Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs USD/JPY szaleje! Wielka zmienność po zaskakującej decyzji Banku Japonii!

|
selectedselectedselected
UWAGA! Kurs USD/JPY szaleje! Wielka zmienność po zaskakującej decyzji Banku Japonii! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Od kilkunastu godzin widać wielką zmienność kursu USD/JPY. Bank Japonii (BoJ) pozwolił na większą elastyczność rentowności japońskich obligacji rządowych, czyli zmienił politykę w zakresie kontroli krzywej (YCC).

 

  • Bank Japonii zmienił politykę w zakresie kontroli krzywej rentowności (YCC).
  • BoJ pozostawił główną stopę proc. na niezmienionym poziomie (-0,1%).
  • Gubernator BoJ zapewnia, że bank chce sprowadzić inflację do celu 2%, ale wciąż martwi się o gospodarkę.
  • Decyzja BoJ wywołała wielką zmienność na USD/JPY i innych parach z jenem.

 

Reklama

 

Para USD/JPY wykonuje gwałtowne ruchy w przedziale 138-142, wielka zmienność ma miejsce od kilkunastu godzin. Wszystko dlatego, że Bank Japonii (BoJ) pozwolił na większą elastyczność rentowności japońskich obligacji rządowych (JGB), choć jak zwykle utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

„W godzinach porannych nastroje w Azji uspokajają się po posiedzeniu Banku Japonii, które zakończyło się decyzją, że poziom bezwarunkowej obrony rentowności dla japońskich obligacji 10-letnich zostanie podniesiony z 0,50% do 1,0%. Fakt, że Bankowi pozostawiona zostaje jednak swoboda zakupów po wyższych cenach, a skala zakupów bynajmniej się nie zmniejsza, sprawia, że w godzinach porannych rynek wciąż ma wiele wątpliwości, jak interpretować posiedzenie. Bezpośrednio po decyzji jen wymazał prawie całe wzrosty względem dolara, potem ustanowił nowe maksima, a obecnie ponownie się cofa. Japońskie 10-latki kwotowane są przy rentowności niewiele powyżej 0,55%” – komentuje Kamil Cisowski, analityk Domu Inwestycyjnego Xelion.

 

Reklama

 

 

Reklama

W opinii Daniela Kosteckiego, analityka CMC Markets, można spodziewać się "wyciskania" pozycji long na USD/JPY.

 

 

Notowania USD/JPY – 24h uwaga kurs usdjpy szaleje wielka zmiennosc po zaskakujacej decyzji banku japonii grafika numer 1uwaga kurs usdjpy szaleje wielka zmiennosc po zaskakujacej decyzji banku japonii grafika numer 1

Reklama

Źródło: TradingView

 

Bank Japonii robi wyłom w polityce pieniężnej

Literalnie decyzja Banku Japonii oznacza, że BoJ będzie kupował o wiele mniej obligacji skarbowych, niż do tej pory. Zmieniająca się dynamika japońskiej gospodarki, wraz ze wzrostem płac i zysków przedsiębiorstw, pozwala bankowi centralnemu na stopniowe zacieśnianie polityki pieniężnej.

Przed ogłoszeniem decyzji japoński minister finansów Shunichi Suzuki zapewnił, że władze japońskie „uważnie obserwują decyzje polityczne banków centralnych”. Ta wypowiedź wskazuje, że możliwa jest interwencja w celu zapewnienia poduszki dla japońskiego jena.

Komunikat BoJ w sprawie nowej polityki kontroli krzywej rentowności można znaleźć TUTAJ.

Reklama

Z drugiej strony, BoJ nie podwyższył stóp proc. Gubernator BoJ Kazuo Ueda podkreślił, że należy wciąż prowadzić ostrożną politykę pieniężną, aby wesprzeć gospodarkę.

„Dzisiejsza decyzja ma na celu uczynienie politykę kontroli krzywej bardziej zrównoważoną. Długoterminowe stopy procentowe mogą przekroczyć pułap 0,5%. Zapewniam jednak, że BoJ będzie elastycznie reagować na niepewność, w razie potrzeby nie zawaha się przed łagodzeniem polityki pieniężnej. Do osiągnięcia 2% celu inflacyjnego jest jeszcze daleko” – stwierdził Ueda.

Zobacz również: UWAGA! Kurs USD/JPY runął, Bank Japonii może podjąć zaskakującą decyzję!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Piotr Rosik

Piotr Rosik

Zastępca redaktora naczelnego portalu FXMAG. Publicysta m.in. portalu Obserwator Finansowy. Wcześniej był m.in. wicenaczelnym portalu Strefa Inwestorów (2017-2022), redaktorem naczelnym dwutygodnika „Pieniądze&Inwestycje” (2014-16), dziennikarzem w "Gazecie Giełdy Parkiet" oraz "Rzeczpospolitej" i "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama