Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Na Pomorzu ruszy budowa elektrowni jądrowej. Ministerstwo Przemysłu przejmuje realizację Programu polskiej energetyki jądrowej

|
selectedselectedselected

Ministrem koordynującym i nadzorującym realizację Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) jest minister właściwy do spraw gospodarki surowcami energetycznymi, czyli minister przemysłu - wynika z wpisu o projekcie zmieniającym uchwałę RM ws. aktualizacji PPEJ. Dotąd w uchwale zapisany był MKiŚ.

Ministerstwo Przemysłu formalnie przejmuje aktualizację PPEJ od resortu klimatu - projekt
freepik.com | Na Pomorzu ruszy budowa elektrowni jądrowej. Ministerstwo Przemysłu przejmuje realizację Programu polskiej energetyki jądrowej
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jak zaznaczono, celem projektu jest usunięcie rozbieżności pomiędzy uchwałą Rady Ministrów z października 2020 r. ws. aktualizacji programu polskiej energetyki jądrowej a stanem wynikającym z wejścia w życie od lipca tego roku tzw. ustawy o działach.

Ustawa ta wyłączyła sprawy rozwoju i wykorzystania energii jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze z działu administracji rządowej - energia (będącego w gestii MKiŚ), umieszczając je w ramach działu administracji rządowej – gospodarka surowcami energetycznymi. A za ten dział odpowiada Ministerstwo Przemysłu.

"Istotą projektowanych rozwiązań jest zastąpienie ministra właściwego do spraw energii jako właściwego w zakresie koordynacji i nadzorowania realizacji Programu ministrem właściwym do spraw gospodarki surowcami energetycznymi" - napisano we wpisie o projekcie uchwały.

 

>> Zobacz również:  Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po czerwcu wyniosła 4,6 mld euro - GUS

 

Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ)

Reklama

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę 6-9 GW mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej w oparciu o duże sprawdzone reaktory PWR. Przewidywano, że oddanie do eksploatacji pierwszego bloku elektrowni jądrowej nastąpi w 2033 r., a drugiego w 2043.

Udział EJ w miksie energetycznym ok. 2045 r. miałby wynieść ok. 20 proc.

W ramach tego programu pierwszą elektrownię w amerykańskiej technologii AP1000 ma zbudować konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Ma to być elektrownia o mocy elektrycznej do 3750 MWe, a pierwszy reaktor tej elektrowni, według ostatnich zapowiedzi, powinien ruszyć w 2035 r.

 

>> Czytaj także: Ceny żywności i odzieży niższe. Rosną wciąż ceny mieszkań, podaje GUS

Reklama

(PAP Biznes)

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama