Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sytuacja na rynkach 14 października – kurs dolara nieprzerwanie pnie się w górę

|
selectedselectedselected
Sytuacja na rynkach 14 października – kurs dolara nieprzerwanie pnie się w górę | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych – w tym na rynkach walut – cechowała się wyjątkowo dużą zmiennością notowań. Dużo chaosu na rynku pojawiło się po publikacji danych dotyczących inflacji w USA. Wyższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI za wrzesień (8,2% rdr przy oczekiwanych 8,1% rdr) wywołał intuicyjną pierwszą reakcję inwestorów: zwyżkę wartości amerykańskiego dolara. Jednak ten stan nie trwał długo. Już godzinę później dolar zaczął równie dynamicznie zniżkować i ostatecznie zakończył sesję na sporym minusie. Dzisiaj indeks dolara porusza się w konsolidacji w okolicach wczorajszego zamknięcia (ok. 112,50 pkt.).

 

Na fali nastawienia risk-on w górę pięły się wczoraj notowania eurodolara, które obecnie oscylują w rejonie 0,9760-0,9770, jak również notowania GBP/USD, który wczoraj dotarł do poziomu 1,13. Na rynku funta pojawiło się więcej optymizmu po tym, jak pojawiły się spekulacje, że brytyjska premier, Liz Truss, jednak jest skłonna zrewidować niektóre postanowienia kontrowersyjnego planu gospodarczego, który trzy tygodnie temu wywołał spore zamieszanie na rynku funta. W kontekście brytyjskiej waluty, nadal na rynku panuje niepewność dotycząca dalszych działań BoE – a dokładniej tego, czy bank wycofa się dzisiaj z programu skupu obligacji.

 

Reklama

Dolar pozostaje silny względem kluczowych walut azjatyckich. Kurs USD/JPY nieprzerwanie pnie się w górę, a notowania chińskiego juana w relacji do dolara zwyżkują do okolic tegorocznych maksimów, czyli rejonu 7,20. Wsparciem dla juana pozostają wysiłki władz Chin dotyczące stabilizacji notowań lokalnej waluty przed spotkaniem KPCh w niedzielę i prawdopodobnym wyborem Xi Jinpinga na prezydenta po raz trzeci z rzędu.

 

 

OKIEM ANALITYKA – BoE, Fed i BoJ w centrum uwagi

Wczorajszy odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych zatrząsnął rynkami i rozbudził spekulacje dotyczące dalszych działań Rezerwy Federalnej. Przez najbliższe pół miesiąca będzie to kluczowy temat wpływający na wycenę dolara. Wyższa od oczekiwań inflacja wskazuje na możliwość kolejnej podwyżki stóp procentowych w USA aż o 75 punktów bazowych – decyzja dotycząca stóp proc. ma zapaść 2 listopada. Wcześniej, bo 27 października, poznamy wstępny odczyt dynamiki PKB w USA za październik, co także może wpływać na oczekiwania związane z działaniami Fed.

Reklama

Tymczasem w krótkoterminowej perspektywie oczy inwestorów zwrócone są na dwa inne banki centralne

Po pierwsze, ważą się losy ratunkowego skupu obligacji w Wielkiej Brytanii. Program ten wprowadził na rynek trochę spokoju po wcześniejszym ogłoszeniu kontrowersyjnego planu gospodarczego przez brytyjski rząd oraz groźbie niewypłacalności funduszy emerytalnych. Jednak skup ma się kończyć już dziś – a po rynku krążą nieoficjalne spekulacje, czy nie zostanie on przedłużony.

Po drugie, coraz bardziej prawdopodobna wydaje się interwencja BoJ na rynku walutowym. Japoński bank centralny interweniował już 22 września, próbując wesprzeć wartość jena – ale nie wystarczyło to na długo. Notowania USD/JPY poruszają się bowiem ponad poziomem 147 pkt. i blisko wieloletnich maksimów z 1998 roku. Obecnie notowania tej pary walutowej znajdują się już także blisko psychologicznej bariery 150, więc tym bardziej BoJ może być zmotywowany do obrony tego poziomu.

 

Nota prawna DM BOŚ

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama
Reklama