Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Dobra końcówka roku w polskim przetwórstwie. Fed ogłosi datę kolejnych podwyżek?

|
selectedselectedselected
Dobra końcówka roku w polskim przetwórstwie. Fed ogłosi datę kolejnych podwyżek? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na wtorek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP podniesie stopę procentową o 50pb do 2,25%. Wsparciem dla scenariusza zacieśnienia polityki pieniężnej są wypowiedzi niektórych członków RPP (A. Glapińskiego, E. Łona, C. Kochalskiego, Ł. Hardta i E. Gatnara), które wskazywały na konieczność dalszych, umiarkowanych podwyżek stóp procentowych.

Uważamy, że treść komunikatu po posiedzeniu będzie skonstruowana w taki sposób, aby nie osłabił on znacząco oczekiwań na dalsze podwyżki stóp, które zostaną uzależnione od perspektyw kształtowania się inflacji. Mimo tego oczekujemy, że decyzja RPP będzie lekko negatywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. Dostrzegamy jednocześnie ryzyko, że stopa referencyjna zostanie podniesiona w tym tygodniu o 75pb do 2,50% w odpowiedzi na scenariusz inflacyjny przedstawiony przez A. Glapińskiego w ubiegłym tygodniu. Najnowsza prognoza NBP przewiduje, że średnioroczna inflacja w 2022 r. wyniesie 7,6% r/r wobec 5,8% prognozowanych w listopadowej projekcji NBP. Nowa prognoza banku centralnego uwzględnia wpływ Tarczy Antyinflacyjnej oraz obniżkę VAT na żywność do zera. Zgodnie z wypowiedzią prezesa NBP lokalne maksimum dla inflacji zostanie osiągnięte w czerwcu 2022 r. (8,3%), a następnie będzie ona się stopniowo obniżać do 6,2% w grudniu 2022 r. O ile średnioroczny poziom inflacji w 2022 r. oczekiwany w prognozie NBP jest zbliżony do naszego scenariusza (7,4%, patrz poniżej), to jednak jej profil czasowy jest odmienny. Uważamy, że maksimum inflacji (8,9%) zostanie osiągnięte w styczniu br., a w grudniu 2022 r. dynamika cen osiągnie poziom 5,1%. Zrewidowaliśmy jednocześnie nasz średnioterminowy scenariusz polityki pieniężnej.

Dobra końcówka roku w polskim przetwórstwie. Czy dane o inflacji w Polsce zaskoczą jeszcze bardziej? - 1Dobra końcówka roku w polskim przetwórstwie. Czy dane o inflacji w Polsce zaskoczą jeszcze bardziej? - 1

W naszym scenariuszu bazowym oczekujemy, że Rada podniesie stopy procentowe o 50pb w tym tygodniu, o 50pb w lutym i 25pb marcu, a tym samym stopa referencyjna osiągnie poziom 3,00%. Głównym argumentem na rzecz dalszego zacieśniania polityki pieniężnej będzie inflacja, która zgodnie z naszym scenariuszem (patrz poniżej) w okresie grudzień-luty będzie kształtowała się powyżej 8%, a tym samym będzie generowała ryzyko utrwalenia się dynamiki cen wyraźnie powyżej celu inflacyjnego w średnim okresie. Oczekujemy, że marcowa projekcja NBP wskaże na silny spadek inflacji w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej do poziomu zbliżonego do 3,5% w II poł. 2023 r., co będzie dla RPP argumentem na rzecz mniejszej niż w poprzednich miesiącach podwyżki stóp procentowych i zakończenia cyklu zaostrzenia polityki pieniężnej.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na środę publikacja Minutes z ostatniego posiedzenia FOMC

Reklama

Istotnym elementem Minutes będą informacje na temat różnic w oczekiwaniach poszczególnych członków FED dotyczących tempa zacieśniania polityki pieniężnej, w szczególności terminu pierwszej podwyżki po wygaszeniu programu luzowania ilościowego w marcu br. Uważamy, że publikacja Minutes będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA

Na piątek zaplanowana jest publikacja danych z rynku pracy. Rynek oczekuje, że zatrudnienie poza rolnictwem zwiększyło się o 400 tys. osób w grudniu wobec wzrostu o 210 tys. w listopadzie, przy jednoczesnym zmniejszeniu stopy bezrobocia do 4,1% wobec 4,2% w listopadzie. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 438 tys. w grudniu wobec 534 tys. w listopadzie). W tym tygodniu poznamy również wyniki badań koniunktury. We wtorek opublikowany zostanie indeks ISM dla przetwórstwa, który zgodnie z konsensusem zmniejszył się w grudniu do 60,2 pkt. wobec 61,1 pkt. w listopadzie, co będzie spójne z wynikami regionalnych badań koniunktury. Uważamy, że publikacje danych z USA będą neutralne dla rynków finansowych.

W piątek opublikowany zostanie wstępny szacunek inflacji HICP w strefie euro

Oczekujemy, że roczne tempo wzrostu cen nie zmieniło się w grudniu w porównaniu do listopada i wyniosło 4,9% r/r. Na stabilizację inflacji ogółem złożyły się lekki spadek dynamiki cen nośników energii i usług oraz szybszy wzrost cen żywności. W czwartek dodatkowych informacji nt. inflacji w strefie euro dostarczy wstępny szacunek inflacji HICP w Niemczech. Prognozujemy, że zmniejszyła się ona do 5,6% r/r w grudniu wobec 6,0% w listopadzie. Nasza prognoza inflacji w strefie euro kształtuje się powyżej oczekiwań rynku (4,7%). Tym samym jej realizacja będzie sprzyjać osłabieniu złotego i wzrostowi rentowności polskich obligacji.

W tym tygodniu poznamy wyniki badań koniunktury dla chińskiego przetwórstwa

Rynek oczekuje, że indeks Caixin PMI zwiększył się nieznacznie w grudniu do 50,0 pkt. wobec 49,9 pkt. w listopadzie, co będzie spójne z odnotowanym w ubiegłym tygodniu wzrostem indeksu CFLP PMI dla przetwórstwa (patrz poniżej). Aktywność gospodarcza w Chinach wciąż jest ograniczana przez problemy w dostawach prądu, rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 i towarzyszące jej obostrzenia, a także utrzymujące się zakłócenia w światowych łańcuchach dostaw. Dane z Chin będą w naszej ocenie neutralne dla rynków finansowych.

W piątek opublikowane zostaną dane o inflacji w Polsce, która naszym zdaniem zwiększyła się w grudniu do 8,3% r/r wobec 7,8% w listopadzie

Uważamy, że do wzrostu inflacji w grudniu przyczyniły się wyższe wkłady inflacji bazowej, cen żywności, i nośników energii. Z kolei dynamika cen paliw obniżyła się w grudniu z uwagi na oddziaływanie efektów wysokiej bazy i uruchomienie Tarczy Antyinflacyjnej. Nasza prognoza kształtuje się zgodnie z konsensusem, a tym samym jej materializacja będzie neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji

Reklama

Dobra końcówka roku w polskim przetwórstwie. Czy dane o inflacji w Polsce zaskoczą jeszcze bardziej? - 2Dobra końcówka roku w polskim przetwórstwie. Czy dane o inflacji w Polsce zaskoczą jeszcze bardziej? - 2

Indeks PMI dla polskiego przetwórstwa zwiększył się w grudniu do 56,1 pkt. wobec 54,4 pkt., kształtując się wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (54,1 pkt.) oraz naszej prognozy (54,5 pkt.). Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów 4 z 5 jego składowych (dla bieżącej produkcji, zatrudnienia, nowych zamówień oraz zapasów), podczas gdy przeciwny wpływ miał niższy wkład składowej dla czasu dostaw (patrz poniżej). Średnia wartość indeksu PMI w IV kw. wyniosła 54,8 pkt. wobec 55,6 pkt. w III kw. Nie zmienia to jednak naszej prognozy, zgodnie z którą dynamika polskiego PKB w IV kw. zwiększy się do 7,0% r/r wobec 5,3% w III kw.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama