Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wyrazisty złoty (PLN) kosztem dolara (USD). Wystąpienie szefa Fed może namieszać

|
selectedselectedselected

Polska waluta jeszcze w końcu ubiegłego tygodnia wspięła się na swoje tegoroczne szczyty. Pomógł w tym globalny sentyment, który uległ poprawie po tym, jak dane makro z USA zmniejszyły prawdopodobieństwo recesji w USA - teraz rynki powróciły do wyceny tzw. soft-landingu, który to miałby być wspierany obniżkami stóp przez FED (wycena cięcia we wrześniu spadła do -32 pkt. z ponad -50 pkt. dwa tygodnie temu).

Wyrazisty złoty
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Jednocześnie dolar pozostał słaby, co przesunęło uwagę rynków w stronę bardziej ryzykownych walut. W kraju złoty poradził sobie nadzwyczaj dobrze i to podczas tzw. długiego weekendu. Notowania EURPLN zeszły w okolice 4.26, a USDPLN połamały wsparcie przy 3,88 spadając w okolice 3,86 (to poziomy nie notowane od jesieni 2021 r.).

W poniedziałek rano złoty próbuje nieco się korygować. W kraju ważne dane makro mamy dopiero w drugiej połowie tygodnia - w środę GUS opublikuje dynamikę produkcji przemysłowej, a w czwartek sprzedaży detalicznej. Tego dnia poznamy też zapiski z posiedzenia RPP, jakie miało miejsce na początku lipca. Tym samym w większym stopniu wpływ na złotego będą mieć wydarzenia globalne. Tu w pewnym sensie zastanawiające jest drugie z rzędu wyraźne umocnienie się japońskiego jena, co może podbijać spekulacje, że z ostatnim podbiciem ryzyka nie wiązał się jednak powrót inwestorów do strategii carry-trade. Rynki będą też czekać na wystąpienie szefa FED podczas sympozjum w Jackson Hole (w piątek po południu), a wcześniej, bo w środę poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia FED. Wydaje się, że nadal najważniejszym i dyskutowanym wątkiem pozostaje to, jakie są szanse na scenariusz recesji w USA, a jakie na łagodne lądowanie gospodarki. To, jak to ocenią rynki będzie kluczowe dla kondycji rynków wschodzących.

 

Zobacz także: Kurs złotego (PLN) mocno zakończył tydzień. Odczyty makro oraz sympozjum w Jackson Hole na pierwszym planie

 

EURPLNEURPLN

Reklama

Wykres dzienny EURPLN

 

USDPLNUSDPLN

Wykres dzienny USDPLN

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama