Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wydłużona droga do celu. Kurs eurodolara (EUR-USD) sunie w dół

|
selectedselectedselected
Wydłużona droga do celu. Kurs eurodolara (EUR-USD) sunie w dół | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W piątek opublikowane zostały najnowsze projekcje makroekonomiczne NBP. Pierwsze informacje o kierunku zmian dostaliśmy już w komunikacie po listopadowym posiedzeniu RPP (w ub. środę). Prognoza dla PKB została obniżona w ’23, a podwyższona w ’24 i ’25, a dla inflacji została obniżona w ’23 i ’24 oraz nieznacznie podwyższona w ’25 (z 3,6% do 3,7%). Kluczową kwestią jest to, że niewiele się zmienia perspektywa dojścia inflacji w okolice celu. A nawet się lekko wydłuża.

 

 

W lipcowej projekcji CPI w centralnej ścieżce lądowało na 3,5% w 3Q’25 oraz na 3,3% w 4Q’25. W listopadowej zahacza o 3,5% rzutem na taśmę – w 4Q’25. Za to inflacja bazowa pozostaje powyżej 3,5% w całym horyzoncie (najniżej 3,8% w 3 i 4Q25) podczas gdy w projekcji lipcowej schodziła do 3,4% w 4Q25. Poza tym w projekcji kontynuowany jest proces poprawy oczekiwań co do stopy bezrobocia. W lipcu oczekiwany był jej wzrost do 4% w ’25, a teraz już tylko do 3,4%, z 2,9% obecnie. Jednocześnie w dół poszło też jednak szacowane NAWRU, z 3,9% do 3,5%, a zatem zmiana prognozy stopy bezrobocia dla presji płacowej jest neutralna. Natomiast luka popytowa wg prognoz NBP, pomimo przyspieszenia wzrostu gospodarczego, pozostanie ujemna w kolejnych latach, co będzie sprzyjało obniżaniu inflacji. Jakie widzimy główne wnioski dla RPP płynące z projekcji? Ta jest sporządzona przy założeniu bieżącego poziomu stóp (główna NBP 5,75%). I przy takim założeniu zejście CPI do celu ma nastąpić w dość odległej perspektywie, która na dodatek odsunęła się w czasie względem lipcowej projekcji. A zatem wnioski z samej projekcji, abstrahując od argumentu niepewności polityki gospodarczej przyszłego rządu, nie pozostawiają na tę chwilę zbyt dużo przestrzeni dla luzowania monetarnego.

Wydłużona droga do celu. Kurs eurodolara (EUR-USD) sunie w dół - 1Wydłużona droga do celu. Kurs eurodolara (EUR-USD) sunie w dół - 1

Reklama

 

W powyższym świetle termin marcowy wydaje się najwcześniejszym dla ewentualnych zmian w polityce monetarnej. W podobnym tonie utrzymana była wypowiedź członkini RPP G. Masłowskiej, która w opublikowanym w piątek wywiadzie stwierdziła, że „… ma nadzieję, że w 2024 r. dojdzie do dalszych obniżek stóp procentowych, a istotna będzie w tej kwestii projekcja inflacji z marca…”.

Wydłużona droga do celu. Kurs eurodolara (EUR-USD) sunie w dół - 2Wydłużona droga do celu. Kurs eurodolara (EUR-USD) sunie w dół - 2

 

EUR-USD – tydzień pod znakiem korekty spadkowej

W ub. tygodniu kurs głównej pary erodował spore zdobycze po publikacji słabszego od oczekiwań październikowego raportu z rynku pracy w USA. Piątek kończył się w okolicy 1,068. Kanał wzrostowy o już przeszło miesięcznej dojrzałości wciąż obowiązuje. Od strony danych ten tydzień będzie niezwykle ciekawy, ze spływającymi ważnymi danymi za październik z USA: CPI, PPI, sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej.

Wydłużona droga do celu. Kurs eurodolara (EUR-USD) sunie w dół - 3Wydłużona droga do celu. Kurs eurodolara (EUR-USD) sunie w dół - 3

Reklama

 

Złoty korzysta z perspektywy wyższych stóp

Ub. tydzień na każdym etapie pokazał, że RPP dryfuje w kierunku zmiany nastawienia na bardziej restrykcyjne. Taki był wstępny wniosek z komunikatu po posiedzeniu (środa), następnie konferencji prezesa NBP (czwartek) i szczegółów najnowszej projekcji NBP (piątek). Dodatkowo złoty korzysta z dość sprzyjającego otoczenia zewnętrznego, a więc słabszego dolara i wzrostu globalnego apetytu na ryzyko. EUR-PLN piątek kończył w okolicy 4,4240 i powoli przymierza się do testu wsparcia na 4,40.

Wydłużona droga do celu. Kurs eurodolara (EUR-USD) sunie w dół - 4Wydłużona droga do celu. Kurs eurodolara (EUR-USD) sunie w dół - 4

 

Przesunięcie krzywej rentowności na wyższe poziomy

W ub. tygodniu rentowności 2-latek, w odpowiedzi na jastrzębie zaskoczenie ze strony RPP (bardziej retoryka i kontekst niż sama decyzja), przesunęły się w górę o ok. 20 p.b., do ok. 5,35%. Krótki koniec mógł jeszcze nie w pełni zdyskontować przesunięcie w górę oczekiwań co do przyszłych stóp NBP. Rentowności 10-latek też wzrosły, ale w nieco wolniejszym tempie, o 15 p.b. (do ok. 5,62%). Tu jednak kluczową rolę odegrały sygnały hamowania korekty spadkowej rentowności na rynkach bazowych.

 

Zobacz także: Wielkie kłopoty gospodarki Niemiec. Ceny trzykrotnie wyższe niż w USA!

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Dział Analiz Makroekonomicznych Alior Bank S.A.

Treści przygotowane przez Dział Analiz Makroekonomicznych i Głównego Ekonomistę Alior Bank. Opracowanie zawierające codzienny komentarz najważniejszych wydarzeń makroekonomicznych w kraju i na świecie, analizę zachowania głównych par walutowych jak EUR-USD, EUR-PLN i USD-PLN oraz głównych rynków obligacji skarbowych w tym 10-letnich papierów dłużnych w Polsce, USA i Niemczech.


Reklama
Reklama