Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Udany dzień na kursie złotego (PLN). Polska waluta korzysta na słabości sąsiadów

|
selectedselectedselected

Krajowy dług sukcesywnie tracił na wartości podczas poniedziałkowych notowań. Zmiany nie były silne, ale doszło zarówno do rozszerzenia marży ASW na 10Y (ok 3 pb. do 67 pb.), jak i zwiększenia spreadu między 10-letnimi papierami Polski i Czech (o 6 pb. do 183 pb.). Ostatecznie krajowa krzywa przesunęła się w ruchu wystramiającym o 0, +6 oraz +7 pb. do odpowiednio 5,04% (2Y), 5,31% (5Y) oraz 5,52% (10Y).

Udany dzień na kursie złotego (PLN). Polska waluta korzysta na słabości sąsiadów
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tle Ministerstwo Finansów podało, że zaoferuje do sprzedaży 21 lutego obligacje o łącznej wartości 5-8 mld zł serii OK0426, WS0429, WZ1129, DS1030 i DS1033. Dziś rano ukazał się natomiast obszerny wywiad z szefem resortu finansów Andrzejem Domańskim (tutaj). Powiedział on m.in., że obecnie sfinansowane jest ok. 40% tegorocznych potrzeb pożyczkowych, a do końca I kw. będzie to połowa. "Nie planuję nowelizacji ustawy budżetowej. Jeśli chodzi o wpływy z VAT, podejmiemy kolejne działania uszczelniające system podatkowy, o których będzie mówił szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda” - mówił w wywiadzie dla Business Insider minister finansów.

Nie spodziewamy się dalszego osłabienia krajowego długu. Dane z krajowej gospodarki powinny być neutralne dla SPW, a stabilizacji rodzimych obligacji powinny również sprzyjać ograniczone impulsy z bazowego FI. Oczekujemy utrzymania się dochodowości 10-letnich papierów blisko poziomu 5,50%.

 

Cięcie koszty kredytu w Chinach bez wpływ na FX

Poniedziałkowe notowania na EURUSD były spokojne. Para wahała się w przedziale 1,0760-90, a zamknięcie wypadło blisko wartości z końca ub. tyg. (1,0780). Obniżenie kosztów finansowania nieruchomości w Chinach (szczegóły w części FI) nie wpłynęło na wycenę euro do dolara. Przy pustym kalendarzu makro i braku zaplanowanych na kolejne godziny wypowiedzi przedstawicieli banków centralnych oczekujemy niskiej zmienności na EURUSD i handlu w pobliżu bieżących notowań.

 

Zobacz także: Stos danych z polskiej gospodarki! MF sfinansuje połowę potrzeb pożyczkowych

Reklama

 

Złoty korzysta ze słabości walut regionu

Za nami dobra sesja dla krajowej waluty. EURPLN w pierwszej części europejskich notowań rozpoczął marsz na południe i zakończył notowania spadkiem o 0,3% do 4,3250. Złoty nada korzysta ze słabej koniunktury państw regionu (Czechy, Węgry) i utrzymujących się oczekiwań na agresywne łagodzenie polityki pieniężnej w CEE (w przypadku CNB o ok 300 pb. na przestrzeni 12 miesięcy). W rezultacie czeska korona jest najtańsza do złotego od ponad 3 lat, a notowania forinta wahają się blisko historycznych minimów w relacji do polskiej waluty.

W kolejnych godzinach oczekujemy utrzymania się dobrych nastrojów na złotym i wyceny EURPLN w przedziale 4,31-4,34.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BGK - analizy ekonomiczne

BGK - analizy ekonomiczne

Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


Reklama
Reklama