Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu nominalnie o 8.7%r/r wobec wzrostu o 9.8%r/r w czerwcu, co jest wynikiem nieco niższym do średnich oczekiwań rynkowych na poziomie 8.9%r/r. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w lipcu o 1.8%r/r wobec wzrostu o 2.8%r/r w czerwcu i konsensusu rynkowego wskazującego na wzrost o 2.0%r/r. Realny fundusz płac w sektorze przedsiębiorstw (po uwzględnieniu wskaźnika CPI) wzrósł o 5.4%r/r wobec wzrostu o 8.1%r/r w czerwcu.

Wnioski:

Zarówno dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, jak i zatrudnienia, wyhamowały w lipcu w porównaniu do odczytów z poprzednich dwóch miesięcy. Nie jest to jednak zaskoczeniem, gdyż w lipcu mniej korzystna była już zeszłoroczna baza odniesienia i należy pamiętać, że w nadchodzących miesiącach będzie ona także mało korzystna.

Z danych GUS wynika,

że rynek pracy w Polsce ma się ogólnie nieźle jak na pandemiczne wciąż warunki, ale zapewne tak patrzeć mogą na niego przede wszystkim pracownicy lub poszukujący pracy. Inaczej wygląda to po stronie pracodawców, którzy mierzą się i z problemem znalezienia odpowiednich pracowników (jak chociażby hotelarstwo czy gastronomia), i z rosnącymi oczekiwaniami płacowymi. To ostatnie jest niewątpliwie powiązane z przyspieszająca inflacją, sięgającą już 5.0%r/r. Inflacja „zjada” niestety istotna część wzrostu wynagrodzeń. W lipcu dynamika realna przeciętnego wynagrodzenia wyniosła już tylko 3.6%r/r wobec ponad 5.0%r/r w poprzednich trzech miesiącach.

Sytuacja na rynku pracy w kolejnych miesiącach,

o ile IV fala pandemii nie okaże się trudniejsza od poprzednich, nie powinna się pogarszać z punktu widzenia pracowników, natomiast zapewne będzie coraz większym wyzwaniem dla pracodawców. Temu aspektowi powinna się przyglądać szczegółowo RPP, gdyż coraz wyższe oczekiwania płacowe mogą przyczyniać się do utrwalania inflacji na wysokim poziomie. Będą też w dłuższej perspektywie hamować inwestycje i tym samym wzrost gospodarczy. Na razie nic nie wskazuje, aby w najbliższych miesiącach RPP rozpoczęła zacieśnianie polityki monetarnej, choć wydaje się że moment ten coraz bardziej się przybliża.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy