Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na rynkach 8 marca – czy negocjacje coś zmienią? W oczekiwaniu na decyzję RPP

|
selectedselectedselected
Sytuacja na rynkach 8 marca – czy negocjacje coś zmienią? W oczekiwaniu na decyzję RPP | FXMAG INWESTOR
Sytuacja na rynkach 8 marca
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O ile poniedziałkowy wieczór był jeszcze nerwowy dla Wall Street, która została przeceniona za sprawą obaw dotyczących spowolnienia globalnego wzrostu gospodarczego za sprawą astronomicznych wzrostów cen surowców będących pokłosiem kryzysu militarnego na Ukrainie, o tyle waluty CEE3 nie pogłębiły już swoich minimów osiągniętych po południu, a globalny koszyk dolara nie ustanowił nowego szczytu. Wczoraj po południu rynki żyły spekulacjami dotyczącymi tego, że Rosjanie chcą rozmawiać o zakończeniu wojny, choć (na razie?) na własnych warunkach. 

To może dawać pole do wypracowania jakiegoś kompromisu, chociaż zanim do tego dojdzie może nas czekać cała seria negocjacji. Na razie rozmowy wiele nie wniosły poza tym, że Rosja może zgodzić się na korytarze humanitarne, chociaż szanse mogą dawać negocjacje przy wsparciu państw trzecich, jak np. Turcji (to już w najbliższy czwartek), czy też Izraela (nie jest to wykluczone, gdyż dyplomacja tego kraju jest ostatnio mocno zaangażowana w rozładowanie konfliktu).

Otwartym tematem pozostaje kwestia dalszych sankcji nakładanych na Rosję

USA są za zablokowaniem możliwości eksportu gazu i ropy, ale tu nie ma pełnej zgody w krajach zachodniej Europy. Niemniej Financial Times spekuluje o możliwości ograniczenia importu rosyjskiego gazu o ponad 60 proc. 

Tak czy inaczej rynki próbują dzisiaj żyć nadzieją,

co do jakiegoś przesilenia w trwającym już blisko 2 tygodnie konflikcie na Ukrainie. Pojawiają się też głosy o konieczności wypracowania konkretnych działań ze strony decydentów i banków centralnych, aby zamortyzować wpływ „cenowego szoku surowcowego” na globalną gospodarkę. To jednak może nie być łatwe, jeżeli bankierzy będą skoncentrowani na walce z inflacją (co notabene jest słusznym podejściem).

Dzisiaj dolar próbuje odreagowywać swoje wcześniejsze zwyżki w relacjach do wielu walut

Najlepiej radzi sobie nasz region CEE3, który był ostatnio mocno poszkodowany – uwagę przyciągnie dzisiaj decyzja RPP nt. stóp procentowych (czy będzie solidna podwyżka?). W przestrzeni G-10 najlepiej radzi sobie euro – EURUSD powrócił do 1,09 – chociaż wiele będzie zależeć od postawy Europejskiego Banku Centralnego w czwartek (wspólnej walucie pomógłby „jastrzębi” przekaz dotyczący zakończenia skupu aktywów do jesieni).

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama