Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy 2019

Nowy tydzień rozpoczęły chińskie dane dotyczące między innymi niższego od oczekiwań tempa wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale. Nastroje pozostają mieszane, gdyż w obliczu utrzymujących się wzrostów cen ropy naftowej nadal dominują obawy stagflacyjne.

W tym tygodniu poznamy szereg informacji ze światowej gospodarki (szczególnie interesująco wypada piątek). Regionalnie zaś liczyć się będzie decyzja banku centralnego Węgier, który ponownie może podnieść stopy procentowe. Liczne dane będą też publikowane w krajowej gospodarce. We wtorek odbędzie się natomiast debata w Parlamencie Europejskim nt. sytuacji w Polsce w kontekście sporu o praworządność. Doniesienia medialne sugerują zbliżające się porozumienie UE – Polska w sprawie odblokowania funduszy z Krajowego Planu Odbudowy, co byłoby pozytywne dla złotego. Póki co kurs EUR/PLN fluktuuje nieco poniżej poziomu 4,57. Liczymy, iż w przypadku poprawy sentymentu inwestycyjnego notowania kierować się będą w stronę bariery 4,54.

Seria danych z krajowej gospodarki

Ten tydzień będzie obfitował w publikacje danych makro z krajowej gospodarki. We wtorek podane zostaną dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw, które powinny przynieść dalsze wyhamowanie dynamiki przeciętnego zatrudnienia, a także spowolnienie wzrostu płac. Sytuacja na rynku pracy stabilizuje się i wzrost popytu na pracę wyhamowuje, na co wpływ mogą mieć zaburzenia produkcji wywołane problemami z zaopatrzeniem i utrudniony dostęp do pracowników o odpowiednich kwalifikacjach. Dynamika płac nieznacznie wyhamuje we wrześniu, po jej wyraźnym przyspieszeniu w poprzednim miesiącu, jednak spadające bezrobocie i wysoka inflacja mogą wspierać narastanie presji płacowej w średnim okresie. W kolejnych dniach publikowane będą dane ze sfery realnej polskiej gospodarki (produkcja przemysłowa i budowlano-montażowa, a także sprzedaż detaliczna). Aktywność ekonomiczna osłabła względem poprzedniego miesiąca, na co wpływ miała m.in. mniej korzystny niż w sierpniu efekt kalendarza. Na wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej wpływ mogły mieć także zaburzenia w łańcuchach dostaw. Gospodarka wciąż utrzymuje się jednak na ścieżce wzrostu, choć dynamika PKB wyhamowuje po wyraźnym zrywie w 2Q, co było scenariuszem spodziewanym.

W tym tygodniu wstępne dane PMI m.in. dla strefy euro i USA

W piątek poznamy wstępne wyliczenia indeksów PMI dla strefy euro, a także dla Stanów Zjednoczonych w październiku. Oczekuje się spadku wskaźników dla przemysłu w obu gospodarkach, choć silniejszego dla Eurogrupy, która bardziej odczuwa skutki „wąskich gardeł” w światowym sektorze wytwórczym. W przypadku usług konsensus prognoz wskazuje na spadek indeksu dla strefy euro i niewielki wzrost dla Stanów Zjednoczonych. Indeksy PMI zarówno dla przemysłu jak i usług najpewniej utrzymają się jednak wyraźnie powyżej neutralnego poziomu 50,0 pkt wskazując na dalszy wzrost tych gospodarek, choć wolniejszy niż w poprzednich miesiącach.

Wykres tygodnia

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Inflacja CPI we wrześniu ponownie zaskoczyła w górę rosnąc do 5,9% r/r. Wzrosty cen mają szeroki zakres, a uwagę zwraca coraz większa kontrybucja bazowego komponentu inflacji towarów (+2,5% r/r). Wskazuje to, iż rosnące koszty produkcji w warunkach mocnej konsumpcji coraz silniej przerzucane są na ceny konsumentów. Inflacja w coraz większym stopniu ma charakter popytowy, a łagodna polityka pieniężna potęguje inflacyjne skutki ograniczeń podażowych.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy 2019