Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niewypłacalność firm rośnie! Zobacz, jakie firmy znajdują się w niechlubnej czołówce

|
selectedselectedselected
Niewypłacalność firm rośnie! Zobacz, jakie firmy znajdują się w niechlubnej czołówce | FXMAG INWESTOR
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Raport Euler Hermes ujawnił dane dotyczące niewypłacalności firm. Jak bardzo wzrosła? Które branże są najbardziej zagrożone ryzykiem niewypłacalności?

 

Euler Hermes to międzynarodowa grupa ubezpieczeniowo-finansowa. Ten globalny ubezpieczyciel należności handlowych zbadał sytuację firm w Polsce pod względem niewypłacalności.

Niewypłacalność określono jako niezdolność do regulowania zobowiązań wobec dostawców, skutkującą upadłością bądź którąś z form postępowania restrukturyzacyjnego. Na podstawie danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego (MSiG) Euler Hermes poinformował, że liczba ogłoszonych niewypłacalności wzrosła 14% rok do roku. W lutym 2019 roku w MSIG opublikowano informacje o 87 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstw. Dla porównania w lutym 2018 r. było 76 takich przypadków, a w lutym 2017 r. było ich 77. To oznacza wzrost ich liczby rok do roku o 14%.

 

Jakie branże są najbardziej zagrożone niewypłacalnością?

Reklama

Poinformowano, że największy procentowo wzrost liczby niewypłacalności, jak również największa ich skala pod względem obrotu miała miejsce w sektorze handlu.

W raporcie zwrócono uwagę, że rentowność sprzedaży firm zajmujących się dystrybucją żywności, obniżyła się o połowę w ciągu ostatnich 5 lat. Hurtownie zajmujące się dystrybucją innego rodzaju towarów miały nieznacznie wyższą wyjściowo rentowność (4-5%), a w okresie 5 lat doszły do ujemnych wskaźników rentowności sprzedaży. W największym stopniu problem ten dotknął sprzedaży hurtowej artykułów budowlanych, elektroniki oraz odpadów i złomu.

W ostatnich miesiącach największą grupę niewypłacalnych firm produkcyjnych stanowili dostawcy dla budownictwa, producenci maszyn i urządzeń oraz firmy zajmujące się ich instalacją i serwisem.

Mniej liczna jest grupa niewypłacalnych firm z sektora mięsnego. W poprzednim miesiącu były to 3 firmy, w tym jedna o obrotach przekraczających 0,5 mld zł.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama
Reklama