Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyraźne spadki kursu polskiego złotego (PLN) na rynku walut. Powód jest dość zaskakujący

|
selectedselectedselected

W czwartek do południa złoty wyraźnie tracił, chociaż w tym samym momencie notowaliśmy odbicie EURUSD. Zgoda, że po słabym zamknięciu na Wall Street w środę wieczorem, nastroje nie były najlepsze, a dodatkowo brak krajowych inwestorów (Boże Ciało) podbijał ryzyko większej zmienności za sprawą niskiej płynności na złotym. Ale bezpośrednim powodem słabości złotego była ...wyprzedaż południowoafrykańskiego randa.

Złoty pod wpływem randa
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W środę w RPA odbywały się kluczowe wybory parlamentarne. Pierwsze wyniki po zamknięciu lokali wskazały, że rządzący Afrykański Kongres Narodowy (ANC) może stracić więcej głosów niż sądzono, a wynik poniżej 45 proc. poparcia mógłby skomplikować potencjalne sojusze koalicyjne, zwiększając ryzyko rządów przy współudziale lewicowych radykałów z EFF. Później sytuacja jednak się uspokoiła, a dobry wynik opozycyjnego Aliansu Demokratycznego, zwiększył szanse na utrzymanie względnie rynkowego kursu w gospodarce RPA. Jednocześnie tamtejszy bank centralny (SARB) nie zdecydował się na zmianę poziomu stóp procentowych - nadal pozostają one na najwyższym poziomie od 15 lat (8,25 proc.). 

 

 

Co ma jednak wspólnego kurs randa z polskim złotym? 

Obie waluty są w koszyku walut rynków wschodzących (EM), chociaż nasz złoty coraz częściej klasyfikowany jest w regionalnej grupie CEE3, będącej "przedsionkiem" euro. Niemniej kilka tygodni temu mieliśmy spore ruchy na meksykańskim peso, które też udzieliły się złotemu. Wspólny mianownik to wrażliwość walut, które są wykorzystywane w spekulacyjnych strategiach carry-trade, a właśnie w przypadku PLN, ZAR, czy MXN mamy względnie wysoki poziom nominalnych stóp procentowych.

Reklama

 

Sprawdź także: Ekonomiczny Cud nad Wisłą. Polska gospodarka nokautuje cały świat we wzroście PKB

 

Piątek na krajowym rynku powinien być już spokojniejszy - EURPLN i USDPLN powinny schodzić w dół z wysokich poziomów. Na parze EURUSD utrzymujemy się powyżej poziomu 1,08, a rynek globalny czeka na dzisiejsze odczyty indeksu PCE Core za maj. Opublikowane wczoraj dane PKB za I kwartał w USA i jego składowe okazały się względnie pozytywne dla rynków, widać było cofnięcie na rentownościach amerykańskich obligacji. Poza danymi PCE Core w USA o godz. 14:30 rynki będą zerkać jeszcze na dane o inflacji CPI w strefie euro o godz. 11:00. W kraju nie zobaczymy istotnych publikacji.

 

EURPLNEURPLN

Reklama

Wykres dzienny EURPLN

 

USDPLNUSDPLN

Wykres dzienny USDPLN

 

Reklama

 

Sprawdź także: Wojna na Ukrainie jest im na rękę? Sprawdź jakie spółki zarabiają krocie

 

Nota prawna DM BOŚ

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy


Tematy

Reklama
Reklama