Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dotacje UE dla firm na Śląsku - zasady przyznawania. Poznaj najważniejsze regulacje! Co należy zrobić, aby otrzymać środki dla firmy z Unii Europejskiej?

|
selectedselectedselected
Dotacje UE dla firm na Śląsku - zasady przyznawania. Poznaj najważniejsze regulacje! Co należy zrobić, aby otrzymać środki dla firmy z Unii Europejskiej? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Śląskie firmy w latach 2021-2027 mogą skorzystać z rekordowej puli środków przeznaczonych na rozwój regionalny. Dotacje z UE posłużą w procesie zielonej transformacji, zasilą także projekty budowy infrastruktury oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Kapitał w ramach funduszy unijnych zostanie wykorzystany w inicjatywach kulturalnych i edukacyjnych, jako element programu wyrównywania szans. 

 

Jak otrzymać dotacje z Unii Europejskiej dla śląskich firm? Jak ubiegać się o dotacje, aby zwiększyć szanse na otrzymanie dofinansowania? O czym nie można zapomnieć podczas wypełniania wniosków o wsparcie europejskie? Jakie obowiązki musi wypełnić beneficjent? 

 

Zobacz również nasze pozostałe teksty, które przybliżą Ci temat dotacji UE oraz ułatwią proces wnioskowania o wsparcie: 

  1. Kto może się starać o dofinansowanie z Unii na Śląsku? Poznaj Fundusze Unijne na Śląsku na lata 2021-2027! Na co można przeznaczyć dotacje z UE?
  2. Z jakiego wsparcia mogą skorzystać lokalne firmy? Jak otrzymać dotacje z UE 2023?
  3. Jak wziąć udział w nowej turze, aby otrzymać finansowanie? 
Reklama

 

Integracja unijna ma pomóc w przekształceniu poprzemysłowych terenów Śląska w nowoczesne miasta i wsie. W ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wspierane będą obszary takie, jak efektywność energetyczna (budowa niskoemisyjnej gospodarki), transport (projekty wsparcia infrastruktury oraz koncepcji zielonego transportu) oraz cyfryzacja (innowacje i wsparcie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw na Śląsku). Kolejno, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego+ przyznane zostaną środki na wsparcie rynku pracy, edukację oraz aktywizację osób nieaktywnych zawodowo). 

 

Fundusze UE na zmiany w śląskiej gospodarce. Jak otrzymać dotacje na Śląsku? O czym należy pamiętać, ubiegając się o finansowanie europejskie? 

Wskutek utworzenia w Polsce 16 programów odpowiadających na potrzeby danego regionu, poszczególne kierunki zostały zasilone rekordową sumą środków. Bieżący budżet Komisji Europejskiej opiewa na kwotę 33,5 mld euro. Co istotne, uwzględniając uwarunkowania oraz potrzeby inwestycyjne śląska, zdecydowano o przeznaczeniu 5,14 mld euro (to jest 15% całej alokacji przyznanej na programy regionalne). Mają one umożliwić realizację celów strategicznych dotyczących transformacji społecznej oraz regionalnej. 

 

Inwestycje w transformację miksu energetycznego - rozwój alternatywnych źródeł energii na terenach poprzemysłowych 

Wstępne określenie potrzeb powinno być rozpatrzone na podstawie Mapy Dotacji znajdującej się na oficjalnej stronie funduszy europejskich dla województwa śląskiego. System wyświetli pytania dla osób ubiegających się o wsparcie i na podstawie udzielonych odpowiedzi wskaże preferowaną formę ubiegania się o środki. 

Reklama

 

 

Kolejnym sposobem na uzyskanie informacji dotyczących programów wsparcia unijnego jest udanie się do Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich odpowiedniego dla danego miejsca zamieszkania czy prowadzenia działalności. Na Śląsku będzie to Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Katowicach (Al. Korfantego 79, 40-160 Katowice). Wykwalifikowani konsultanci pomogą w dopełnieniu formalności i udzielą wskazówek w trakcie ubiegania się o wsparcie z UE. 

 

Jak starać się o dofinansowanie z UE? Jak składać wnioski, aby zwiększyć szanse na dotacje z Unii Europejskiej dla śląskich firm?

Aby zwiększyć szansę na pozytywne rozpatrzenie wniosku w ramach programów unijnych dla województwa śląskiego, należy rozpisać plan działania. Wymaga od odpowiedniej strategii, rozumianej jako celów spełniających kryteria instytucji europejskich. Najefektywniejsze będzie podejście składające się z sześciu poszczególnych etapów:

Reklama

 

  1. Identyfikacja potrzeb w ramach programu unijnego dla firm. Wsparcie finansowe nie może być przeznaczone na cele ogólne, przepisy wymagają, aby zidentyfikować przedmiot oraz zakres wsparcia. Środki muszą być natomiast ukierunkowane na dany obszar. Jak wskazuje Urząd Marszałkowski, samo przeglądanie dokumentów w celu poszukiwania inspiracji czy względnego punktu odniesienia nie będzie dobrym pomysłem. Największe powodzenie w procesie ubiegania się o dotacje UE da przedsięwzięcie, które wynika z konkretnych potrzeb, wpisuje się w prowadzoną działalność oraz bazuje na wiedzy czy doświadczeniu danego przedsiębiorcy. Ważna zatem jest inicjatywa, w tym chęć zwiększenia konkurencyjności z perspektywy regionu. 
  2. Wskazanie źródła finansowania. Fundusze unijne to szerokie spektrum dotacji dla śląskich firm. Oferty wsparcia europejskiego są zróżnicowane, dlatego warto sprawdzić, do którego programu z poniższych najlepiej wpisze się projekt:
  • Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS),
  • Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG),
  • Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (FERC),
  • Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS),
  • Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej (FEPW).

 

Fundusze unijne - jak pozyskać? Co należy wykonać przed złożeniem wniosku o dotacje z UE? 

Według obowiązującego regulaminu, programy UE nie są “zastrzykiem gotówki” w poczet prowadzonej bieżącej działalności. To finansowanie nowych inicjatyw w zakresie przedsiębiorstwa i wspieranie innowacyjności. Projekt rozumiany jest natomiast jako jednorazowe działanie, którego realizacja ma przynieść określone efekty. Z tego powodu każda z inicjatyw musi zawierać szczegółowy harmonogram realizacji ze wskazaniem konkretnych punktów i podpunktów. Ich celem jest nazwanie i określenie zakresu danych działań. 

Jeszcze przed wnioskowaniem o wsparcie dla firmy, należy wypełnić poniższe punkty:

  • Zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami w ramach dokumentacji niezbędnej do złożenia wniosku o Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027. Najważniejsze będą formularze “Wniosków o dofinansowanie”. 
  • Ponowne przeanalizowanie planu projektu pod kątem wymagań unijnych. Naniesienie ewentualnych poprawek, które będą spełniać cele programu. 
  • Opisanie planu we wniosku. 
  • Przeanalizowanie obowiązków, które wpisują się w plan finansowania. Podpisanie umowy jest równoznaczne ze zobowiązaniem się do terminowego wypełnienia danych punktów oraz przestrzeganie procedur publicznych. 

 

Kiedy złożyć wniosek o dofinansowanie? Nowe fundusze unijne 2023 

Regulamin nakazuje przestrzeganie dat wskazanych przez instytucje publiczne. Regulacje administracyjne są restrykcyjne, dlatego opóźnienie może wiązać się z brakiem przyznania dofinansowania. Wnioski o dotacje UE składa się wyłącznie we wskazanych terminach, a więc podczas trwania tzw. naborów. Harmonogram naborów jest udostępniany na koniec roku kalendarzowego i jest wiążący we wskazanym terminie. 

Reklama

 

Nie jesteś pewien, jak komisja będzie analizować twój wniosek? Po ogłoszeniu naboru warto dokonać kolejnej weryfikacji pod kątem przepisów. Można również skorzystać ze wsparcia konsultantów. Najistotniejsze jest, aby szczegóły odpowiadały wymaganiom. Mówiąc wprost, cel projektu musi pokrywać się z celem stawianym przez sam projekt. Warto pobrać kartę oceny projektu. Na formularzu wyszczególnione są punkty, które komisja będzie brała pod uwagę podczas weryfikacji i przyznawania punktów. 

 

Podpisanie umowy o dotacje z UE i realizacja projektu - najważniejsze informacje

Po poprawnym rozpatrzeniu wniosku i przyznaniu liczby punktów następuje kwalifikacja do programu. W każdym przypadku podpisywana jest umowa. To formalny początek współpracy, która pozwoli na realizację danego projektu wykorzystującego dotacje UE. Umowa to także zbiór zasad, do których trzeba się dostosować, aby otrzymać środki. To w niej zawarte i rozpisane są szczegółowe obowiązki dotyczące zasad przyznania finansowania, obowiązków oraz praw przedsiębiorcy. Zawiera również instrukcję obejmującą proces rozliczania. 

Jeszcze przed złożeniem podpisu, instytucje wymagają, aby zgromadzić niezbędne załączniki. Wśród nich znajdują się: wpis do KRS lub ewidencji działalności gospodarczych, zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami ZUS i opłatami podatkowymi, zaświadczenie o niekaralności oraz dokumenty, które podyktowane są specyfiką danego projektu (w tym zezwolenia itd.). 

 

Reklama

Z umową warto zapoznać się kilkukrotnie. Powinna stanowić gotowy przewodnik po dotacjach i być podpowiedzią, które etapy powinny być realizowane w odpowiedniej kolejności. 

Realizacja to nie koniec projektu, ale dopiero początek obowiązków beneficjenta. Instytucje Unii Europejskiej stawiają przede wszystkim na transparentność, a to wymaga od przedsiębiorcy dokumentowania wszystkich poniesionych wydatków czy wypełnianie obowiązków. Kilkukrotnie wspominaliśmy o konieczności przestrzegania regulaminu oraz wykonywaniu obowiązków zgodnie z podpisaną umową. To bardzo istotne, ponieważ ewentualne błędy czy niedociągnięcia po stronie firmy mogą wiązać się z utratą części finansowania. Należy pamiętać, że partnerem w realizacji odpowiedniej strategii będzie instytucja, co wiąże się z szeregiem obowiązków formalnych. 

 

Niewłaściwa ocena wniosku o dotacje UE - wykorzystaj procedurę odwoławczą

Jeśli komisja odrzuciła wniosek, a pojawiają się obawy dotyczące nieprawidłowej oceny projektu, wówczas można skorzystać z prawa do odwołania. W tym przypadku mowa o tzw. proteście, który powinien zostać wniesiony w formie pisemnej. Przedsiębiorca stara się o ponowne rozpatrzenie całości, z uwzględnieniem zarzutów wobec projektu. Co istotne, należy zaznaczyć konkretne elementy, które są błędami lub naruszeniami. Oczywiście każde stanowisko podlega uzasadnieniu. 

 

Protest w zakresie dotacji UE dla śląskiego może dotyczyć zarówno oceny formalnej, jak i merytorycznej. 

Reklama

Przedsiębiorca powinien pamiętać, że protest nie będzie uznany w przypadkach, gdy:

  • został wniesiony po terminie, 
  • nie wskazano konkretnych elementów, które zostały pominięte przez komisję. 

 

Kompleksowa procedura odwoławcza została szczegółowo opisana na oficjalnej stronie funduszy dla Śląska 2021-2027. 

 

Fundusze europejskie na lata 2021-2027 - rekordowa pula do wykorzystania

Po wygaśnięciu projektu i wypełnieniu wszystkich obowiązków nadchodzi czas rozliczenia. Wówczas przeprowadzona zostanie kontrola weryfikująca wszystkie działania, wydatki oraz sposoby rozliczenia. Po realizacji planu zadań nadchodzi tzw. okres trwałości. Jest to czas, w którym należy utrzymać wszystkie efekty osiągnięte w ramach projektu. To m.in. środki trwałe w postaci maszyn czy urządzeń. To także dany poziom zatrudnienia. Długość obowiązywania okresu jest ściśle zależna od reprezentowanego podmiotu. W przypadku mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wskazano na 3 lata. Jeśli firma jest większa, wówczas to 5 lat. 

Należy pamiętać, że fundusze europejskie dla firm nie są tylko dotacjami. To także wsparcie w postaci atrakcyjnych, pod względem finansowym pożyczek, poręczeń, gwarancji oraz wejścia kapitałowego. 

Reklama

 

Jeśli mowa o pożyczkach czy poręczeniu, może zdarzyć się tak, że nabór będzie prowadzony w sposób ciągły. Z perspektywy przedsiębiorcy to spore ułatwienie, gdyż nie trzeba przestrzegać narzuconych z góry terminów. Więcej informacji oraz szczegółowe warunki można odnaleźć na oficjalnej stronie funduszy. Znajdują się tam również zapisy o konkurencyjności oraz wnioski dotychczas rozpatrzone przez komisję. 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Zespół FXMAG

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 


Tematy

dotacje na rozwój firmy gdzie Fundusze Europejskie dla Śląskiego dotacje na Śląsku Śląsk dotacje dotacje 2024 dotacje 2023 firmy na śląsku dotacje Katowice dotacje dotacje na OZE Dotacje UE dla firm na śląsku dotacje z Unii UE dotacje Nowe fundusze unijne 2023 fundusze europejskie dla firm Śląsk dotacje dla firm jak uzyskać dotacje? zakup maszyn dotacje dotacje z ue wnioski Jak otrzymać dotacje z Unii Europejskiej dla śląskich firm? Jak ubiegać się o dotacje dotacje UE obowiązki jak otrzymać dotacje 2023 dotacje z UE dla kogo wnioski o dotacje dotacje jak się ubiegać dotacje z UE zasady rozpatrywania regulamin dotacji jakie dotacje Śląsk Jakie dotacje dla firm jednoosobowych 2023? Na co dotacje unijne 2023? Na co najlatwiej dostac dofinansowanie? Kiedy będą dotacje na rozpoczęcie działalności 2023? Na co rolnik może dostac dotacje 2023? Jakie dotację dla pszczelarzy 2023? Jakie dotacje w 2023 dla rolników? Gdzie szukać dofinansowania? Czy dotacja jest bezzwrotna? Do czego jest dofinansowanie? Na co można dostac dofinansowanie w 2023? Na co najłatwiej dostac dofinansowanie? Na co można dostać dofinansowanie z gminy? Kiedy dotację unijne 2023? Jakie do Śląskie Centrum Przedsiębiorczości Dofinansowanie Śląskie Centrum Przedsiębiorczości Dotacje Śląskie Centrum Przedsiębiorczości Śląskie Centrum Przedsiębiorczości dotacja Śląskie Centrum Przedsiębiorczości dofinansowanie Chorzów dofinansowanie Chorzów dotacje dotacje Śląsk jak usyzknac dotacje Śląsk o co chodzi dotacje Śląsk jak dostać dofinansowanie Śląsk dolny Śląsk jak dostać dotacje jak dostać dotacje na dolnym śląsku program o co chodzi Fundusze Europejskie dla Śląskiego Fundusze Europejskie dla Śląskiego terminy na co Fundusze Europejskie dla Śląskiego Fundusze Europejskie dla Śląskiego na co dotacje Fundusze Europejskie dla Śląskiego kiedy Fundusze Europejskie dla Śląskiego termin składania Fundusze Europejskie dla Śląskiego wnioski Fundusze Europejskie dla Śląskiego jak złożyć wniosek Fundusze Europejskie dla Śląskiego gdzie Fundusze Europejskie dla Śląska kiedy kiedy Fundusze Europejskie dla Śląska jak Fundusze Europejskie dla Śląska Fundusze Europejskie dla Śląska jak do kiedy Fundusze Europejskie dla Śląska Fundusze Europejskie dla Śląska do Kiedy od kiedy Fundusze Europejskie dla Śląska Fundusze Europejskie dla Śląska od kiedy start Fundusze Europejskie dla Śląska Fundusze Europejskie dla Śląska start kiery jak wnioskować o Fundusze Europejskie dla Śląska Fundusze Europejskie dla Śląska jak wnioskować Fundusze Europejskie dla Śląska wnioski składanie wniosków o Fundusze Europejskie dla Śląska Zarząd Województwa Śląskiego wnioski o dotacje  Zarząd Województwa Śląskiego harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie 2023 harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie wrzesień 2023 harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie sierpień 2023 harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie październik 2023 harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie listopad 2023 grudzień 2023 harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego. harmonogram naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego terminy naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego terminy wrzesień 2023 naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego kiedy terminy naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego jakie są terminy naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego naborów wniosków o dofinansowanie Fundusze europejskie dla śląskiego 2024 fundusze europejskie dla dolnego śląska fundusze europejskie śląskie śląskie fundusze europejskie fundusze europejskie dla śląska fundusze europejskie program regionalny śląskie fundusze europejskie województwo śląskie fundusze dla śląskiego fundusze dla śląska fundusze unijne województwo śląskie śląskie fundusze unijne fundusze unijne dla województwa śląskiego unijne fundusze Śląsk Śląsk unijne fundusze Śląsk unijne fundusze terminy Śląsk unijne fundusze terminy składania wniosków jak złożyć wniosek Śląsk unijne fundusze gdzie złożyć wniosek Śląsk unijne fundusze do kiedy złożyć wniosek Śląsk unijne fundusze do kiedy Śląsk unijne fundusze Śląsk unijne fundusze do kiedy Śląsk unijne fundusze terminy max ostateczny termin Śląsk unijne fundusze Śląsk unijne fundusze na co na co Śląsk unijne fundusze wzór wniosku Śląsk unijne fundusze wzór wniosków Śląsk unijne fundusze jak złożyć wniosek online Śląsk unijne fundusze śląskie fundusze europejskie gdzie śląskie fundusze europejskie na co śląskie fundusze europejskie do kiedy śląskie fundusze europejskie od kiedy śląskie fundusze europejskie jak aplikować jak złożyć wniosek śląskie fundusze europejskie do kogo składanie wniosków śląskie fundusze europejskie kto może skalda wnioski śląskie fundusze europejskie kto nie może składać wniosków śląskie fundusze europejskie regulamin śląskie fundusze europejskie kto ma pierwszeństwo śląskie fundusze europejskie kolejność składania wniosków śląskie fundusze europejskie jak najlepiej złożyć wniosek śląskie fundusze europejskie ile śląskie fundusze europejskie kwoty śląskie fundusze europejskie aplikacja śląskie fundusze europejskie strona śląskie fundusze europejskie dane śląskie fundusze europejskie ile wniosków śląskie fundusze europejskie
Reklama
Reklama