Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadki na kursie dolara do funta (GBP/USD). Odbicie w Europie pomimo chaosu na giełdach w Chinach

|
selectedselectedselected
Spadki na kursie dolara do funta (GBP/USD). Odbicie w Europie pomimo chaosu na giełdach w Chinach
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obawy związane z koronawirusem wzrosły w zeszłym tygodniu wraz ze wzrostem liczby ofiar śmiertelnych i potwierdzonych infekcji. W zeszłym tygodniu Światowa Organizacja Zdrowia określiła sytuację globalnym kryzysem, podczas gdy jeszcze tydzień wcześniej uspokajała, że nie jest ona jeszcze tak groźna. Zdecydowana większość przypadków ma miejsce w Chinach, ale wirus rozprzestrzenił się na co najmniej 17 innych krajów.

USA ogłosiły, że jest to stan wyjątkowy.

W ubiegłym tygodniu potwierdzono, że dwie osoby w Wielkiej Brytanii wykazały pozytywny wynik testu na koronawirusa. Chiny, druga co do wielkości gospodarka na świecie, znajduje się w centrum kryzysu. W zeszłym tygodniu inwestorzy porzucali giełdy, obawiając się, że aktualna sytuacja wpłynie na chińską gospodarkę. Chiny są głównym importerem towarów takich jak miedź i ropa - oba te rynki poniosły ostatnio duże straty.

W nocy rynki akcji w Chinach kontynentalnych otworzyły się ponownie po święcie Księżycowego Nowego Roku. Chińskie akcje gwałtownie spadły na początku sesji. Szanghajski kompozyt spadł o ponad 7,5%. Ludowy Bank Chin zainterweniował w celu ustabilizowania sytuacji, wstrzykując płynność o wartości 173 miliardów dolarów. Kursy znajdują się powyżej dołków z sesji. Pomimo chaosu w Chinach kontynentalnych, rynek w Hongkongu zanotował wzrosty. Raport Caixin dotyczący chińskiej produkcji wykazał odczyt na poziomie 51,1, podczas gdy ekonomiści oczekiwali 51,3. Poprzednia publikacja wyniosła 51,5.

Rynki akcji notowały w ubiegłym tygodniu powszechną wyprzedaż, ponieważ branża wydobywcza, energetyczna, producenci samochodów, handel detaliczny, a także sektor turystyczny traciły na wartości. Inwestorzy obawiają się, że koronawirus spowoduje zmniejszenie popytu na minerały, pojazdy oraz luksusowe marki zachodnie. Turystyka w Chinach prawdopodobnie zostanie ograniczona, ponieważ wiele linii lotniczych zawiesiło loty do tego kraju. W piątek FTSE 100 spadł do najniższego poziomu od siedmiu tygodni, DAX spadł do poziomu ostatnio obserwowanego na początku stycznia, a Dow Jones zamknął się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej. Strategia redukcji ryzyka spowodowała skokowy popyt na złoto, a metal osiągnął poziom ostatnio widziany trzy tygodnie temu.

W ubiegłym tygodniu Rezerwa Federalna utrzymała stopy procentowe, wypełniając prognozy.

Amerykański bank centralny wydaje się być zadowolony z tego, że na razie wstrzymuje politykę pieniężną. Ostatnie odczyty podstawowego PCE, który jest preferowaną przez Fed miarą inflacji, utrzymały się na stałym poziomie 1,6%, zgodnie z prognozami. Fed prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe na stałym poziomie przez pewien czas.

Reklama

Bank Anglii (BoE) również utrzymał stopy procentowe w zawieszeniu, zaskakując niektórych inwestorów głosowaniem 7-2 w celu utrzymania stawek. Przed spotkaniem spekulowano na temat obniżek. W piątek wieczorem Wielka Brytania opuściła UE, ale weszła w okres przejściowy - który potrwa do końca roku. BoE prawdopodobnie utrzyma stawki na takim poziomie, na jakim są, dopóki znajduje się w okresie przejściowym.

W godzinach od 9:45 do 10:30 Włochy, Francja, Niemcy i Wielka Brytania opublikują końcowe odczyty raportów PMI dla przemysłu. Ekonomiści spodziewają się odpowiednio 47,5, 51, 45,2 i 49,8. O 15:45 zostanie opublikowany ostateczny odczyt PMI dla produkcji w USA. Oczekiwany poziom to 51,7. Niedługo potem zostanie ogłoszony raport produkcyjny ISM, a ekonomiści spodziewają się 48,5.

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs notował spadki od końca grudnia i dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,1094, tendencja spadkowa może się utrzymać. Wsparcie znajduje się przy 1,0900. Przełamanie powyżej 1,1172 może otworzyć drogę na 1,1249.

Kurs funta do dolara GBPUSD – dopóki utrzymujemy się powyżej 50-dniowej MA przy 1,3063, szerszy ruch wzrostowy może kontynuować. Poziom 1,2900 będzie prawdopodobnie stanowił wsparcie. Obszar przy 1,3284 może stanowić opór.

Kurs euro do funta EURGBP –  para pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli tendencja utrzyma się, możliwy jest retest 0,8300. Odreagowanie może skierować notowania na opór przy 0,8600.

Kurs dolara do funta USDJPY –  w ostatnim czasie  kurs notował spadki i dopóki utrzymujemy się poniżej 50-dniowej MA przy 109,18, tendencja spadkowa może się utrzymywać. Poziom 107,65 będzie stanowił wsparcie. Jeśli rynek obierze trend wzrostowy, możliwy jest retest strefy w okolicy 110,00. 

Reklama

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 17 punktów do 7,303

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 25 punktów do 13,006

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 14 punktów do 5,820 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30  – oczekiwanie odbicia na indeksie DAX po spadkach z ostatnich dni widoczne jest w pozycjach klientów CMC Markets, przeprowadzających transakcje na tym rynku poprzez kontrakty CFD. Wprawdzie ilość Klientów z krótkimi pozycjami wzrosła dziś o 5 punktów procentowych, jednak w dalszym ciągu 54% posiada pozycje długie. Pod względem wartości przewaga pozycji wzrostowych jest podobna – wartość pozycji długich stanowi 55%, krótkich 45%

Reklama

China A50 –  indeks spółek z giełdy w Szanghaju i Shenzen mocno ucierpiał w ostatnich dniach, jednak oczekiwania są wyraźnie wzrostowe. 59% Klientów posiada pozycje długie, które stanowią 67% wartości pozycji otwartych na kontraktach  CFD na indeks FTSE China A50.  Ilość Klientów wzrosła o 6, a wartość pozycji o 3 punkty procentowe.

Kurs funta do dolara GBP/USD  – na popularnym „kablu” przeważają pozycje długie – posiada je 58% Klientów przeprowadzających transakcje na tej parze i stanowią one 67% wartości wszystkich otwartych pozycji.  Ilość Klientów spadła o symboliczny punkt procentowy, jednak wartość aż o 6 punktów procentowych.

Odbicie w Europie pomimo chaosu na giełdach w Chinach - 1Odbicie w Europie pomimo chaosu na giełdach w Chinach - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


David Madden

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).

 

Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.


Reklama
Reklama