawy „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” w Muzeum Narodowym w Warszawie

|
selectedselectedselected
PKO Bank Polski mecenasem wystawy „Artystka. Anna Bilińska 1854–1893” w Muzeum Narodowym w Warszawie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wielkie wydarzenie kulturalne w Muzeum Narodowym! 26 czerwca zostanie otwarta wystawa przybliżająca wybitną polska artystkę – Annę Bilińską, która była pierwszą rodzimą malarką zdobywającą międzynarodowy rozgłos. PKO Bank Polski zaprasza na ekspozycję „Artystka. Anna Bilińska 1854-1893”. Bank będący jednym z wiodących mecenasów sztuki dba o polskie dziedzictwo kulturowe, wspiera artystów i popularyzuje ich twórczość.

Głównym wątkiem prezentowanej w Muzeum Narodowym w Warszawie wystawy jest kariera artystyczna Anny Bilińskiej, wiodąca od pierwszych prób malarskich poprzez naukę w paryskiej Académie Julian ku udziałowi w najważniejszych międzynarodowych wystawach sztuki. A wszystko przez pryzmat znakomitych dzieł. Na ekspozycji zobaczymy blisko 120 jej obrazów olejnych, akwareli, pasteli i rysunków. Wystawie towarzyszyć będzie katalog dzieł wszystkich Anny Bilińskiej. Mecenasem strategicznym wydarzenia jest PKO Bank Polski.

- PKO Bank Polski od lat współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie, uczestnicząc w wielu ważnych przedsięwzięciach budujących nasze dziedzictwo kulturowe. Do takich należy otwierana właśnie wystawa. Bank wspiera rozwój polskiej kultury, także poprzez budowanie własnej kolekcji sztuki współczesnej, zawierającej dzieła najwybitniejszych artystów. Po raz pierwszy zaprezentowaliśmy te zbiory na wyjątkowej ekspozycji z okazji 100-lecia banku zorganizowanej właśnie w stołecznym Muzeum Narodowym. W ubiegłym roku otworzyliśmy się na kolekcjonowanie prac młodych twórców, rozpoczynając projekt pt. „Nowa kolekcja na nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego”. Ten unikatowy zbiór stanowi swoisty przegląd różnorodnych form i zjawisk w najnowszej sztuce polskiej. I będzie się rozwijać.

- mówi Lidia Stefanowska, dyrektor Zbiorów Bankowych w PKO Banku Polskim

PKO Bank Polski to jeden z największych w kraju mecenasów kultury, wspierający wydarzenia i projekty artystyczne, koncerty, wystawy, festiwale. Jako jeden z nielicznych w kraju bank posiada własną kolekcję – polskiej sztuki współczesnej, którą można było oglądać podczas wystawy zorganizowanej pod hasłem „Sztuka to wartość”. Zaprezentowano wówczas prace najwybitniejszych polskich twórców, jak , Jarosław Modzelewski, Jan Cybis czy Edward Dwurnik. Dzieła można oglądać w galerii online.

Reklama

Bank popularyzuje dzieła polskich artystów i wspiera młodych adeptów sztuki, dla których regularnie organizuje, m.in. warsztaty malarskie i wystawy poplenerowe we współpracy z uczelniami artystycznymi. Stworzył otwartą kolekcję dzieł młodych artystów pod hasłem „Nowa kolekcja na nowe 100-lecie PKO Banku Polskiego”, która będzie rozwijana. Jej zadaniem jest otwarcie przestrzeni dla poznania i promocji młodych artystów, wielowymiarowej narracji o teraźniejszość i przyszłości, pokazanie energii aktualnej sztuki polskiej. W kolekcji znajduje się ponad 70 prac takich twórców jak, m.in. Irmina Staś, Sebastian Krok, Robert Kuśmirowski, Martyna Ścibior, Krzysztofa Franaszka czy Agnieszki Łukaszewskiej. Prace z kolekcji już były prezentowane widowni, podczas wystawy „Newcomers” w warszawskim Koneserze.

Bank włącza się w wiele działań wspierających polską sztukę, zwracając uwagę na ich aspekt edukacyjny i współpracuje z szeregiem instytucji kulturalnych w całym kraju. Z Muzeum Narodowym współpracuje wyjątkowo blisko. Instytucje od lat wspólnie realizują wiele interesujących czy wręcz przełomowych dla polskiej kultury wydarzeń, m.in. wystawy „Papież awangardy. Tadeusz Peiper w Hiszpanii, Polsce, Europie”, „Europa Jagiellonica 1386–1572” ukazującą kulturę dumnej epoki Jagiellonów – od koronacji Władysława Jagiełły do śmierci Zygmunta II Augusta, wystawę kolekcji dzieł sztuki braci Gierymskich w Warszawie i Krakowie. Ponadto Bank wspierał konserwację obrazu Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”.

Najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie pod patronatem PKO Banku Polskiego – „Artystka. Anna Bilińska 1854-1893” potrwa do 10 października 2021 roku.

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PKO Bank Polski

PKO Bank Polski

Niekwestionowany lider polskiego sektora bankowego. W 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 4,03 mld zł a wartość aktywów sięgnęła 348 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,2 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2019 r. miała 4,2 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. Efektywna realizacja strategii wzrostowej sprawiła, że PKO Bank Polski jest najcenniejszą spółką notowaną na GPW w Warszawie.


Reklama
Reklama