Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Komodo (KMD) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

|
selectedselectedselected
Komodo (KMD) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Komodo (KMD) to otwartoźródłowy (ang. open-source) projekt platformy opartej na technologii blockchain, służącej do płatności, zbiórek funduszy w postaci ICO oraz tworzenia smart-kontraktów. Projekt powstał na bazie kodu źródłowego Zcash i jest tworzony przez developerów wcześniej związanych z nierozwijaną już kryptowalutą Bitcoin Dark (BTCD). Głównym założeniem Komodo jest zapewnienie anonimowości oraz wysokiego bezpieczeństwa sieci, dzięki zastosowaniu protokołu zero-knowledge, znanego z kryptowaluty Zcash (ZEC), a także unikatowego rozwiązania, jakim jest tzw. opóźniony Proof of Work (ang. delayed Proof of Work). Każdy z posiadaczy KMD (posiadający min. 10 KMD oraz klucz prywatny, nie zaś trzymający środki na giełdzie) otrzymuje rodzaj rocznej dywidendy w postaci 5% posiadanych KMD każdego roku.

 

Komodo, w przeciwieństwie do najpopularniejszego private coina, jakim jest Monero (XMR), ma ograniczoną podaż na poziomie 200 mln KMD. Obecnie w obiegu rynkowym znajduje się ponad 110 mln jednostek Komodo.

 

Historia powstania i ICO Komodo (KMD)

Na początku warto wspomnieć, że twórcy Komodo rozwijali wcześniej kryptowalutę Bitcoin Dark. BTCD był oparty na kodzie źródłowym bitcoina (BTC), z hybrydowym algorytmem konsensusu PoW/PoS (podobnie jak w Dash) oraz anonimowymi transakcjami, dzięki tzw. protokołowi Teleport. W połowie 2016 r. zespół zdecydował się stworzenie nowej kryptowaluty, która będzie zapewniać większą anonimowość, a także możliwość tworzenia smart-kontraktów. Twórcy zapewnili inwestorom posiadającym BTCD możliwość zamiany Bitcoin Dark na Komodo (ang. coin swap), początkowo w stosunku 1:50 (50 KMD za 1 BTCD), systematycznie malejącym do 1:42. Monety BTCD można było zamienić na KMD do 18 stycznia 2018 r.

Reklama

 

 

Sprawdź aktualny kurs Komodo (KMD)

 

Czytaj także: Martwa kryptowaluta nagle wzrosła o ponad 300%. Co się dzieje z Bitcoin Dark?

Bitcoin Dark (BTCD), istniejąca od 2014 r. kryptowaluta oparta na kodzie źródłowym bitcoina (BTC), mająca stanowić dla niego konkurencję ze względu na zapewnienie większej prywatności niż BTC, we wtorek 4 sierpnia w ciągu kilku godzin wzrosła z ok. 21 dolarów aż do 102 USD w szczytowym momencie (ok..
 
Czytaj
Martwa kryptowaluta nagle wzrosła o ponad 300%. Co się dzieje z Bitcoin Dark?

 

 

Kryptowaluta Komodo oparta jest na kodzie źródłowym Zcash, wykorzystując jej protokół zero knowledge (ZK-Snarks), zapewniający anonimowość i prywatność. Sieć blockchain Komodo ruszyła 14 września 2016 r., zaś zbiórka funduszy na rozwój projektu rozpoczęła się 15 października 2016 r. (trwała miesiąc, do 16 listopada). Podczas ICO zebrano BTC o równowartości niecałych 2 mln dolarów. Początkowa dystrybucja tokenów KMD wyglądała następująco: 100 mln (50% maksymalnej podaży) zostało wypuszczonych na rynek, z czego 90 mln przeznaczono na sprzedaż, zaś 10 mln dla zespołu i doradców.

Reklama

 

Obecnie projekt Komodo rozwijany jest przez firmę SuperNET, pracującą również nad portfelem Agama Wallet oraz zdecentralizowaną giełdą BarterDEX.

 

Zespół Komodo pracuje również nad platformą dICO, która ma zapewnić możliwość przeprowadzania kampanii crowdfundingowych poprzez tzw. zdecentralizowane ICO z zachowaniem wysokiej prywatności uczestników.

 

Kopanie Komodo oraz Delayed Proof of Work (dPoW)

Kryptowaluta Komodo oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Work w unikatowej odmianie dPoW, co oznacza że w sieci zachodzi proces kopania (miningu). Algorytm kryptograficzny w KMD to Equihash, co oznacza że do kopania wykorzystywane są te same układy ASIC, co do miningu m.in. Zcash, takie jak: Bitmain Antminer Z9 Mini, czy Innosilicon A9 ZMaster, a także układy GPU (oparte na kartach graficznych).

Reklama

 

Unikatowy algorytm konsensusu, tzw. opóźniony dowód pracy (dPoW) służy do zabezpieczenia nienaruszalności sieci i ochrony przed atakami 51%, do których mogłoby dojść ze względu na stosunkowo niski hashrate (globalną moc obliczeniową sieci).

 

W sieci Komodo, oprócz standardowych górników, znajdują się 64 wybrane przez społeczność tzw. węzły notaryzacyjne (ang. notary nodes), które zapisują wszystkie dane z blockchaina Komodo w sieci bitcoina (BTC) w formie transakcji. Dzięki temu rozwiązaniu potencjalne cofnięcie transakcji w Komodo jest niemożliwe, gdyż wymagałoby również przeprowadzenia ataku na sieć BTC, aby również cofnąć dane zapisane przez węzły notaryzacyjne.

 

Delayed Proof of Work teoretycznie jest możliwy do zaimplementowania w każdej kryptowalucie, jednak jak dotąd jedynie Komodo wykorzystuje go w praktyce.

Reklama

 

FXMAG kryptowaluty komodo (kmd) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie komodo bitcoin zcash proof of work private coin 1FXMAG kryptowaluty komodo (kmd) - co musisz o nim wiedzieć? opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie komodo bitcoin zcash proof of work private coin 1

Uproszczony schemat działania Delayed Proof of Work (dPoW)

 

 

Jaki portfel (wallet) do Komodo?

Zespół Komodo zapewnia dostęp do oficjalnych aplikacji portfelowych na różne systemy operacyjne. Podstawowym portfelem desktopowym jest Agama Wallet, dostępny na systemy operacyjne Windows, MacOS oraz Linux. Jest to portfel, który może funkcjonować jako full node (pobiera i synchronizuje cały blockchain Komodo) oraz w wersji lekkiej (ang. light wallet). Co ciekawe, Agama Wallet obsługuje również inne kryptowaluty, takie jak m.in. bitcoin, czy Zcash (ZEC). Komodo jest także obsługiwane przez multiwallet Guarda, który dostępny jest w formie wtyczki do przeglądarki Google Chrome, aplikacji mobilnej dla systemu Android oraz portfela desktopowego.

 

Reklama

Zespół Komodo oferuje również dostęp do generatora paper walletu.

 

Komodo jest kryptowalutą obsługiwaną przez portfel sprzętowy (ang. hardware wallet) firmy Ledger (modele Nano S oraz Blue).

 

 

Kurs i notowania Komodo (KMD)

Komodo jest notowany na 8 giełdach kryptowalut, z których największy wolumen (ponad 60%) ma giełda Binance, w parze z bitcoinem (KMD/BTC). Komodo jest również popularne w Korei Południowej, czego dowodem są wysokie obroty w parze z wonem koreańskim (KMD/KRW) i bitcoinem na giełdzie Upbit (ok. 20% całego obrotu), która jest niedostępna dla klientów spoza Korei Płd. KMD jest notowany również na giełdzie Bittrex. Komodo jest również obsługiwany przez zdecentralizowaną giełdę BarterDEX, która jest rozwijana przez zespół SuperNET, odpowiadający również za rozwój projektu Komodo.

Reklama

 

Dotychczasowy szczyt notowań (ATH) Komodo miał miejsce 21 grudnia 2017 r. przy kursie 15,41 dolara i kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1,22 mld USD. Wówczas KMD znajdował się w pierwszej trzydziestce najwyżej kapitalizowanych projektów kryptowalutowych wg CoinMarketCap. Obecnie Komodo plasuje się na 52. miejscu pod względem wartości rynkowej.

 

 

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama