Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Zmiany na parze EURUSD spowodowały wzrosty na kursie dolara USDPLN

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kurs EUR/USD dotknął najniższego poziomu od połowy grudnia po tym, jak prezes EBC, Mario Draghi w dość „gołębi” sposób skomentował sytuację w gospodarkach strefy euro po spotkaniu Rady Prezesów EBC. Zmiany na głównej parze odbiły się również na wzroście kursu USD/PLN.

 

Kurs USD/PLN oraz USD/EUR (25/01/2019)

11

Źródło: Thomson Reuters Data: 25/01/2019

Reklama

 

Podobnie, jak po grudniowym spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego, tak i ostatnio przewodniczący EBC podkreślał, że „słabsze od oczekiwań” dane płynące z bloku walutowego były odzwierciedleniem łagodniejszego popytu zewnętrznego oraz specyficznych czynników charakterystycznych dla konkretnych krajów i sektorów.

Draghi stwierdził również, że na sentyment w bloku walutowym niekorzystnie wpływa niepewność, dodając, że cały czas niezbędna jest wyraźna stymulacja. Przewodniczący EBC zmodyfikował również kształt komentarza odnoszącego się do bilansu ryzyk w kwestii perspektyw wzrostu gospodarczego: obecnie ryzyka zwiększyły się, a nie „zwiększają się”, jak sugerował wcześniej. Zmiana tonu jest związana z dość znaczącym pogorszeniem odczytów z gospodarek strefy euro do którego doszło w końcówce 2018 r. Na ich podstawie można wnioskować, że w czwartym kwartale 2018 roku gospodarka strefy euro doświadczyła dalszego spowolnienia.

 

Decydenci banku centralnego jednogłośnie uznali spowolnienie wzrostu gospodarczego, jak i zmianę bilansu ryzyk. W krótkim okresie bank centralny spodziewa się, że dane makroekonomiczne będą „słabsze niż dotychczas oczekiwano”. Bank oczekuje również, że w nadchodzących miesiącach inflacja będzie hamować. Rozszerzająca się presja w kwestii kosztów pracy oznacza jednak, że w średnim okresie bank centralny oczekuje, że dynamika cen zbliży się do celu inflacyjnego. Draghi stwierdził również, że bank centralny nie podjął decyzji w sprawie uruchomienia nowej rundy tzw. TLTRO: długoterminowych kredytów banku centralnego dla banków krajowych, które mają na celu pobudzenie akcji kredytowej w strefie euro.

 

Reklama

Jeszcze przed konferencją prasową Draghiego wspólna europejska waluta radziła sobie dość słabo. W czwartek rano opublikowano dane o wskaźnikach biznesowych PMI w strefie euro, które sugerowały, że początek 2019 roku nie był zbyt dobry dla gospodarek strefy euro. Kluczowy zbiorczy wskaźnik PMI, który jest średnią ważoną dla wskaźników dla sektora przemysłu i usług, spadł z poziomu 51,1 do zaledwie 50,7 w styczniu. Tak niski poziom indeksu oznacza, że sektory rozwijały się w bardzo ograniczonym zakresie. Warto zwrócić uwagę, że poziom wskaźnika w bloku walutowym w styczniu znalazł się na najniższym poziomie od ponad 5 lat. Po konferencji prasowej, euro w parze z dolarem amerykańskim zdołało jednak odrobić większość strat, aby zakończyć dzień na minusie. Dziś jednak odrabia straty. Można sądzić, iż „gołębi” ton wczorajszego spotkania był oczekiwany przez rynek.

 

Wskaźniki aktywności biznesowej PMI w strefie euro (2016-2019)

11

Źródło: Thomson Reuters Data: 24/01/2019

Ostrożny ton komunikatów Europejskiego Banku Centralnego wspiera nasz pogląd zgodnie z którym na pierwszą podwyżkę stóp procentowych EBC od 2011 r. przyjdzie nam jeszcze poczekać. Naszym zdaniem, aby móc liczyć na podniesienie przez EBC stóp procentowych w 2019 roku, musielibyśmy obserwować wyraźny wzrost zbiorczego wskaźnika PMI i wzrost inflacji bazowej. Na tę chwilę dużo bardziej prawdopodobna wydaje się nam podwyżka nie wcześniej niż w pierwszym kwartale 2020 roku.

Reklama

 

Połączenie stabilnej polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego i względnie stabilnej polityki Rezerwy Federalnej sprawiają, że naszym zdaniem kurs pary EUR/USD będzie się utrzymywał na dość stabilnym poziomie, nieco wyższym od obecnego. Oczekiwana stabilizacja pary EUR/USD przy jednoczesnej zakładanej przez nas aprecjacji złotego powinna tym samym przełożyć się na spadek kursu USD/PLN.

 

Nota Prawna

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Enrique Diaz-Alvarez

Enrique Diaz-Alvarez

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym.

Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.


Reklama
Reklama