Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Spadki kursu euro (EUR) względem funta (GBP). Wzrosty w Europe, rozmowy na temat pakietu stymulacyjnego w centrum uwagi

|
selectedselectedselected
Spadki kursu euro (EUR) względem funta (GBP). Wzrosty w Europe, rozmowy na temat pakietu stymulacyjnego w centrum uwagi
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Optymizm w stosunku do pakietu stymulacyjnego w USA poprawił nastroje na rynkach w minionym tygodniu. W piątek FTSE 100 osiągnął najwyższy poziom od trzech tygodni, a DAX 30 dotarł do dwutygodniowych szczytów. Niedługo po zakończeniu sesji giełdowej w Europie, prezydent Trump napisał na Twitterze, że negocjacje dotyczące pakietu stymulacyjnego postępują, co stanowi kolejny impuls dla amerykańskich indeksów - Dow Jones i S&P 500 osiągnęły najwyższe poziomy od początku września. Informacja ze strony Trumpa przyciągnęła uwagę traderów. Mitch McConnell powiedział, że jest „mało prawdopodobne”, aby porozumienie zostało zawarte przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się na początku listopada. Poinformowano, że Republikanie podnieśli swoją propozycję pakietu stymulacyjnego z 1,6 biliona dolarów do 1,8 biliona dolarów. Demokraci domagają się pakietu 2,2 biliona dolarów, więc nadal istnieje duża przepaść w oczekiwania obu stron. Podwyższenie oferty przez Republikanów jest z pewnością krokiem we właściwym kierunku. Wczoraj Nancy Pelosi z Demokratów stwierdziła, że rozmowy pozostają nadal w impasie.

Akcje w Chinach kontynentalnych i Hongkongu wykazują silne wzrosty, podczas gdy rynek japoński notuje niewielkie spadki. Juan notował osłabienie, a rynki akcyjne w Europie mogą notować wzrosty na bazie piątkowego umocnienia.

Otwarte podejście inwestorów do ryzyka wywiera presję na dolara amerykańskiego. W ostatnich miesiącach waluta umacniała się przy okazji spadków cen akcji, ponieważ stanowiła schronienie przed ryzykiem jako bezpieczna przystań. W piątek indeks dolara zanotował największy spadek od ponad dwóch tygodni. Złoto zyskało na spadku dolara amerykańskiego, osiągając dwutygodniowe szczyty. Rekordową cenę kruszec uzyskał na początku sierpnia i chociaż przetrwał znaczne osłabienie w sierpniu i wrześniu, szerszy trend wzrostowy prawdopodobnie utrzyma się, jeśli pozostaniemy powyżej poziomu 1900 USD. Ropa zakończyła sesję w piątek na minusie, choć w poprzednich czterech sesjach zanotowała znaczny wzrost. W rynek energii uderzyły obawy o dostawy. W ciągu tygodnia nagłówki gazet zdominowały wiadomości o huraganie zmierzającym do Zatoki Meksykańskiej. Huragan został podniesiony z kategorii 2 do 3, a ze względu na ewakuację pracowników naftowych produkcja w regionie spadła o ponad 90% - to największy spadek od czasu huraganu Katrina w 2005 r. Produkcja gazu ziemnego spadła o ponad 60%. Pracownicy naftowi strajkowali w Norwegii, co również wpłynęło na wzrostowy ruch ropy. Pod koniec ubiegłego tygodnia strajk został odwołany.

Negocjacje między Wielką Brytanią a UE będą w centrum uwagi w tym tygodniu, ponieważ termin, który nałożył Boris Johnson, czyli 15 października, nieuchronnie się zbliża. Premier Wielkiej Brytanii stwierdził kilka tygodni temu, że jeśli do 15 października nie zostanie zawarta umowa handlowa, brytyjski zespół negocjacyjny opuści rozmowy. UE wspomniała o ostatecznym terminie pod koniec października. Obie strony stwierdziły, że poczyniono postępy, ale różnice wciąż są widoczne. Perspektywa handlu Wielkiej Brytanii i UE na podstawowych warunkach WTO w 2021 r. jest zniechęcająca, ale funt szterling utrzymuje się stosunkowo dobrze. W weekend John Johnson powiedział Angeli Merkel, że nadal istnieją różnice między stronami. Pojawiły się pewne obawy o kondycję brytyjskiej gospodarki, ponieważ odczyt PKB za sierpień pokazał, że wzrost gospodarczy wyniósł tylko 2,1%, co było dużym spadkiem w porównaniu z 6,6% odnotowanym w lipcu. W miesiącu, którego dotyczą dane, działał rządowy program pomocy - Eat Out to Help Out - więc trochę niepokojące jest to, że aktywność gospodarcza ostygła pomimo takich działań stymulacyjnych.

Odbicie w Kanadzie wydaje się radzić sobie dobrze, a stopa bezrobocia spadła we wrześniu do 9% z 10,2%. Konsensus wynosił 9,7%. Raport o zmianie zatrudnienia wykazał, że w zeszłym miesiącu dodano 378 200 miejsc pracy, prognoza wskazywała na 156,6 tys. Był to duży wzrost z odczytu 245 800 zarejestrowanego w sierpniu.

Reklama

Andrew Bailey, szef Banku Anglii, zabierze głos podczas Otwartego Forum Obywatelskiego o godzinie 18:00.

Kurs euro względem dolara EURUSD – para notowała spadki od początku września i dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA, przy 1,1801 ruch spadkowy może być kontynuowany. Wsparcie znajduje się przy 1,1566, gdzie mamy 100-dniową MA. Jeżeli szersza tendencja zniżkowa będzie kontynuowana, kolejnym celem jest poziom 1,2000.

Kurs funta do dolara GBPUSD – para notuje wzrosty od ponad tygodnia i jeżeli ta tendencja się utrzyma, kurs może testować 1,3269. Wsparcie znajduje się przy 1,2802, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Kolejnym wsparciem będzie 1,2675.

Kurs euro wobec funta EURGBP – od połowy września para notuje spadki, a przełamanie poniżej 0,9000 może skierować kurs w okolice 0,8864.  Opór znajduje się przy 0,9157.

Kurs dolara w relacji do jena USDJPY – para rozpoczęła swoje odbicie ponad dwa tygodnie temu i dopóki utrzymuje się powyżej 105,28, ostatni trend wzrostowy powinien być kontynuowany, a celem może być poziom 106,50, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Przełamanie poniżej 104,94 może skierować kurs na  104,00.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Reklama

Poland 20  – klienci przeprowadzający transakcje na kontraktach CFD na WIG20 oczekują w zdecydowanej większości wzrostów. 79% wartości pozycji na tym instrumencie stanowią pozycje długie i posiada je 73% klientów aktywnych na tym rynku.

CMC GBP Index –  nastroje względem brytyjskiej waluty pozostają bycze, co widać wyraźnie w pozycjach na indeksie GBP, reprezentującym siłę funta względem ośmiu głównych walut (USD, EUR, JPY, CAD, CHF, CNH, NOK i SEK). Większość klientów (67%) posiada pozycje długie, nastawione na aprecjację funta, które pod względem wartości stanowią 60% ogółu.

Ropa Crude WTI – spadek produkcji ropy w zatoce meksykańskiej wpłynął na wzrostowe oczekiwania względem ceny surowca. 58% klientów CMC Markets utrzymuje na listopadowym kontrakcie CFD na ropę WTI pozycje długie, które stanowią 51% wartości

Wzrosty w Europe, rozmowy na temat pakietu stymulacyjnego w centrum uwagi - 1Wzrosty w Europe, rozmowy na temat pakietu stymulacyjnego w centrum uwagi - 1

 

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


David Madden

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).

 

Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.


Tematy

Reklama
Reklama