Reklama

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

UOKiK prowadzi postępowania w sprawie FutureNet, DasCoina i OneCoina

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował materiał, w którym ostrzega przed „inwestycjami” alternatywnymi i piramidami finansowymi. UOKiK zwraca w nim uwagę na to jak rozpoznać nieuczciwe schematy i przedstawia listę podmiotów w sprawie których prowadzone są postępowania. Wśród niż znalazł się m.in. projekt FutureNet, a także twórcy pseudo-kryptowalut OneCoin i DasCoin. Urząd bacznie przygląda się również modelom biznesowym związanym z kryptowalutami.

 

„Uważaj na oferty łatwego i szybkiego zysku w zamian za to, że kupisz „kupony”, „pakiety inwestycyjne”, „świadectwa uczestnictwa”, kryptowalutę itp. Takie obietnice istnieją tylko w reklamach. Bądź czujny, gdy ktoś obiecuje pieniądze za to, że namówisz inne osoby. To może być piramida finansowa. Zawiadamiamy organy ścigania oraz prowadzimy postępowania w sprawach, w których podejrzewamy, że konsumenci mogą tracić pieniądz.” – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

 

Reklama

piramida finansowapiramida finansowa

Źródło: uokik.gov.pl

 

FutureNet pod okiem prokuratury

UOKiK wskazuje w komunikacie, że prezes Urzędu – Marek Niechciał – prowadzi obecnie postępowania w związku z działalnością szeregu podmiotów, co do których istnieje podejrzenie nieuczciwej działalności, w tym nawet tworzenia potencjalnych piramid finansowych. Wśród podmiotów, którymi interesuje się UOKiK znalazło się kilka, o których już wcześniej wspominaliśmy na łamach serwisu FxMag.pl. Jednym z nich jest FutureNet (i FutureAdPro). W tym roku UOKiK informował KNF, że podmiot ten może stanowić piramidę finansową i złożył zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa (sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu). Niedawno wskazywaliśmy, że FutureNet zamierza wprowadzić do obrotu własną kryptowalutę – FuturoCoin – co spotkało się z negatywną reakcją środowiska walut cyfrowych.

 

Twórcy pseudu-kryptowalut

Kolejnym podmiotem, który niejako wiąże się z kryptowalutami jest Netleaders. Twórcy DasCoina, z zawiadomienia UOKiK, znajdują się już pod okiem Prokuratury Okręgowej w Warszawie. DasCoin był w Polsce mocno promowany z wykorzystaniem znanych osób z branży show-biznesu, które w znacznej mierze nie zdawały sobie z tego sprawy. Jest on produktem podszywającym się pod walutę cyfrową. W sprawie tego produktu specjalne oświadczenie wydało Polskie Stowarzyszenie Bitcoin.

Reklama

Fałszywą kryptowalutę przygotowali również twórcy projektu One Life Network. Na temat tego projektu, związanego z monetą OneCoin, UOKiK wydał już wcześniej specjalne ostrzeżenie. Zaznaczył w nim, że może on stanowić piramidę finansową. Urząd niepoprawnie sklasyfikował jednak OneCoina jako kryptowalutę. OneCoin jest scentralizowanym i zamkniętym systemem, który nie jest notowany na jakiejkolwiek giełdzie kryptowalutowej, a prawa do jego nabycia są dystrybuowane w modelu MLM.

 

UOKiK przygląda się modelom biznesowym związanym z kryptowalutami

W komunikacie zaznaczono również, że UOKiK bacznie przygląda się też działaniom osób, które promują m.in. w internecie i mediach społecznościowych piramidy finansowe, a także inwestycje w kryptowaluty, pakiety reklamowe lub inne „inwestycje” alternatywne.

UOKiK zaznacza, że w ostanim czasie powstaje coraz więcej modeli biznesowych, które wykorzystują rosnącą popularność kryptowalut. Marka walut cyfrowych wykorzystywana jest w tworzeniu oszustw, piramid finansowych i innych nieuczciwych systemów. Urząd wyraził obawę, że ogromny wzrost wartości kryptowalut, inwestycje alternatywne przyciągają osoby bez odpowiedniego doświadczenia i widzy na temat inwestowania. Takie osoby są łatwym celem oszustów. UOKiK przypomina, że specjalne ostrzeżenia dotyczące kryptowalut wydały KNF i NBP, wskazując na ryzyka związane z wykorzystaniem walut cyfrowych (instytucje te rozpoczęły również niedawno kampanię informacyjną 'Uważaj na kryptowaluty').

 

Podmioty, w sprawie których postępowania prowadzi prezes UOKiK

  1. FutureNet, FutureAdPro na Wyspach Marshalla – to portale oferujące w zamian za opłatę - nabywanie pakietów reklam. Zgodnie z informacjami na stronie spółki, musisz kupić pakiet i namówić inne osoby do udziału.
  2. Netleaders, CL Singapore w Singapurze – firmy zachęcają do inwestycji, która ma polegać na zakupie licencji na wytwarzanie DasCoin. Obiecują szybkie zyski. Namawiają też osoby, które zainwestowały w DasCoin, aby zachęciły inne i dzięki temu mogłyby zarabiać. Kryptowaluta DasCoin nie istnieje, organizatorzy dopiero obiecują rozpoczęcie jej „wydobycia”. Tak naprawdę nie wiadomo, czym jest Das Coin, w związku z tym, konsumenci wpłacają pieniądze za coś, czego nie ma.
  3. One Life Network z Belize - zachęca do kupowania „pakietów edukacyjnych” OneLife lub OneAcademy, obiecuje możliwość otrzymywania korzyści materialnych za wprowadzenie innych osób do systemu.
  4. Mart Diamonds w Warszawie – spółka, która oferuje inwestycje w diamenty. Powiązana z Grupą Finansową Proventus Herman i Wspólnicy oraz Prevalue Cooperative Owners.
  5. Grupa Finansowa Proventus Herman i Wspólnicy w Katowicach – proponuje konsumentom inwestycje w diamenty, prowadzą akcję pozyskiwania klientów dla innych podmiotów. 11.12.2017 r. Prezes UOKiK zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa Śródmieście Północ  o możliwości popełnienia przestępstwa.
  6. Prevalue Cooperative Owners Spółdzielnia Właścicieli Majątku w Warszawie - zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej, Spółdzielnia oferuje „Klubowe Bonusy Członkowskie - naliczane od obrotu klubowego wynikającego z pośrednictwa w oferowaniu rekomendowanych produktów i udziałów.”
  7. Fundacja Berkeley w Łodzi – funkcjonuje na zasadzie tzw. „łańcuszka mailowego” - dostajesz prośbę o przekazanie datku dla tej fundacji i polecasz ją innym, a następnie zostajesz jej „podopiecznym”. Fundacja obiecuje wynagrodzenie, jeżeli namówisz inne osoby do wpłaty pieniędzy.
  8. Questra Holding Inc. na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, Questra World Global S.L. w Hiszpanii, Atlantic Global Asset Management w Republice Zielonego Przylądka – oferuje zakup pakietów inwestycyjnych, obiecuje wysokie zyski i możliwość „zarabiania” na sprzedaży firm i namawianiu innych osób.
  9. Gold I Global Online Limited z siedzibą w Londynie – prowadzi działalność jako Global InterGold. Proponuje kupno złota inwestycyjnego, jednocześnie oferując korzyści za zachęcenie innych do przystąpienia do systemu lub jego promocję.
  10. Goldsaver – oferuje kupno złota inwestycyjnego za bardzo niewielkie wpłaty, jednocześnie zachęcając do jego przechowywania niskimi kosztami. 05.12.2016 r. prezes UOKiK zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Postępowanie w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu (sygn. PO II Ds. 32.2017).
  11. Lyoness – oferuje korzyści materialne, które są uzależnione od wprowadzania innych osób do programu. Wcześniej uczestnik wpłaca zaliczki na zakup bonów lub kart podarunkowych bądź dokonuje zakupów u partnerów handlowych.
Reklama

 

Nie daj się oszukać

UOKiK podaje w swoim ostrzeżeniu definicję piramidy finansowej i radzi jak nie dać się wciągnąć w modele biznesowe, które mogą działać na szkodę konsumenta.

 

Piramida finansowa wg UOKiK

Schemat działania piramidy jest następujący: wpłacasz pieniądze i polecasz inne osoby, za wprowadzenie których otrzymujesz wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio poleciłeś i które one dalej poleciły. W ten sposób to ty finansujesz piramidę i finansują je osoby, które ty poleciłeś. Jednak po pewnym czasie system upada, gdyż środki, które wpłacasz, nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków. Są wypłacane osobom zajmujących wyższą pozycję w łańcuszku piramidy. System ten działa dopóki więcej pieniędzy jest wpłacanych, niż wypłacanych, ale aby tak się stało, musi stale i lawinowo rosnąć liczba osób uczestniczących w piramidzie – a to nie jest możliwe. Przepadają twoje pieniądze. Urywa się kontakt z właścicielami. Tracisz. Systemy typu piramida maskowane są pod hasłami „program”, „inwestycje”, „zarabianie w internecie”, zarabianie w domu, „platforma reklamowa”. Oszustwo zgłoś organom ścigania (policja, prokuratura).

 

Uważaj, gdy ktoś:

  • zapewnia cię o ponadprzeciętnych zyskach w krótkim czasie,
  • ogólnie lub niezrozumiale przedstawia sposób swojego działania, tłumaczy, że niedawno rozpoczął działalność,
  • unika odpowiedzi na twoje konkretne pytania,
  • posługuje się wzniosłymi sformułowaniami („zostań partnerem”, „odmień swoje życie”),
  • oferuje ci kupony, pakiety inwestycyjne, świadectwa uczestnictwa,
  • odsyła cię na stronę internetową, która nie zawiera wielu informacji lub jest „w budowie”,
  • kieruje cię na stronę internetową , która nie jest prowadzona w języku polskim (jest za to m.in. dostępna po ukraińsku, wietnamsku, indonezyjsku), miejsce prowadzenia działalności jest w egzotycznym miejscu,
  • wskazuje, że istotnym elementem uczestnictwa i uzyskania wynagrodzenia jest nakłonienie do udziału w systemie innych osób,
  • nie podaje źródeł finansowania sytemu lub przedstawia je bardzo ogólnie.
Reklama

 

Źródło: uokik.gov.pl

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama