Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na rynkach 24 listopada - cena eurodolara (EURUSD) cofnęła się w okolice 1,04$

|
selectedselectedselected
Sytuacja na rynkach 24 listopada - cena eurodolara (EURUSD) cofnęła się w okolice 1,04$ | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Czwartkowy ranek przyniósł kontynuację przeceny dolara na szerokim rynku ze środowego popołudnia i wieczora, ale i jednocześnie widać sygnały jej wyhamowania. Wczoraj amerykańską walutę przeceniły słabsze szacunki indeksu PMI dla przemysłu, które wywołały obawy, co do szybszego od spodziewanego spowolnienia amerykańskiej gospodarki (stąd też rynki będą z większą uwagą przyglądać się odczytom ISM i danymi Departamentu Pracy zaplanowanym na przyszły tydzień), ale i też zapiski z posiedzenia FED. Chociaż w tym ostatnim przypadku można raczej potraktować to jako wymówkę, gdyż minutki z posiedzenia Rezerwy z 2 listopada nie wniosły nic ponad to, czego rynek by nie wiedział - podwyżka o 50 punktów baz. w grudniu jest wyceniana od dawna. Znacznie ważniejsze będzie to, jakie prognozy makro zaprezentuje FED 14 grudnia i czy potwierdzą one oczekiwania rynku, co do sufitu dla stóp procentowych w przyszłym roku na poziomie 5,00-5,25 proc.

Dzisiaj rynek będzie "ospały", gdyż w USA mamy obchody Święta Dziękczynienia. Niewykluczone, że uwaga inwestorów znów przesunie się na Chiny, gdzie sytuacja pandemiczna jest krytyczna i władze najpewniej zdecydują się przywrócić masowe lockdowny. Ich negatywny wpływ na tamtejszą gospodarkę może być częściowo zamortyzowany przez możliwą obniżkę stopy rezerw obowiązkowych dla banków, o czym spekuluje dzisiaj agencja Bloomberg.

Rano dostaliśmy informacje ze Szwecji o podwyżce stóp przez tamtejszy Riksbank o 75 punktów bazowych do 2,50 proc. co było zgodne z oczekiwaniami. To nieznacznie wsparło notowania SEK, ale najsilniejszy w zestawieniach z dolarem jest dzisiaj JPY, który jest dość wrażliwy na spekulacje wokół polityki FED. Względnie stabilne są dzisiaj euro i funt. W przypadku wspólnej waluty uwagę przyciągną dzisiaj publikowane zapiski z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego, chociaż wyceniana przez rynki podwyżka stóp o 50 p.b. w połowie grudnia, wydaje się być rozsądnym kompromisem pomiędzy oczekiwaniami "jastrzębi" i "gołębi". W przestrzeni G-10 gorzej wypadają dzisiaj CHF i CAD.

 

Reklama

 

EURUSD - zapiski ECB nie pomogą euro?

Notowania EURUSD cofnęły się w okolice 1,04 po tym jak dzienne maksimum wypadło w okolicach 1,0448. Brak inwestorów z USA może podbijać chęć do realizacji zysków już na sesji europejskiej. Dolar jest słabszy po ostatnich informacjach (PMI i zapiski FED), ale warto mieć na uwadze fakt, że wpływ na sentyment do końca tygodnia mogą mieć też pandemiczne doniesienia z Chin. Dzisiaj w kalendarzu mamy jeszcze publikację zapisków z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (godz. 13:30), ale nie wydaje się, aby miały one znaczenie w kontekście oczekiwań wobec tego, co zobaczymy na posiedzeniu 15 grudnia (podwyżka o 50 p.b. wydaje się być sensownym konsensusem). Opublikowane o godz. 10:00 dane Ifo z Niemiec za listopad wypadły lepiej potwierdzając wcześniejsze sygnały z indeksów PMI. 

Sytuacja na rynkach 24 listopada - rynek w Dniu Dziękczynienia - 1Sytuacja na rynkach 24 listopada - rynek w Dniu Dziękczynienia - 1

Wykres dzienny EURUSD

 

Reklama

Technicznie widać próbę rozrysowania koncepcji podwójnego szczytu. Niska aktywność rynku w dalszej części dnia, może jednak nie pomagać w jej wiarygodności. Wsparcia (w przypadku zejścia poniżej 1,04), to okolice 1,0360.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama