Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pod wpływem trendów globalnych i Fed

|
selectedselectedselected
DZIEŃ NA FX/FI: Złoty pod wpływem trendów globalnych i Fed
źródło własne
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

"Kluczowy wpływ na środowe nastroje na rynkach finansowych będzie miał odbiór przez inwestorów decyzji i narracji FOMC. Ewentualny gołębi przekaz Fed wpłynąłby zapewne na poprawę sentymentu względem walut EM. Nie są to jednak jedyne możliwe scenariusze, gdyż J. Powell może zachować bardziej stonowaną retorykę pod wpływem ostatnich mocniejszych od oczekiwań danych makro z USA" - napisali ekonomiści PKO BP.

"Zapowiada się więc mocno zmienny dzień, a po wtorku obraz krótkoterminowych trendów na rynku FX, w dalszym ciągu naszym zdaniem wspiera scenariusz nieco słabszego złotego w perspektywie najbliższych dni" - dodali.

Rynek zakłada, że w środę na posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna pozostawi stopy procentowe bez zmian w przedziale 5,25-5,50 proc. Inwestorzy mają jednak nadzieję, że prezes Jerome Powell zasygnalizuje czas i liczbę obniżek stóp procentowych oczekiwanych w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Reklama

Traderzy wycenili 100 proc. szans na wrześniową obniżkę stóp procentowych, zgodnie z narzędziem CME FedWatch.

Ekonomista Banku Millennium Mateusz Sutowicz, wskazuje, że w środę dla rynków kluczowa będzie retoryka szefa Fed.

"Środowy poranek na globalnym forexie rozpoczyna się od umocnienia japońskiego jena po decyzji Banku Japonii o podwyżce stóp procentowych. Dziś jednak wydarzeniem dnia pozostaje posiedzenie Fed. O ile rynkowy konsensus zgodnie zakłada stabilizację stóp procentowych, o tyle istotna – pod kątem kolejnych posiedzeń FOMC – będzie narracja bankierów centralnych. Może ona wzbudzić nieco zmienności dolarowych aktywów" - napisał ekonomista.

Reklama

"Lokalnie zaś wydarzeniem dnia będzie publikacja krajowych danych inflacyjnych, które jednak nie będą miały przełożenia na perspektywy polityki pieniężnej w Polsce. Są one bowiem jasno określone przez większość członków Rady Polityki Pieniężnej" - dodał.

W środę Bank Japonii (BoJ) podwyższył benchmarkową stopę procentową do 0,25 proc. z 0,10 proc. BoJ poinformował ponadto, że będzie kupował obligacje rządowe w tempie około 3 bilionów jenów miesięcznie w I kw. 2026 r.

Główny Urząd Statystyczny przedstawi wstępne dane na temat wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2024 r. o godz. 10.00.

Reklama

Konsensus PAP Biznes wskazuje, że inflacja CPI wyniosła w lipcu 4,4 proc. rdr i 1,5 proc. mdm.

RYNEK DŁUGU

Reklama

"Nie sądzimy, aby środowa decyzja BoJ miała zauważalny wpływ na rentowności analizowanych przez nas rynków bazowych FI. Kluczowa w tym zakresie będzie narracja Fed po kończącym się w środę posiedzeniu, a konkretnie to, czy dostarczy on klarowną sugestię dotyczącą wrześniowej obniżki stóp procentowych w USA. Taki scenariusz w ostatnim czasie mocno dyskontowały rynki. Wyższe od oczekiwań ekonomistów odczyty makro z USA z niemal całego lipca br. mogą w tym zakresie stanowić pewną przeszkodę" - oceniają ekonomiści PKO BP.

"Biorąc pod uwagę bilans szans i zagrożeń podtrzymujemy nasze zdanie, że w krótkim terminie potencjał do dalszych spadków rentowności obligacji skarbowych z rynków głównych, ale i polskich SPW jest ograniczony" - dodają.

środawtorekwtorek
09:0816:2909:05
EUR/PLN4,28774,28774,291
USD/PLN3,96423,96923,9649
CHF/PLN4,49534,47994,4678
EUR/USD1,08161,08031,0823
DS07265,005,015,02
PS07295,375,395,4
DS10345,535,555,59

Reklama

(PAP Biznes)

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


PAP null

PAP

Polska Agencja Prasowa Spółka Akcyjna – publiczna agencja prasowa, jedyna państwowa agencja informacyjna w Polsce. Zgodnie ze statutem do jej zadań należy uzyskiwanie i przekazywanie odbiorcom rzetelnych, obiektywnych i wszechstronnych informacji z kraju i z zagranicy. Agencja jest także zobowiązana do upowszechniania stanowiska Sejmu, Senatu, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Rady Ministrów, a także umożliwia innym naczelnym organom państwa prezentowanie swoich stanowisk w ważnych sprawach państwowych.


Reklama
Reklama