Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Wrześniowe dane nie zmieniają korzystnego obrazu rynku pracy

|
selectedselectedselected
Wrześniowe dane nie zmieniają korzystnego obrazu rynku pracy
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Przeciętne zatrudnienie (tj. po przeliczeniu etatów osób niepełnozatrudnionych na pełne etaty) w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w sierpniu o 0,6% r/r po wzroście o 0,9% r/r miesiąc wcześniej. Dane te okazały się zgodne z naszą prognozą, jak i konsensusem.

wrzesniowe dane nie zmieniaja korzystnego obrazu rynku pracy grafika numer 1wrzesniowe dane nie zmieniaja korzystnego obrazu rynku pracy grafika numer 1

 

Natomiast w ujęciu miesiąc do miesiąca przeciętna liczba etatów obniżyła się o 4,8 tys.,

co przypisywalibyśmy dalszemu wymuszonemu ograniczeniu działalności przemysłu z powodu „wąskich gardeł" w łańcuchach produkcji. Spadek ten jest jednak słabszy niż w sierpniu, gdy wyniósł 10 tys., co wynika naszym zdaniem z zaburzeń dzielności firm w okresie wakacyjnym. Na potwierdzenie tej tezy musimy poczekać na szczegółowe dane dla poszczególnych sektorów. Naszym zdaniem jednak ograniczenia podażowe w przemyśle oddziałują na skalę działalności firm i przez to na przeciętne zatrudnienie. Informacje te stanową pewne ryzyko dla poprawy zatrudnienia w Polsce zwłaszcza, gdyby oczekiwania co do zaburzeń w przemyśle wydłużały się. Jednak dane o stopie bezrobocia, liczbie ofert pracy i wskaźniki koniunktury wskazują na solidny popyt na pracę, choć już nie tak silny jak w na wiosnę tego roku.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wrosło natomiast we wrześniu o 8,7% r/r po wzroście o 9,5% r/r miesiąc wcześniej. Odczyt ten był blisko konsensusowi oraz naszej prognozie. Nie znamy jeszcze sektorowej struktury danych, interpretujemy je jednak jako niezły, choć najpewniej nieco zaburzony ograniczeniami podażowymi w przemyśle. Dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw w kolejnych miesiącach może narastać ze względu na wysoką inflację, która sprzyja zwiększeniu żądań płacowych oraz stanowi ryzyko dla „odkotwiczenia się" oczekiwań inflacyjnych.

Rada Polityki Pieniężnej wskazała,

Reklama

że argumenty te wspierały październikową decyzję o podwyżce stóp procentowych w październiku. Sytuacja na rynku pracy, zwłaszcza wzrost płac będzie dawać argumenty za dalszym zacieśnieniem warunków monetarnych, które w naszej ocenie obecnie nie są adekwatne do bieżącej jak i oczekiwanej sytuacji gospodarczej w Polsce. Spodziewamy się, że nowa projekcja makroekonomiczna (uwzględniająca już październikową podwyżkę) będzie stanowiła przesłankę do dalszych podwyżek stóp procentowych. W naszym bazowym scenariuszu zakładamy jednak brak zwyżki kosztu pieniądza w listopadzie, głównie ze względu na chęć utrzymania słabszego złotego sprzyjającego wynikowi Narodowego Banku Polskiego na koniec 2021 r. Nie możemy jednak całkowicie wykluczyć podwyżki w listopadzie, choć dla nas jest to scenariusz alternatywny.

Sytuacja na rynku pracy wspiera oczekiwania wzrostu konsumpcji gospodarstw domowych w 3Q br. Wysoka inflacja, ograniczone zaopatrzenie handlu detalicznego wraz z mniej sprzyjającą bazą odniesienia przemawia jednak za umiarkowaną prognozą wzrostu spożycia prywatnego w 3Q br. – o 2,9% r/r. Kolejne kwartały powinny jednak przynieść przyspieszenie wzrostu konsumpcji.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Tematy

rynek pracy kobiety na rynku pracy Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy instytucje rynku pracy zapotrzebowanie na rynku pracy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wiza na rynku pracy organizowanie rynku pracy uw pokolenia na rynku pracy segmentacja rynku pracy karta pobytu dostęp do rynku pracy osoby niepełnosprawne na rynku pracy analiza rynku pracy usługi rynku pracy test rynku pracy elementy rynku pracy aktywna polityka rynku pracy karta pobytu z dostępem do rynku pracy organizowanie rynku pracy pasywna polityka rynku pracy sytuacja kobiet na rynku pracy teoria poszukiwań na rynku pracy polityka rynku pracy równowaga na rynku pracy rynku pracy ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy 2020 zapotrzebowanie na rynku pracy 2019 nowa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy 2019 klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przeciętne zatrudnienie ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw 2018 przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw 2014 ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy 2019 ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy 2004 jak obliczyć przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty pfron jak obliczyć przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty pfron przeciętne zatrudnienie przeciętne zatrudnienie do zfśs pfron przeciętne zatrudnienie w osobach jak liczyć przeciętne zatrudnienie do pfron przeciętne zatrudnienie jak obliczyć przeciętne zatrudnienie do pfron przeciętne zatrudnienie kalkulator przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty przeciętne zatrudnienie pfron jak obliczyć przeciętne zatrudnienie do pfron jak obliczyć przeciętne zatrudnienie przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej jak wyliczyć przeciętne zatrudnienie przeciętne roczne zatrudnienie przeciętne miesięczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty przeciętne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty gus jak obliczyć przeciętne zatrudnienie w miesiącu jak obliczyć przeciętne roczne zatrudnienie przeciętne miesięczne zatrudnienie do pfron przeciętne zatrudnienie w sprawozdaniu finansowym jak liczyć przeciętne zatrudnienie przeciętne zatrudnienie jak się liczy przeciętne zatrudnienie w roku jak liczyć jak obliczyć przeciętne zatrudnienie do zfśs jak obliczyć przeciętne zatrudnienie gus przeciętne zatrudnienie do sprawozdania finansowego jak wyliczyć przeciętne zatrudnienie do gus przeciętne zatrudnienie dla gus przeciętne zatrudnienie październik 2018 gus przeciętne zatrudnienie co to w ciągu 3 lat przeciętne zatrudnienie jak wyliczyć przeciętne zatrudnienie do pfron w ciagu trzech lat przeciętne zatrudnienie
Reklama
Reklama