Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na rynkach 22 marca - amerykański dolar łapie wiatr w żagle - kolejne mocne argumenty za umocnieniem USD!

|
selectedselectedselected
Sytuacja na rynkach 22 marca - amerykański dolar łapie wiatr w żagle - kolejne mocne argumenty za umocnieniem USD! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Trend na dolarze uległ dzisiaj zmianie, co należy wiązać z wczorajszym wystąpieniem szefa FED dla stowarzyszenia ekonomistów. Jerome Powell nieoczekiwanie wykorzystał to jako okazję, aby dać do zrozumienia, jak dużym problemem jest teraz zbyt wysoka inflacja i bank centralny to dostrzega. Na tyle, że możliwa jest o podwyżka stóp w wysokości 50 p.b. na najbliższym posiedzeniu i kolejnych, jeżeli zajdzie taka potrzeba. 

Biorąc pod uwagę przekaz, jaki pojawił się po posiedzeniu FOMC w zeszłym tygodniu jest to pewne „jastrzębie” zaskoczenie. W efekcie swoje oczekiwania zaczynają już zmieniać największe banki komercyjne – Goldman Sachs widzi teraz dwa ruchy po 50 p.b., choć w II półroczu 2022 pozostaje przy podwyżkach o 25 p.b. To może być mocny argument za umocnieniem dolara w najbliższych tygodniach, o ile na bardziej „jastrzębią” retorykę nie przejdą pozostali decydenci w bankach centralnych.

 

Argumenty za mocnym dolarem może stwarzać też sytuacja geopolityczna 

– Rosja zagroziła zerwaniem stosunków dyplomatycznych z USA, a zapowiedziana na koniec tygodnia wizyta Joe Bidena na szczycie NATO najpewniej przyniesie decyzje o zdecydowanym wzmocnieniu wschodniej flanki sojuszu. Jednocześnie Biały Dom daje nadal do zrozumienia, że Rosja może w konflikcie na Ukrainie użyć zakazanej broni chemicznej, lub biologicznej. Taki ruch mógłby być pretekstem do wprowadzenia całkowitej izolacji gospodarczej Rosji, co jednak negatywnie wpłynęłoby na globalny wzrost gospodarczy, choć największe koszty poniosłaby europejska gospodarka (stąd też możliwa większa presja na euro, ale i też waluty naszego regionu).

Reklama

 

 

Dzisiaj w gronie najsłabszych walut w gronie G-10 jest jen

– notowania USDJPY naruszyły barierę 120 – co ma związek z wyraźnym wzrostem rentowności amerykańskich obligacji po wczorajszej wypowiedzi Powella. Słabo zachowują się też korona norweska i euro. Silne pozostają waluty Antypodów, oraz korona szwedzka. Dzisiaj w kalendarzu mamy szereg wystąpień członków FED i to one będą kluczowe w kontekście tego, co zapowiedział Powell. Im bardziej rynek utwierdzi się w tym, że FED będzie zdeterminowany walczyć z inflacją, tym lepiej dla dolara, ale gorzej dla ryzykownych walut.

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama
Reklama