Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Banki centralne Emerging Markets. Część już dawno w trakcie podwyżek stóp, część nadal czeka

|
selectedselectedselected
Banki centralne Emerging Markets. Część już dawno w trakcie podwyżek stóp, część nadal czeka | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Banki centralne krajów rozwijających się już dawno rozpoczęły cykl zacieśnienia polityki pieniężnej. Nie dotyczy to jednak Azji, gdzie inflacja generalnie utrzymuje się na relatywnie niskim poziomie (wynika to zarówno z innej struktury konsumpcji, jak i z kosztów transportu, których podwyższenie generuje presję inflacyjną przede wszystkim na rynkach docelowych).

Banki centralne Emerging Markets. Część już dawno w trakcie podwyżek stóp, część nadal czeka - 1Banki centralne Emerging Markets. Część już dawno w trakcie podwyżek stóp, część nadal czeka - 1

Czy poduszka stóp procentowych będzie wystraczająca, aby uniknąć dalszych (głębszych) podwyżek podczas zacieśnienia polityki pieniężnej Fed?

To pytanie zadajemy sobie głównie w przypadku Polski. Standardowe rozumowanie sugerowałoby, że zacieśnienie Fed oznacza problem dla złotego i presję na stopy procentowe w Polsce (i chyba na razie taka linia kształtuje się w RPP). Nic takiego jednak się nie stało podczas poprzedniego cyklu zacieśnienia w USA. Co więcej, obecnie EURUSD (i jest to dla nas zaskakujące) reaguje pozytywnie na zmianę retoryki banków centralnych na rynkach rozwiniętych i to przy dużej normalizacji polityki pieniężnej wycenionej w zasadzie wszędzie. W przypadku EBC jest ona pewnie dodatkowo z górką, co koncepcyjnie powinno wpływać kojąco na PLN przez kanał dysparytetowy, gdy EBC już faktycznie zacznie. Obstawiamy, że inwestorzy dają Polsce duży kredyt zaufania i wciąż bliżej jest DM niż EM. Zacieśnienie polityki pieniężnej za granicą traktujemy więc jako element sprzyjający opadaniu inflacji (i cyklu realnej gospodarki) w Polsce. To też kolejny element negatywnego wpływu na PKB.

 

Reklama

***Materiał pochodzi z raportu mBanku: Gospodarka 2022-2023, Z tarczą, czy na tarczy?, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

Pobierz najnowszy raport

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama