Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: finalne PKB oraz indeks PMI w Polsce. Inflacja w strefie euro nadal rośnie

|
selectedselectedselected
MAKROmapa: finalne PKB oraz indeks PMI w Polsce. Inflacja w strefie euro nadal rośnie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Zgodnie z finalnym szacunkiem PKB w Polsce zwiększył się w IV kw. 2021 r. o 7,3% r/r wobec wzrostu o 5,3% w III kw., co było zgodne ze wstępnym szacunkiem. Wyrównany sezonowo PKB zwiększył się w IV kw. o 1,7% kw/kw wobec wzrostu o 2,3% kw/kw w III kw. Oznacza to, że odsezonowany poziom PKB ukształtował się w IV kw. 2022 r. na poziomie o 5,0% wyższym niż w IV kw. 2019 r., tj. przed wybuchem pandemii COVID-19.

Struktura wzrostu PKB okazała się zgodna z naszymi szacunkami przedstawionymi na podstawie danych o wzroście gospodarczym za cały 2021 r. Przyspieszenie wzrostu gospodarczego pomiędzy III kw. a IV kw. wynikało z wyższych wkładów spożycia prywatnego, zapasów oraz inwestycji, podczas gdy przeciwny wpływ miał niższy wkład eksportu netto (por. MAKROpuls z 28.02.2022). Zgodnie ze zrewidowanym scenariuszem prognozujemy, że PKB w Polsce zwiększy się w 2022 r. o 3,5% wobec wzrostu o 5,7% w 2021 r. (patrz niżej).

 

Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się w lutym do 54,7 pkt.

wobec 54,5 pkt. w styczniu, kształtując się lekko powyżej konsensusu rynkowego (54,6 pkt.) oraz naszej prognozy (54,5 pkt.). Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 3 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji oraz zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla zatrudnienia i czasu dostaw. Wyniki badań koniunktury wskazują, że zmniejszające się bariery podażowe na świecie zaczynają znajdywać odzwierciedlenie również w polskim przetwórstwie (por. MAKROpuls z 01.03.2022). Uważamy, że wojna w Ukrainie i związana z nią wysoka niepewność będzie miała negatywny wpływ na oceny dotyczące przyszłej sytuacji formułowane przez firmy z polskiego sektora przetwórczego. Jednocześnie ze względu na działania wojenne w Ukrainie, wysoką zmienność cen na rynkach surowcowych oraz sankcje wprowadzane na Rosję kolejne miesiące mogą przynieść ponowne nasilenie problemu barier podażowych. Będzie to miało negatywny wpływ na ożywienie w polskim przetwórstwie.

 

W ubiegłym tygodniu szef Rezerwy Federalnej J. Powell przedstawił półroczne sprawozdanie przed Kongresem dotyczące realizacji polityki pieniężnej

Reklama

W swoich wypowiedziach zwrócił uwagę na wysoką niepewność związaną z wpływem wojny w Ukrainie na perspektywy wzrostu gospodarczego i inflacji w USA. Niemniej dał do zrozumienia, że w warunkach wysokiej inflacji nie zmienia to gotowości Fed do rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych już na marcowym posiedzeniu. Jednocześnie zapowiedział, że na marcowym posiedzeniu zaproponuje i poprze podwyżkę stóp procentowych o 25pb. Zwrócił również uwagę, że jeśli inflacja zwiększy się i okaże się bardziej trwała, Fed może zdecydować się na niektórych posiedzeniach na podwyżki w skali większej niż 25pb. J. Powell nie dostarczył żadnych nowych informacji dotyczących perspektyw bilansu Fed potwierdzając jedynie, że jego zmniejszanie będzie wcześniejsze i szybsze niż w poprzednim cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Uwzględniając lutowe, lepsze od oczekiwań, dane z amerykańskiego rynku pracy (patrz poniżej) dostrzegamy rosnące ryzyko dla naszej ścieżki stóp procentowych w USA (podwyżki stóp procentowych w 2022 r. w łącznej skali 100pb, w tym pierwsza podwyżka stóp procentowych o 25pb w marcu).

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki

Zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się w lutym o 678 tys. wobec wzrostu o 481 tys. w styczniu (rewizja w górę ze 467 tys.) i ukształtowało się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (wzrost o 440 tys.). Najsilniejszy wzrost zatrudnienia odnotowano w turystyce i rekreacji (+179,0 tys.), oświacie i służbie zdrowia (+112 tys.) oraz w usługach biznesowych (+95,0 tys.). Stopa bezrobocia zmniejszyła się w lutym do 3,8% wobec 4,0% w styczniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (3,9%). Jednocześnie współczynnik aktywności zawodowej zwiększył się w lutym do 62,3% wobec 62,2% w styczniu, a tym samym znajduje się już coraz bliżej poziomów obserwowanych przed wybuchem pandemii (ok. 63,3%). W zeszłym tygodniu poznaliśmy również liczbę wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która zmniejszyła się do 215 tys. wobec 233 tys. dwa tygodnie temu, kształtując się lekko poniżej oczekiwań rynku (225 tys.). Z kolei liczba kontynuowanych wniosków nie zmieniła się i wyniosła 1,5 mln. Warto zauważyć, że są to wartości zbliżone do tych odnotowywanych bezpośrednio przed wybuchem pandemii. Ubiegłotygodniowe dane wskazują tym samym, że amerykański rynek pracy znajduje się już blisko równowagi. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury. Indeks ISM dla przetwórstwa zwiększył się w lutym do 58,6 pkt. wobec 57,6 pkt. w styczniu i ukształtował się nieznacznie powyżej oczekiwań rynku (58,0 pkt.).

Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla czasu dostaw, zapasów, bieżącej produkcji i nowych zamówień), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższy wkład składowych dla zatrudnienia. W danych na szczególną uwagę zasługuje lekki spadek tempa wzrostu cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji, co wskazuje na stopniowe zmniejszanie się barier podażowych. Niemniej warto zaznaczyć, że pozostają one istotnym czynnikiem ograniczającym aktywność w amerykańskim przetwórstwie. Spadek odnotował natomiast indeks ISM dla usług, który zmniejszył się lutym do 56,5 pkt. wobec 59,9 pkt. w styczniu. Struktura danych wskazuje, że głównym źródłem słabszych nastrojów w sektorze usług były niższe zamówienia, co może wskazywać na negatywny wpływ wysokiej inflacji na popyt konsumpcyjny. Ze względu na wojnę w Ukrainie oraz brak poparcia Senatu dla nowego pakietu wydatkowego Bidena dostrzegamy ryzyko w dół dla naszego scenariusza, zgodnie z którym w 2022 r. i w 2023 r. amerykański PKB wzrośnie odpowiednio o 3,8% i 2,3%.

MAKROmapa: finalne PKB oraz indeks PMI w Polsce. Inflacja w strefie euro nadal rośnie - 1MAKROmapa: finalne PKB oraz indeks PMI w Polsce. Inflacja w strefie euro nadal rośnie - 1

 

Zgodnie ze wstępnym szacunkiem inflacja w strefie euro zwiększyła się w lutym do 5,8% r/r

Reklama

wobec 5,1% w styczniu, kształtując się lekko powyżej naszej prognozy (5,7%) i wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (5,4%). Tym samym inflacja w strefie euro osiągnęła nowy najwyższy poziom w historii. Wzrost inflacji wynikał z wyższej dynamiki cen we wszystkich głównych kategoriach: „usługi”, „żywność”, „nośniki energii” oraz „dobra przemysłowe”. Jednocześnie inflacja bazowa zwiększyła się w lutym do 2,7% r/r wobec 2,3% w styczniu, co jest jej nowym rekordowym poziomem. Uważamy, że inflacja w strefie euro osiągnie w II kw. br. swoje maksimum i w kolejnych kwartałach będzie kształtować się w łagodnym trendzie spadkowym. Zgodnie z naszym zrewidowanym scenariuszem oczekujemy, że w całym 2022 r. wyniesie ona 5,7% r/r wobec 2,6% w 2021 r., a w 2023 r. spadnie ona do 2,6%. Uważamy, że inflacja w strefie euro spadnie poniżej poziomu 5% r/r dopiero w IV kw. 2022 r. Głównym czynnikiem ryzyka w górę dla naszego scenariusza pozostaje ewentualny dalszy wzrost cen ropy naftowej związany m.in. z możliwym wprowadzeniem przez kraje Zachodu embarga na rosyjską ropę naftową.

MAKROmapa: finalne PKB oraz indeks PMI w Polsce. Inflacja w strefie euro nadal rośnie - 2MAKROmapa: finalne PKB oraz indeks PMI w Polsce. Inflacja w strefie euro nadal rośnie - 2

 

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa

Indeks Caixin PMI dla chińskiego przetwórstwa zwiększył się w lutym do 50,4 pkt. wobec 49,1 pkt. w styczniu, kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (49,3 pkt.). W kierunku wzrostu indeksu oddziaływały wyższe wkłady 3 z 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zatrudnienia), podczas gdy przeciwny wpływ miały niższe wkłady składowych dla zapasów oraz czasu dostaw. W danych na szczególną uwagę zasługuje najszybszy od czerwca 2021 r. wzrost nowych zamówień ogółem. W tym samym czasie zamówienia eksportowe obniżyły się, co sugeruje, że źródłem wyższych zamówień ogółem był silniejszy popyt wewnętrzny. W danych warto zwrócić uwagę, że choć czas dostaw wydłużył się w lutym, to tempo jego wzrostu było wolniejsze niż przed miesiącem. Mimo, to w lutym odnotowano wzrost składowych zarówno dla cen dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji, jak i dóbr finalnych. Wskazuje to, że choć bariery podażowe na świecie w ostatnich miesiącach zmniejszały się, to pozostają one istotnym czynnikiem ograniczającym aktywność w chińskim przetwórstwie. Prognozujemy, że PKB w Chinach zwiększy się w 2022 r. o 4,9% r/r wobec wzrostu o 8,1% w 2021 r., w 2023 r. wzrośnie o 5,3%. Dostrzegamy ryzyko w górę dla tego scenariusza ze względu na wydźwięk dorocznego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, podczas którego ustalono cel dla wzrostu gospodarczego w Chinach w 2022 r. na poziomie „ok. 5,5%”

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama