Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Umocnienie kursu dolara. Euro blisko 4,55 PLN. Złoty słabszy, rynek podszedł „z rezerwą” do chińskiego PMI

|
selectedselectedselected
Umocnienie kursu dolara. Euro blisko 4,55 PLN. Złoty słabszy, rynek podszedł „z rezerwą” do chińskiego PMI
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie lekkiej presji podażowej na PLN wraz z utrzymaniem mocniejszego dolara. Wydarzeniem poranka jest wskazanie PMI z Chi. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5478 zł wynosi kurs euro EUR/PLN, 4,1331 złotego kurs dolara USD/PLN, 4,3012 zł kurs franka CHF/PLN oraz 5,0927 złotego kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,739% w przypadku obligacji 10-letnich.

Umocnienie kursu dolara

Początek tygodnia na rynku FX przyniósł lekkie umocnienie dolara, co rzutowało na wyceny walut EM. Z drugiej strony wydaje się, iż globalne rynki złapały lokalne punkty równowagi, pomimo dalszej zniżki cen ropy. Sesja w USA zakończyła się zwyżkami (blisko +4%) indeksów, a również Azja, w większości, świeci na zielono. Dużym wydarzeniem jest publikacja oficjalnych danych (wg CFLP) dot. PMI za marzec. Teoretycznie wskazanie wyniosło zaskakujące 52 pkt. wobec oczekiwanych 45 pkt. jednak rynek wykazuje wstrzemięźliwość w optymizmie zakładając, że tamtejsza gospodarka i tak kurczyła się w I kw. br. Globalnie należy mieć świadomość, iż publikacje makro za marzec-kwiecień dla Polski, Strefy Euro czy USA mogą wynieść jedne z najsłabszym wskazań w historii (z uwagi na lockdown). Trudno w takim środowisku oczekiwać przepływów kapitału w kierunku PLN czy innych walut z koszyka CEE. Lokalnie warto wspomnieć, iż NBP sprzedał wczoraj bony skarbowe za 3 mld (+ ok. 0,5 mld na aukcji dodatkowej) przy popycie ponad 8 mld. GUS poinformował, iż zawiesza publikacje wskazania szybkiego szacunku inflacji (flash CPI), która zwyczajowo poprzedzała docelowy odczyt inflacji konsumenckiej. Powodem jest stan epidemii oraz trudności w zbieraniu danych statystycznych.

Dane makroekonomiczne

W trakcie dzisiejszej sesji MF poda plan podaży długu na II kw. br. Ponadto poznamy dane dot. bilansu obrotów bieżących za IV kw. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się odczytom inflacyjnym (HICP) za marzec dla Strefy Euro.

Z rynkowego punktu widzenia pary x/PLN kierują się ponownie na północ – USD/PLN testuje 4,13 PLN, pozostając jednak w sporej odległości od niedawnego szczytu w rejonie 4,3 PLN. Sytuacja na PLN wydaje się być stabilna, jednak trudno wskazać na czynniki, aktualnie, sprzyjające umocnieniu złotego.

 

Reklama

 

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Konrad Ryczko

Konrad Ryczko

Makler Papierów Wartościowych, Wydział Analiz Rynkowych, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.


Reklama
Reklama