Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

narodowa gospodarka

Dzień zaczynamy od trzesięnia ziemi, to jednak nie Hitchcock, a krajowy PMI w przemyśle (spadek do 48,5 pkt.). Może to być wskazówką dla RPP dot. nadchodzącego spowolnienia i potencjalnie mniejszy ruch ze stopami. Tu jednak, na drugą nóżkę, wchodzą wczorajsze dane o inflacji i PKB. Wzrost inflacji do 13,9% r/r i idący z nim wzrost inflacji bazowej, wraz z dobrymi danymi (wstecz) z gospodarki realnej będą wymagały od RPP ruchu. Główne pytanie to pytanie o skalę. Nasza prognoza +75pb łapie ryzyko w dół.

PMI w przemyśle opublikowane zostaną również w innych państwach. Wstępne dane ze strefy euro pokazywały lekkie spadki nastrojów (dziś dane finalne). W podobnym kierunku podążył indeks w USA (dziś też dane finalne). Do tego dochodzi też wskaźnik ISM, również obrazujący nastroje w przemyśle. Tu wstępnych danych nie znamy, konsensus oczekuje 55,3 pkt., czyli stabilizacji wskaźnika. Nasze zgrubne obliczenia na podstawie ankiet regionalnych sugerują spadki.

Zaplanowany jest też szereg wystąpień przedstawicieli Fed (Williams, Bullard, Mester - temat, który nurtuje rynki to potencjalna wrześniowa przerwa w cyklu podwyżek). Opublikowana zostanie też Beżowa Księga Fed.

 

Polska: Inflacja prawie 14%

Odczyt flash wskazał 13,9% r/r, a więc znaczące przyspieszenie z kwietniowych 12,4%. Nasza prognoza w wysokości 13,3% okazała się za niska, choć wciąż - paradoksalnie - jesteśmy z niej zadowoleni (rozwiniemy tę myśl w tekście). Inflacja bazowa przyspieszyła w okolice 8,5%. Podwyżka stóp do 6% w kolejnym miesiącu jest w tych warunkach najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Zobacz także: Inflacja w Polsce w maju 2022 roku: kolejna granica przełamana, a szczyt wzrostów cen dopiero przed nami!

Reklama

 

Polska: PKB na zapasach stoi

I to jest obiektywna prawda. Abstrahując od samej skali wpływu akumulacji zapasów, być może bez niej (i tej zapobiegliwości) nie byłby możliwy tak szybki wzrost innych elementów popytu końcowego. Nie należy jednak po prostu odejmować zapasów, bo wymaga to wielu korekt w rachunkach narodowych. Można jednak zauważyć, że jeśli obecnie zapasy zbudowały się silniej niż normalnie, cyklicznie, gospodarka złożyła w nich niejako depozyt w postaci przyszłego strumienia PKB. To oznacza, ceteris paribus, słabsze wyniki PKB w przyszłości do czasu ustabilizowania stanu magazynów. Na to - pamiętajmy - nakładają się jeszcze szoki popytowe. Cały rok 2022 wzrost PKB jeszcze +4,8%, przyszły rok jedynie +0,7%.

Zobacz także: Wstępny szacunek produktu krajowego brutto (PKB) w 1 kwartale 2022 r

 

Prognozy krótkoterminowe - czerwiec

Zamieściliśmy wczoraj zestaw prognoz wskaźników, które będą opublikowane w tym miesiącu wraz z komentarzem. Dwie prognozy już się zdezaktualizowały (CPI i PMI), liczymy na lepszą passę w dalszej części miesiąca.

 

Reklama

 

Garść newsów makroekonomicznych

∙ Polska: Wskaźnik PMI w przemyśle spadł poniżej 50 pkt. i wyniósł 48,5 pkt. Główny problem to gwałtowny spadek produkcji i nowych zamówień. Na te wpływała niestabilna sytuacja (Ukraina) i wysokie ceny. Do najniższych poziomów od 19 miesięcy spadł też wskaźnik dot. oczekiwań przyszłej sytuacji (m.in. spadła też oczekiwana przyszła produkcja). Zaczyna się poważne hamowanie i słowo na R.

Twitter Post

∙ Polska: Zapadła kierunkowa decyzja, aby wydłużyć działanie tarcz antyinflacyjnych także po lipcu - poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że mogą w tej sprawie być pewne korekty, jeśli chodzi o elementy wsparcia.

∙ Strefa euro: Wstępny HICP za maj przyniósł niespodziankę w górę. Odnotowano wzrost cen konsumpcyjnych o 8,1% r/r (konsensus 7,7% r/r, poprzednio 7,5% r/r).

Twitter Post

∙ Niemcy: Słabe dane o sprzedaży detalicznej w kwietniu. Ta spadła o 5,4% m/m (zakładano -0,1% m/m, część to "zasługa" rewizji w górę wyniku sprzed miesiąca). Nie zmienia to jednak faktu, że II kwartał zaczyna się w gospodarce niemieckiej słabo. PKB prawdopodobnie przestał rosnąć.

Twitter Post

∙ Węgry: Kolejna podwyżka stóp procentowych MNB.

Twitter Post

Reklama

∙ USA: Chicago PMI wzrósł w maju do 60,3 pkt. z 56,4 pkt. w poprzednim miesiącu (powyżej oczekiwań).

Czytaj więcej