Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W centrum uwagi posiedzenie Fedu – czy dolar zyska jeżeli to będzie koniec cyklu? [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

|
selectedselectedselected
W centrum uwagi posiedzenie Fedu – czy dolar zyska jeżeli to będzie koniec cyklu? [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

US: Dziś o godz. 20:00 poznamy decyzję Fed co do polityki pieniężnej w Stanach Zjednoczonych. Po przerwie w czerwcu oczekiwany jest powrót do podwyżek stop proc. i podniesienie kosztu pieniądza o 25 pkt. baz. W rezultacie stopa funduszy federalnych wynosić będzie 5,25-5,50%, a górne ograniczenie przedziału osiągnie poziom najwyższy od 2001 r. Decyzja ta będzie zgodna z oczekiwaniami i nie powinna mieć istotnego wpływu na rynek. Kluczowa dla inwestorów będzie wymowa komunikatu i wskazania co do dalszych decyzji Fed.

 

 

W naszej ocenie wysoce prawdopodobne jest podkreślenie determinacji do walki z inflacją i utrzymanie jastrzębiej narracji, choć amerykańscy bankierzy centralni nie dadzą zapewne jasnej sugestii co do kolejnej podwyżki, wskazując kluczowe znaczenie napływających danych z gospodarki. Obecnie rynki wyceniają, iż lipcowa podwyżka stóp będzie ostatnią w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej i w przyszłym roku Fed rozpocznie łagodzenie warunków monetarnych.

Reklama

 

W centrum uwagi posiedzenie Fedu – czy dolar zyska jeżeli to będzie koniec cyklu? [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1W centrum uwagi posiedzenie Fedu – czy dolar zyska jeżeli to będzie koniec cyklu? [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec czerwca 5,0% wobec 5,1% w maju, a więc okazała się zgodna z oczekiwaniami. Za niewielki spadek odpowiadają czynniki sezonowe. Rynek pracy w Polsce pozostaje stabilny, co potwierdzały w ub. tygodniu także odczyty z sektora przedsiębiorstw. Nie oczekujemy większych zmian na krajowym rynku pracy w II poł. tego roku, w co wpisują się odczyty spodziewanego zatrudnienia raportowanego przez firmy w badaniach koniunktury. Na 2024 r. zakładamy natomiast tylko nieznaczny wzrost stopy bezrobocia do 5,4%.

PL: Zamówienia w krajowym przemyśle licząc w cenach bieżących były w czerwcu niższe niż przed rokiem o 5,1% po spadku o 8,6% r/r w maju. Dane te potwierdzają słabą, aczkolwiek stabilną koniunkturę w przemyśle. Jak wskazują badania koniunktury obraz ten w najbliższych miesiącach nie powinien ulegać zmianom.

PL: Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego w Polsce w 2023 r. do 1,2% z 0,3% zakładanego na wiosnę. Oczekiwania te nie odbiegają istotnie od naszej prognozy (0,9%).

Reklama

GE: Indeks instytutu Ifo, tj. wskaźnik najbardziej kompleksowo odzwierciedlający koniunkturę w Niemczech, obniżył się w lipcu do 87,3 pkt z 88,6 pkt miesiąc wcześniej, a więc bardziej niż oczekiwano. Jest to najniższa wartość indeksu w tym roku. Wskazuje on, że gospodarka Niemiec znajduje się w trendzie spadku aktywności. Kraj ten odczuwa wpływ wysokiej inflacji i stóp procentowych oraz niższego popytu z krajów rozwijających się (w tym z Chin). Do tego dokładają się problemy strukturalne w branży motoryzacyjnej i zmiana polityki energetycznej po rosyjskiej agresji na Ukrainę. Według opublikowanej wczoraj aktualizacji prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB w Niemczech w 2023 r. ma spaść o 0,3%.

HU: Narodowy Bank Węgier zgodnie z oczekiwaniami utrzymał podstawową stopę procentową na poziomie 13,00% obniżając natomiast 1-dniową stopę depozytową do 15,00%, tj. o 1 pkt proc. Bank Centralny Węgier kontynuuje powolną normalizację polityki monetarnej wraz z obniżającą się inflacją, mocniejszym kursem walutowym i lepszą sytuacją w obrotach bieżących z zagranicą.

US: Indeks nastrojów konsumenckich w Stanach Zjednoczonych wg. Conference Board wzrósł do 117 pkt z 110,1 pkt miesiąc wcześniej, tj. do najwyższej wartości od 2 lat.

 

W centrum uwagi posiedzenie Fedu – czy dolar zyska jeżeli to będzie koniec cyklu? [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2W centrum uwagi posiedzenie Fedu – czy dolar zyska jeżeli to będzie koniec cyklu? [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Reklama

Bez wątpienia dzisiejszą sesję zdominuje oczekiwanie na wynik posiedzenia Rezerwy Federalnej. W naszej ocenie amerykańscy bankierzy centralni powtórzą determinację do walki z inflacją i nie przekreślą szans na podwyżkę stóp procentowych także we wrześniu uzależniając ją od napływających danych. W takim scenariuszu dolar może nieco zyskać, gdyż rynek oczekuje zakończenia cyklu zacieśniania monetarnego już dziś i dość sprawnego przejścia do cięć stóp procentowych (przełom 1Q i 2Q 2024). Złoty pozostaje mało zmienny i skupiony wokół poziomu 4,4330. Niewykluczone, iż wzorem wczorajszej sesji raz jeszcze kurs EUR/PLN spróbuje zejścia w okolice 4,4230.

Zobacz także: Wszystkie oczy skierowane na USA. Fed zaskoczy inwestorów?

 

 

W centrum uwagi posiedzenie Fedu – czy dolar zyska jeżeli to będzie koniec cyklu? [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3W centrum uwagi posiedzenie Fedu – czy dolar zyska jeżeli to będzie koniec cyklu? [kursy walut dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama