Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Uśredniasz stratę? Wyzerujesz depozyt

|
selectedselectedselected
Uśredniasz stratę? Wyzerujesz depozyt | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dlaczego strategia uśrednianie pozycji stratnych niesie ze sobą tak duże zagrożenie i czemu zawdzięcza swoją popularność? Przyjrzyjmy się temu zjawisku bliżej. Uśrednianie pozycji stratnych w polskim środowisku traderskim często potocznie nazywane jest GRIDEM (na potrzeby tego artykułu pojęcia te będą używane zamiennie).

Czym jest GRID?

GRID to inaczej siatka zleceń zarówno BUY (pozycje długie) jak i SELL (pozycje krótkie). Według mojej oceny posiadanie minimum trzech zleceń, na łącznej średnioważonej stracie, jest już niebezpieczne dla rachunku. Oczywiście bardzo dużo zależy od tego gdzie aktualnie znajduje się cena oraz po jakich cenach zawierane były transakcje.

Rynek Forex jest rynkiem lewarowanym. To powoduje, że stosowanie strategii opartej o tzw. GRID jest jeszcze bardziej niebezpieczne. Rozważmy przykład. Jeśli mamy pozycje BUY na parze GBP/USD zawierane po cenach: 1.2600 (pierwsza pozycja), 1.2400 (druga pozycja) i 1.2200 (trzecia pozycja), a aktualna cena wynosi 1.21 to właśnie mamy do czynienia z GRIDem. Średnia cena zakupu wynosi 1.24. Nasz średni wynik na pozycji to minus 300 pipsów. Tego typu piramida przynosi stratę na poziomie 900 pipsów.

Proste wyjaśnienie GRIDu

Jeżeli po raz trzeci decydujesz się na otwarcie pozycji długiej, przy spadającym rynku, z nadzieją, że trend się odwróci, to już zaczynasz uśredniać stratę. Chęć odkucia się i powiększania pozycji po lepszej cenie, a także tzw. akumulacja w strefie to podstawowe rodzaje uśredniania straty.

Reklama

usredniasz strate wyzerujesz depozyt grafika numer 1usredniasz strate wyzerujesz depozyt grafika numer 1

Dlaczego GRID jest tak popularny?

Popularność GRIDu wynika z łatwości jego promowania. Rynek, w szczególności waluty, przez około 80% czasu, utrzymuje się w konsolidacji. W takim okresie strategie oparte o uśrednianie ceny przynoszą pozytywne rezultaty. Problem zaczyna się wtedy, gdy na rynku pojawia się dłuższy trend wzrostowy lub spadkowy. Uśrednianie pozycji stratnych to z punktu widzenia psychologii najłatwiejszy sposób na szybką i chwilową gratyfikację. W szczególności gdy transakcji dokonujemy na niskich interwałach. Należy dodać, że największym beneficjentem takiej strategii jest broker, działający w modelu Market Maker.

To on zarobi na stratach takiego inwestora.

Strategie z uśrednianiem straty opierają się na ucinaniu zysków, natomiast to stratom pozwala się rosnąć. Konta, na których księgujemy małe zyski z udanego uśredniania, przy jednoczesnym utrzymywaniu pozycji stratnych z nieudanych piramid, na pierwszy rzut oka, dla laika, wyglądają bardzo dobrze. Linia kapitału jest wznosząca, bardzo często cechuje ją duża regularność. Problem zaczyna być widoczny dopiero wtedy gdy zamiast na linię kapitału (z uwzględnieniem zaksięgowanych pozycji) spojrzymy na linię salda operacyjnego. Niestety często nie jest ona udostępniana. Spotkać się można również z argumentacją, że te pozycje nie są jeszcze zaksięgowane, dlatego nie są brane pod uwagę. Taka argumentacja jest zupełnie bezzasadna.

Wykres 1. Kiedy uśrednianie pozycji stratnych przynosi korzyści, a kiedy powoduje zerowanie depozytu. Wykres GBP/USD. Korekta F5 to ruch wychodzący powyżej połowy ruchu mierzonego. Wykres 1. Kiedy uśrednianie pozycji stratnych przynosi korzyści, a kiedy powoduje zerowanie depozytu. Wykres GBP/USD. Korekta F5 to ruch wychodzący powyżej połowy ruchu mierzonego.

Nałóg uśredniania pozycji stratnych

Niestety bardzo często rozpoczęcie procesu uśredniania stanowi początek w czyszczeniu kolejnych kont. Takich przypadków nie brakuje. Tak jak wspomniałem wcześniej, wynika to głównie z psychologicznych mechanizmów. Osoba pomimo tego, że jej saldo rejestru operacyjnego topnieje, czuje się dobrze w związku z zamykaniem niedużych pozycji zyskownych. Niestety o tym, że handel nie zawsze jest przyjemny świadczy tzw. krzywa satysfakcji (więcej o tym możesz przeczytać w artykule z wydania 16. Do zarabiania jeden krok).

Jak w krótkim czasie stracić 50% kapitału?

Reklama

Przykładów dokonywania transakcji niezgodnych z dominującym trendem jest mnóstwo. Przyjrzyjmy się sytuacji uśredniania straty na instrumencie NZDCAD.

W miarę jak rozwijał się trend wzrostowy dokładane były kolejne pozycje krótkie. Wyjściowy plan zakładał szybkie wyjście z pozycji. W końcu w przypadku par walutowych mamy najczęściej do czynienia z tendencją boczną.

Wykres 2. Uśrednianie pozycji stratnych na instrumencie NZD/CADWykres 2. Uśrednianie pozycji stratnych na instrumencie NZD/CAD

Wyjściowy plan oczywiście zakładał wyjście z inwestycji z zyskiem. W miarę jednak rozwoju trendu strata na rachunku dynamicznie rosła. Doszło do momentu, w którym do wyjścia na plus z całej piramidy potrzebny był ruch na 210 pipsów, natomiast do wyczyszczenia rachunku brakowało zaledwie 150 pipsów. Pozycje ostatecznie zostały zamknięte z efektem 50% obsunięcia kapitału.

Uśrednianie straty szczególnie widoczne jest na różnych grupach sygnałowych

Historia kolejnego przedstawionego przeze mnie GRIDu jest bardziej bolesna, bo dotyka zdecydowanie większej liczby osób. Wyjściowa strata na poziomie -12% przerodziła się w wyczyszczenie rachunku. Dlaczego tak się stało? Powodem są pieniądze.

Reklama

Wykres 3. Przykład uśredniania pozycji stratnych na popularnej grupie sygnałowejWykres 3. Przykład uśredniania pozycji stratnych na popularnej grupie sygnałowej

Autorzy sygnałów byli umówieni z klientami, że po wygenerowaniu zysku na poziomie +20% otrzymają 25% z wygenerowanego zysku. Presja na wynik była olbrzymia. Tym bardziej, że pierwsze inwestycje okazały się nietrafione. W momencie gdy rachunek wykazywał -12% podjęte zostało olbrzymie ryzyka. Łącznie otwarte zostały 4 pozycje po 0,68 lota na jednym instrumencie, zgodnie z uśrednianiem pozycji stratnych. Dodatkowo pozycje były zwiększane. Statystyka pokazuje, że średnio po 3- miesiącach konto, na którym wykorzystywany jest GRID, jest zerowane.

Podsumowanie

Przestrzegam przed GRIDem każdego kto handluje na rynku lewarowanym. Zawsze po okresie konsolidacji przychodzi trend i czyści konto, na którym odbywa się uśrednianie pozycji stratnych. W krótkim terminie można zarobić na GRIDzie, ale należy wycofywać zyski systematycznie, aby w momencie pojawienia się silnej tendencji stracić tylko część wypracowanych środków.

Grafika 1 i 2. Przykłady rozmów na temat uśredniania pozycji stratnych. Na facebookowej grupie Grupa Traderów założony został specjalny wątek piętnujący uśrednianie pozycji stratnych. Grafika 1 i 2. Przykłady rozmów na temat uśredniania pozycji stratnych. Na facebookowej grupie Grupa Traderów założony został specjalny wątek piętnujący uśrednianie pozycji stratnych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Paweł Szwajcar FX

Paweł Szwajcar FX

Trader, spekulant i inwestor z ponad 10 letnim doświadczeniem w handlu całą paletą instrumentów finansowych od akcji poprzez futures, kontrakty CFD/FX, opcje, crypto i inne.


Reklama
Reklama