Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

miks energetyczny 2045

Jak zaznaczono, celem projektu jest usunięcie rozbieżności pomiędzy uchwałą Rady Ministrów z października 2020 r. ws. aktualizacji programu polskiej energetyki jądrowej a stanem wynikającym z wejścia w życie od lipca tego roku tzw. ustawy o działach.

Ustawa ta wyłączyła sprawy rozwoju i wykorzystania energii jądrowej na potrzeby społeczno-gospodarcze z działu administracji rządowej - energia (będącego w gestii MKiŚ), umieszczając je w ramach działu administracji rządowej – gospodarka surowcami energetycznymi. A za ten dział odpowiada Ministerstwo Przemysłu.

"Istotą projektowanych rozwiązań jest zastąpienie ministra właściwego do spraw energii jako właściwego w zakresie koordynacji i nadzorowania realizacji Programu ministrem właściwym do spraw gospodarki surowcami energetycznymi" - napisano we wpisie o projekcie uchwały.

 

>> Zobacz również:  Nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po czerwcu wyniosła 4,6 mld euro - GUS

 

Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ)

Reklama

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę 6-9 GW mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej w oparciu o duże sprawdzone reaktory PWR. Przewidywano, że oddanie do eksploatacji pierwszego bloku elektrowni jądrowej nastąpi w 2033 r., a drugiego w 2043.

Udział EJ w miksie energetycznym ok. 2045 r. miałby wynieść ok. 20 proc.

W ramach tego programu pierwszą elektrownię w amerykańskiej technologii AP1000 ma zbudować konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

Ma to być elektrownia o mocy elektrycznej do 3750 MWe, a pierwszy reaktor tej elektrowni, według ostatnich zapowiedzi, powinien ruszyć w 2035 r.

 

>> Czytaj także: Ceny żywności i odzieży niższe. Rosną wciąż ceny mieszkań, podaje GUS

Reklama

(PAP Biznes)

 

Czytaj więcej