Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Złe wieści dla polskiej waluty (PLN) - wszystko przemawia za dalszym umocnieniem dolarem (USD)

|
selectedselectedselected
Złe wieści dla polskiej waluty (PLN) - wszystko przemawia za dalszym umocnieniem dolarem (USD)  | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś rozpoczyna się decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Naszym zdaniem jego wynikiem będzie kolejna obniżka stóp procentowych NBP, tym razem jednak o 0,50 pkt proc. Nie wykluczamy jednak obniżki o 0,25 pkt. proc. Decyzję powinniśmy poznać jutro po południu. Natomiast na czwartek na godz. 15:00 zaplanowana jest konferencja prezesa NBP A.Glapińskiego.

 

 

US: Dziś o godz. 16:00 poznamy liczbę wolnych miejsc pracy w USA w sierpniu. Konsensus prognoz wskazuje na ich nieznaczny wzrost do 8,840 mln z 8,827 mln w lipcu. Liczba ta jest o ok. 27% niższa niż w szczycie odnotowanym 1,5 roku temu, aczkolwiek nadal znacząco przewyższa średnią wieloletnią. Realizacja tej prognozy oznaczałaby już mniej intensywny popyt na pracę, który jednak utrzymuje niskie bezrobocie i solidny wzrost płac. Wobec takiego rynku pracy stopy procentowe Fed pozostaną na obecnym lub wyższym poziomie przez dłuższy czas.

Reklama

 

Złe wieści dla polskiej waluty (PLN) - wszystko przemawia za dalszym umocnieniem dolarem (USD)  - 1Złe wieści dla polskiej waluty (PLN) - wszystko przemawia za dalszym umocnieniem dolarem (USD)  - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Indeks PMI obrazujący nastroje w krajowym przemyśle wzrósł we wrześniu do 43,9 pkt z 43,1 pkt miesiąc wcześniej. Według raportu do danych piąty miesiąc z rzędu wszystkie pięć komponentów (liczba nowych zamówień, bieżąca produkcja, zatrudnienie, czas dostaw oraz zapasy) obniżało wskaźnik poniżej poziomu 50 pkt. Jest on utożsamiany z poziomem oddzielającym spowolnienie od ożywienia. W całym 3Q 2023 średnio wartość indeksu była niższa niż w 2Q 2023. Niemniej, na podstawie dostępnych danych o produkcji sprzedanej przemysłu w lipcu i sierpniu szacujemy, że wartość dodana wytworzona w tym sektorze najpewniej przerwała w 3Q 2023 okres trzech miesięcy z rzędu spadków. Ankietowani w badaniu PMI menedżerowie wykazują na rosnący optymizm dotyczący kondycji przemysłu w przyszłości.

Naszym zdaniem aktywność w tym sektorze powinna nadal się poprawiać, wraz z niższą inflacją i niższymi stopami procentowymi, które sprzyjają ożywieniu popytu krajowego. Według badania PMI komponent cen sprzedawanych przez firmy produktów nadal wskazuje na spadek cen, aczkolwiek najwolniejszy od pięciu miesięcy. Naszym zdaniem nie wpływa to na oczekiwania kolejnej obniżki stóp procentowych NBP na posiedzeniu w tym tygodniu. Sądzimy, że skala cięcia będzie jednak niższa niż we wrześniu, gdy wyniosła aż 0,75 pkt proc. Dane PMI pokazujące większy optymizm co do przyszłości wspierają naszą prognozę, że po obniżce w październiku znacznie zmniejszy się przestrzeń do znaczących cięć stóp. Wyniki PMI pokazują bowiem oczekiwania stopniowego odbicia koniunktury, co oddziaływałoby w kierunku hamowania dezinflacji. Tym samym w 2024 r. kolejne obniżki naszym zdaniem będą dozowane bardziej ostrożnie.

 

Zobacz także: Obligacje wysysają życie z rynków akcji. Notowania Tesli idą w górę po publikacji wyników finansowych

Reklama

 

 

US: Indeks ISM dla przemysłu w Stanach Zjednoczonych wzrósł we wrześniu do 49,0 pkt z 47,6 pkt miesiąc wcześniej, przewyższając oczekiwania. Jest to najwyższa wartość wskaźnika od niespełna roku, aczkolwiek nadal kształtuje się poniżej neutralnego poziomu 50 pkt oddzielającego ożywienie od spowolnia. W badaniu ISM firmy pytane są też o zmiany cen oferowanych produktów i wyniki wskazują na ich spadki. Dane te naszym zdaniem są zgodne ze scenariuszem „miękkiego lądowania” gospodarki USA.

 

Złe wieści dla polskiej waluty (PLN) - wszystko przemawia za dalszym umocnieniem dolarem (USD)  - 2Złe wieści dla polskiej waluty (PLN) - wszystko przemawia za dalszym umocnieniem dolarem (USD)  - 2

 

Rynki na dziś

Reklama

Dolar konsekwentnie się umacnia. Wsparciem pozostają lepsze od prognoz dane makro (patrz wczorajszy odczyt ISM w przemyśle) oraz nawoływania części przedstawicieli Fed (L.Mester) do kolejnej podwyżki stóp procentowych. W efekcie kurs EUR/USD rozpoczyna dzisiejszą sesję na poziomie 1,0470 tj. tegorocznym minimum. Taki scenariusz jest niekorzystny dla złotego i innych walut rynków wschodzących. Polska waluta zachowuje jednak względny spokój poruszając się wokół poziomu 4,62 za EUR. Jutrzejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i czwartkowa konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego pozostają najważniejszymi wydarzeniami tego tygodnia dla polskich aktywów.

 

Złe wieści dla polskiej waluty (PLN) - wszystko przemawia za dalszym umocnieniem dolarem (USD)  - 3Złe wieści dla polskiej waluty (PLN) - wszystko przemawia za dalszym umocnieniem dolarem (USD)  - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama