Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W krajach rozwiniętych już podwyżki - Norgesbank wychodzi z polityki „zerowych” stóp procentowych

|
selectedselectedselected
W krajach rozwiniętych już podwyżki - Norgesbank wychodzi z polityki „zerowych” stóp procentowych | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W czwartek, zgodnie z oczekiwaniami, Norgesbank podwyższył główną stopę procentową o 0,25 proc. Tym samym kraj wychodzi z polityki „zerowych” stóp procentowych. Norgesbank jest jednym z pierwszych banków centralnych krajów rozwiniętych, który podjął wyraźną decyzję o normalizacji polityki pieniężnej. Czy to nowy trend?

 

Dzień po konferencji szefa Fed Powell’a, która dla rynku brzmiała mniej jastrzębio,

aniżeli oczekiwano, Norgesbank nie pozostawił złudzeń odnośnie kierunku, w którym będzie zmierzać tamtejsza polityka pieniężna. Największa różnica w podejściu do polityki pieniężnej w Norwegii uwidoczniła się w wypowiedzi szefa banku Olsena. Przyznał on, że władze monetarne widzą wyraźną poprawę aktywności gospodarczej i choć inflacja znajduje się poniżej celu, to bank preferuje działać wcześniej tak, aby nie spóźnić się z reakcją na wzrost cen.

 

Retoryka jest diametralnie inna od tej obserwowanej w innych państwach G10,

które konsekwentnie podtrzymują przejściowy charakter wzrostu cen. Jednocześnie, chociażby w USA, widać pewne jastrzębie sygnały i choć Fed robi to mało konkretnie, to przygotowuje rynek pod rozpoczęcie zacieśniania monetarnego. Ten zdaje się być gotowy, bo konferencja, na której padły słowa o możliwości zakończenia QE w połowie 2022 roku (oznacza to, że najprawdopodobniej tapering rozpocznie się w tym roku), nie wywołała większej reakcji, a wręcz została odebrana nieco gołębio. Nawet jeśli Norgesbank jeszcze długo nie znajdzie naśladowców, to czwartkowa decyzja może być punktem zwrotnym w polityce pieniężnej, od którego na politykę pieniężną będziemy patrzeć bardziej jastrzębio.

Reklama

 

Dotychczas rozdźwięk w poczynaniach banków centralnych był domeną Europy Środkowo-Wschodniej

W czwartek złoty umacniał się względem głównych rywali, co było jednak efektem poprawy nastrojów na rynkach bazowych, a nie fundamentalnych zmian w podejściu władz monetarnych. W dalszym ciągu NBP pozostaje najbardziej gołębią instytucją w regionie, co zdecydowanie ciąży złotemu. Trudno uwierzyć, aby RPP, często zresztą przywołująca Fed, pozostawała najbardziej gołębią instytucją monetarną na świecie. Presja na Radę będzie rosła z każdym posiedzeniem, co może przekładać się pozytywnie na nastroje wokół złotego w średnim i długim terminie. W piątek złoty słabnie i w relacji do euro oscyluje wokół 4,6150. Notowania USD/PLN znajdują się w okolicy 3,9330. Kurs GBP/USD znajduje się na poziomie 5,3910.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


TMS Brokers null

TMS Brokers

TMS Brokers to działający od 1997 roku, pierwszy walutowy dom maklerski w Polsce. Oferta TMS umożliwia handel bez prowizji na indeksach, walutach, kryptowalutach i surowcach. Klienci mogą korzystać z dwóch platform transakcyjnych: autorskiej aplikacji mobilnej do tradingu TMS Brokers oraz MetaTrader 5, które umożliwiają dostęp do globalnych rynków z poziomu smartfona w dowolnym miejscu i czasie.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Tematy

Rada Polityki Pieniężnej posiedzenie rady polityki pieniężnej zerowe stopy procentowe zadania Rady Polityki Pieniężnej wiadomości rada polityki pieniężnej stopę procentową rada polityki pieniężnej zadania rada polityki pieniężnej posiedzenia rada polityki pieniężnej podniosła stopę procentową z 8 na 9 5 katedra polityki pieniężnej i rynków finansowychInformacje rada polityki pieniężnej na posiedzeniu w styczniu podniosła depozytową stopę rada polityki pieniężnej stopę procentową 2020 członkowie rady polityki pieniężnej funkcje rady polityki pieniężnej decyzja rady polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej 2020 rada polityki pieniężnej nbp rada polityki pieniężnej na posiedzeniu w styczniu podniosła depozytową stopę procentową narzędzia polityki pieniężnej strategie polityki pieniężnej instrumenty polityki pieniężnej banku centralnego instrumenty polityki pieniężnej nbp rodzaje polityki pieniężnej mechanizm transmisji polityki pieniężnej sprawozdanie z wykonania założeń polityki pieniężnej kanały transmisji polityki pieniężnej strategia polityki pieniężnej niestandardowe instrumenty polityki pieniężnej instrumenty polityki pieniężnej pdf niekonwencjonalne instrumenty polityki pieniężnej triada celów polityki pieniężnej katedra polityki pieniężnej i rynków finansowych uep narzędzia polityki pieniężnej banku centralnego mechanizm transmisji impulsów polityki pieniężnej istota polityki pieniężnej założenia polityki pieniężnej bezpośrednie instrumenty polityki pieniężnej skład rady polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej skład rada polityki pieniężnej 2018 polityka zerowych stóp procentowych norgesbank rada polityki pieniężnej posiedzenie przewodniczący rady polityki pieniężnej rada polityki pieniężnej na początku roku obniżyła depozytowa stopę procentową rodzaje polityki pieniężnej banku centralnego rada polityki pieniężnej wibor konferencja fed ostrowiec świętokrzyski konferencja fed 2016 o ktorej konferencja fed konferencja fed fed konferencja konferencja fed ostrowiec międzynarodowa konferencja metody fed
Reklama
Reklama