Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: Prognozy podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz plany posiedzenia EBC

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: Prognozy podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz plany posiedzenia EBC | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na wtorek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP podniesie stopę procentową o 50pb do 3,25%. Dostrzegamy jednocześnie ryzyko, że podwyżka może być większa biorąc pod uwagę silną presję na osłabienie kursu złotego w ostatnich dniach (patrz poniżej). W tym tygodniu zostaną zaprezentowane wyniki najnowszej projekcji inflacji NBP.

Naszym zdaniem, ścieżka inflacji zostanie znacząco podniesiona względem prognozy z listopada 2021 r. Skala rewizji będzie dodatkowo zależała od tego, czy projekcja będzie uwzględniała wpływ wojny w Ukrainie na perspektywy gospodarcze. Komunikat zapewne wskaże na konieczność dalszego, umiarkowanego zacieśniania polityki pieniężnej z uwagi na osłabienie złotego i inflację kształtują się na podwyższonym poziomie. Komunikat może przyczynić się do podwyższonej zmienności kursu złotego i rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej.

MAKROmapa: Prognozy podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz plany posiedzenia EBC - 1MAKROmapa: Prognozy podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz plany posiedzenia EBC - 1

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie EBC

Oczekujemy, że EBC utrzyma niezmieniony poziom stóp procentowych w strefie euro, jak również inne parametry polityki pieniężnej (w tym warunki programu luzowania ilościowego). Uważamy, że Ch. Lagarde wskaże na wojnę w Ukrainie jako istotny czynnik niepewności, który stanowi argument na rzecz opóźnienia decyzji dotyczących zmian w polityce pieniężnej. Tym samym prezes będzie studziła oczekiwania rynków na zacieśnianie polityki pieniężnej przez EBC. W najnowszej projekcji makroekonomicznej EBC, która zostanie opublikowana w tym tygodniu, ścieżka inflacji zostanie zrewidowana w górę, a oczekiwane tempo wzrostu gospodarczego w dół. Oczekujemy, że konferencja po posiedzeniu będzie oddziaływać w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych. Podtrzymujemy jednocześnie nasz scenariusz, zgodnie z którym EBC zakończy program luzowania ilościowego.

W tym tygodniu poznamy istotne dane z USA

Reklama

Oczekujemy, że inflacja ogółem zwiększyła się w lutym do 7,9% r/r wobec 7,5% w styczniu, do czego przyczynił się silny wzrost inflacji bazowej. Zza oceanu napłyną również wyniki badań koniunktury. W piątek opublikowany zostanie wstępny indeks Uniwersytetu Michigan. Prognozujemy, że jego wartość zmniejszyła się do 62,0 pkt. w marcu wobec 62,8 pkt. w lutym, na co złoży się słabnący negatywny wpływ sytuacji epidemicznej oraz niekorzystny wpływ wybuchu wojny w Ukrainie (wzrost cen surowców i podwyższona niepewność) na nastroje konsumenckie. Uważamy, że w przypadku realizacji naszych prognoz dane z USA nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: Prognozy podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz plany posiedzenia EBC - 2MAKROmapa: Prognozy podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz plany posiedzenia EBC - 2

Dzisiaj opublikowano dane nt. handlu zagranicznego w Chinach

Saldo chińskiego bilansu handlowego zwiększyło się w okresie styczeń-luty do 116,0 mld USD wobec 94,5 mld USD w grudniu, kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (99,5 mld USD). Jednocześnie odnotowano spadek zarówno dynamiki eksportu (16,3% r/r w okresie styczeń-luty wobec 20,9% w grudniu) jak i importu (15,5% wobec 19,5%). Głównym czynnikiem ryzyka dla aktywności w chińskim handlu zagranicznym jest wpływ wojny w Ukrainie na perspektywy wzrostu gospodarczego na świecie. Dzisiejsze dane z Chin są neutralne dla rynków finansowych.

Dzisiaj poznaliśmy opublikowane zostały również dane o zamówieniach w przetwórstwie,

które zwiększyły się w styczniu o 1,8% m/m wobec wzrostu o 3,0% w grudniu, co było powyżej oczekiwań rynku (1,8%). W konsekwencji zamówienia w niemieckim przetwórstwie ukształtowały się w styczniu na poziomie o 11,9% wyższym niż bezpośrednio przed wybuchem pandemii (tj. w lutym 2020 r.). Źródłem wzrostu zamówień były wyższe zamówienia eksportowe, podczas gdy zamówienia krajowe obniżyły się. Z kolei wyższe zamówienia zagraniczne były efektem wyższych zamówień spoza strefy euro. Warto zauważyć, że w styczniu doszło do wzrostu zamówień w niemieckiej branży motoryzacyjnej, co jest kolejnym sygnałem słabnących barier podażowych w niemieckim przetwórstwie. Dzisiejsze dane z Niemiec są neutralne dla rynków finansowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama