Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Siła dolara (USD) onieśmiela waluty regionu z polskim złotym (PLN) na czele

|
selectedselectedselected
Siła dolara (USD) onieśmiela waluty regionu z polskim złotym (PLN) na czele
freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane z rynku pracy w sektorze przedsiębiorstw oraz wyniki produkcji przemysłowej i cenach producenta. Szczególnie interesujące będą dane z rynku pracy, które powinny potwierdzić uporczywość presji płacowej. Według naszych szacunków dynamika płac w sektorze przedsiębiorstw wyniosła 11,2% r/r wobec 12,8% r/r w styczniu (konsensus: 11,3% r/r). W przypadku produkcji przemysłowej natomiast spodziewamy się przyspieszenia wzrostu do 2,6% r/r z 1,6% r/r w styczniu (konsensus: +2,5% r/r).

W naszej ocenie dane te nie powinny zmienić oceny perspektyw polskiej gospodarki, które pozostają umiarkowanie korzystne. Ze względu na jasną komunikację Rady Polityki Pieniężnej, dane te nie powinny też zmienić oczekiwań co do stóp proc., które w najbliższych miesiącach pozostaną na obecnym poziomie.
 

US: Dziś o godzinie 19:00 poznamy decyzję amerykańskiego Fed odnośnie do parametrów polityki pieniężnej. Rynki finansowe, a także konsensus ekonomistów wskazuje na powszechne oczekiwania stabilizacji stóp procentowych na poziomie 5,25-5,50%. Decyzja ta będzie zgodna z komunikacją przewodniczącego J.Powella po ostatnim posiedzeniu, a także z narracją w trakcie wystąpienia w amerykańskim Kongresie. Scenariusz stabilizacji wspierają także ostatnie dane z gospodarki, zwłaszcza wciąż solidne wzrosty zatrudnienie oraz uporczywa inflacja cen usług. W centrum zainteresowania będzie wymowa komunikatu, konferencja J.Powella, a także zestaw nowych prognoz makroekonomicznych. W naszej ocenie nie będą one znacznie odbiegać od ostatniej rundy prognoz z grudnia ub. roku. Dotyczy to także prognoz stóp procentowych, odzwierciedlonych w tzw. wykresie dot plot. Przypomnijmy, że mediana prognoz członków Fed wskazywała na stopy procentowe niższe niż obecnie o 75 pkt baz. do końca 2024 r. oraz o kolejne 100 i 75 pkt baz. odpowiednio w latach 2025 i 2026. Nie spodziewamy się, aby już w marcu Fed komunikował datę pierwszej obniżki stóp proc. w tym cyklu. Na ten moment podzielamy oczekiwania rynków, że do pierwszej obniżki dojdzie w połowie roku, a do grudnia stopy będą niższe o 75-100 pkt baz.

 

Rynki na dziś

Bez wątpienia oczekiwanie na wynik posiedzenia Fed zdominuje przebieg dzisiejszej sesji. Spodziewamy się uspokojenia wyceny większości aktywów, a wraz z prezentacją najnowszych prognoz makroekonomicznych i wykresu dot-plot (oczekiwanej przez bankierów centralnych ścieżki stóp procentowych w kolejnych latach) pojawi się większa zmienność. W naszej ocenie Rezerwa Federalna utrzyma cierpliwe nastawienie i prawdopodobnie powtórzy scenariusz z grudnia, gdy na 2024 rok „wpisała” cięcia stóp procentowych o 75 pkt. baz. Ryzyko dla naszych oczekiwań jest w stronę mniej łagodnej narracji Fed. W tę strony w ostatnich dniach przesuwały się jednak także rynkowe oczekiwania, co uwidoczniło się m.in. w mocniejszym dolarze i wyższych rentownościach długu USA.

Reklama

 

Zobacz także: Akcje LPP kolejną sesję z rzędu liderem! Krajowe indeksy nieco straciły

 

Rynek krajowy

Złoty pozostawał wczoraj pod presją znacząco zbliżając się do wskazywanego przez nas poziomu 4,3285 za EUR. W tym tygodniu główną przyczyną presji na polską walutę, ale i pozostałe waluty regionu pozostaje umacniający się dolar. Czynnikiem nasilającym przecenę złotego pozostają także kwestie techniczne. Z kolei czeska korona jest pod presją posiedzenia tamtejszego banku centralnego, gdzie dziś dojdzie prawdopodobnie do kolejnej obniżki stóp procentowych. Warto zauważyć, iż rynek dość neutralnie przyjął ponadto wypowiedź premiera D.Tuska o gotowym do złożenia za kilka dni wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego. Taki scenariusz jest zgodny z wypowiedziami przewodniczącego sejmowej Komisji Finansów Publicznych sprzed miesiąca.

Na krajowym rynku długu wtorek przyniósł ograniczenie zmienności w stosunku do poprzednich dni. Dochodowość obligacji 2-, czy 10-letnich zmieniła się w sposób ledwie symboliczny tj. o 1-2 pkt. baz. Duży w tym udział spokoju płynącego z rynków bazowych, gdzie dominuje oczekiwanie na wynik kończącego się dziś posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Wydarzeniem dnia był przetarg zamiany obligacji, na którym Ministerstwo Finansów sprzedało serie OK0426, PS0729, WZ1129, DS1030 i DS1033 za 4,66 mld PLN a odkupiło obligacje PS0424, WZ0524, OK0724 i PS1024 za 4,39 mld PLN.

 

Rynki zagraniczne

W oczekiwaniu na wynik posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej (decyzja dzisiaj) inwestorzy pozycjonują się pod bardziej jastrzębi scenariusz. Efektem jest umacniający się dolar, czy zwyżkujące rentowności obligacji USA, choć w dniu wczorajszym jedynie początkowo opisywane zmiany były znaczące. Kurs EUR/USD zniżkował do nawet 1,0835 (a więc był już tylko nieznacznie wyższy od oczekiwanego przez nas 1,0805), choć był to ruch jedynie krótkotrwały. Niewielką aktywnością – w kontrze do ostatnich dni – cechowały się notowania obligacji rynków bazowych. Ani zmiany Bunda, ani 10-latki amerykańskiej nie przekroczyły wczoraj 1 pkt. baz. W efekcie wspomniane papiery zakończyły wtorek odpowiednio na poziomie 2,44% i 4,31%.

Reklama

 


 

Nie przegap najciekawszych artykułów! Obserwuj nas w Wiadomościach Google (GOOGLE NEWS)!  Obserwuj FXMAG>>

 


Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama